Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

NASA'dan Tarihi Keşif: Dünya Dışı Canlı Yaşamın En Önemli Kanıtları Bulunmuş Olabilir!

9bPAYLAŞIM

İnsanlık olarak sürekli uzaya baktık, öyle ya da böyle bir şekilde uzayda bizim gibi canlı varlıkların olup olmadığını merak ettik.

Kendimize sürekli şu soruyu yönelttik: Herkes nerede?

İki kelimelik bu soru, sorgulamayı ve zihninin derinlerine inmeyi seven herkesin favorisi durumunda son zamanlarda.

NASA ise bu soruya cevap bulmaya en yakın kurum olarak gözüküyor.

NASA, dün gece bir açıklama yaparak dünya dışı canlı yaşamla alakalı bazı bulgular elde ettiğini duyurdu.

Keşfin merkezinde ise bu kez Satürn ve Jüpiter gezegenlerinin uyduları var.

Satürn’ün uydusu olan Enceladus’ta yapılan bir gözlem esnasında, yüzeyden hidrojen gazı salınımı olduğu fark edilmiş öncelikle.

Daha sonra uzaya yolladığımız gözlem uyduları sayesinde yapılan incelemeler yoğunlaştırılmış ve yüzeyi buzla kaplı olan Enceladus uydusunun zemininin altında okyanus olduğu keşfedilmiş.

Benzer durum Jüpiter'in uydusu olan Europa için de geçerli.

Europa’nın da zemininin altında okyanus olduğu ve aynı şekilde hidrojen salınımı olduğu görülmüş.

Hidrojen salınımının yani hidrojen gazı çıktısının oluşmasının yolu ise oksijen-azot-fosfor-sülfür bileşiklerinin kullanımıdır.

Kısacası, tıpkı Dünyadaki okyanusların tabanındaki hidrotermal bacalar ve bu bacaların çevresindeki kemosentetik yaşam döngüsüne göre hidrojen çıktısı olan oksijen-azot-fosfor-sülfür bileşiklerinin organik bir besiyeri oluşturması gerektiği, bu çerçevenin de kimyasal enerji devşirebilen yaşam için oldukça uygun koşullar oluşturduğu anlaşılmış durumda.

Bu okyanusların derinlerinde, güneş ışığına gereksinim duymadan varlıklarını sürdüren canlılar olabilir.

Makro ölçekte düşündüğümüz zaman okyanusun en derinlerinde yaşayan bir bakterinin çok da önemi olmasa da, küçük varlıkların yaşamını sürdürmesi büyük varlıkların yaşamını da sürdürebileceğini ya da sürdürmüş olabileceğini gösteriyor.

Belki de çok eski zamanlarda o uydularda da zeki yaşam vardı ve yok oldu.

Geçmişte olan yaşam bir ihtimal olmakla birlikte, o uydular bizim ileride kendi gezegenimizden kopma vaktimiz geldiğinde yeni evimiz de olabilir.

Çünkü o uydularda bir canlılığın oluşması ve sürmesi için gerekli olan tüm koşullar mevcut.

Tebrikler NASA!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kanlikontesdiyin

TÜBİTAK ağzı açık izliyodur .d

nisa-nur-gumus

başlığı okuyunca daha heycanlı bir şey buldular sandım. ama haklarını yemiyim güzel bir buluş.

muserref-goktas

Vay akıllı insanlar! Önce dünyada yaşamayı becerin... Tanrının OL deyişindeki oluşa razı olun... Bizler için mükemmel, kusursuz bir yaşam alanı var etmiş... Bizlere düşen eşrefi mahluktan insanlığa adım atmak.

feyk

gelisen, ilerleyen toplumlar olana razi olanlar degil, hep arastirip merak edenler, olanin otesine gecenler. nitekim bati olana tatmin olmayip dunyayi kesfe ciktigi icin, arastirdigi icin osmanlinin, dogu medeniyetinin bu kadar onune gecti. bugunki teknolojinin temeli olan matematik buyuk oranda yildiz gozlemlerinden, gezegen hareketlerinin incelenmesinden ortaya cikmistir, newton bu hareketleri aciklamak icin temelinden calculus matematigi ortaya cikarmistirki, bugunku modern muhendisligin temeli olan matematik budur. gelecek olana razi olmayip arastirip merak edenlerin. nasa bunlari arastirirken surekli yeni bilgiler elde ediyor, surekli yeni teknolojiler gelistiriyor, siz burda aza tamah edebiyati yaparken orda ulkelerinin bilimini, bilgisini ve teknolojisini surekli ileri tasiyor. iste bu fark yuzunden bugun dogu fakir ve ezilen durumunda. bunu anlayamadiginiz icinde uzun bir sure daha boyle devam edecek.

tolciya

ulan NASA da oğlum siz bu ödenekleri napıyorsunuz demesinler diye 5 senede bir aynı bulguları haber yapıyor

gzm-ynklr

Paylaşım için teşekkürler

Görüş Bildir