Görüş Bildir
Haberler
Narmanlı Han'da Renovasyon Kararı

Narmanlı Han'da Renovasyon Kararı

Deniz Gök
14.07.2015 - 21:19 Son Güncelleme: 15.07.2015 - 14:43

Fotoğraf: Tarık Kaan Muşlu

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü Narmanlı Han'da renovasyona imkan veren karara imza attı.

Beyoğlu'nda yer alan 184 yaşındaki tarihi bina Narmanlı Han'da renovasyona imkan veren karar, dün İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nden çıktı. 

Turkishtime dergisinden Nihal Yuvacan'ın haberine göre, 'Otel mi AVM mi?' tartışmalarıyla sivil toplum örgütlerinin gündeme getirdiği proje ile ilgili olarak son 1 yıldır süregelen 'Renovasyona onay çıkacak mı çıkmayacak mı?' soruları da böylece yanıt buldu.

15 yıldır kapalı durumda olan Narmanlı Han'ın yeni sahibi Erkul Kozmetik'in proje için çalıştığı mimar Sinan Genim, renovasyon kapsamında 'modernleştirilecek' handa sanatsal ağırlıklı 7 dükkan, 2 lokanta olacağını, otel ya da AVM yapılmasının mekanın küçüklüğü nedeniyle mümkün olmadığını belirtmişti. 

Haberin detayları ve Narmanlı Han'ın tarihsel durumu, Turkishtime'ın Ağustos sayısında yer alıyor.

Kültür sanat merkeziydi

Kültür sanat merkeziydi

Rus elçilik binası olarak inşa edilen ve 19’uncu yüzyılın ortalarından itibaren Rus hapishanesi olarak kullanılan Narmanlı Han’ın kaderi Narmanlı Kardeşler’in binayı 1933′te satın almasıyla değişti. 

O dönem İstanbul’un ünlü tüccarları arasında yer alan Avni ve Sıtkı Narmanlı, binayı satın aldıktan sonra Eminönü’ndeki ofislerini hanın ikinci katma taşıdı. Narmanlılar, yüksek kira tekliflerine rağmen hanı tüccarlara vermek yerine uygun fiyata sanatçılara kiralamayı tercih ettiler.

Handa ikamet edenler arasında Bedri Rahmi, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Aliye Berger gibi isimler bulunuyordu.

Turkish Time

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam