Görüş Bildir
Haberler
Nagazaki Kurbanları Anılıyor

Nagazaki Kurbanları Anılıyor

İçeriğin Devamı Aşağıda

Nagazaki'ye atom bombası atılmasının 70. yıldönümünde kurbanlar düzenlenen törenlerle anıldı.

On bin kişi Nagazaki'daki Barış Parkı'nda kurbanlar anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Burada bir konuşma yapan Nagazaki Belediye Başkanı Tomihisa Taue, Japonya'nın 'savaşa tövbe, barışı sürdürme' prensibinden vazgeçmemesi gerektiğini söyledi. Taue'nin bu açıklamayla, Şinso Abe Başbakanlığı'ndaki Japon hükümetinin, kısa bir süre önce hayata geçirdiği askeri reforma atıfta bulunduğu belirtiliyor. Bu 'güvenlik reformu' Japonya'ya ilk kez yurtdışındaki askeri operasyonlarda ABD'nin tarafından yer alma izni veriyor.  

Ayrıca: 9 Madde ile 70. Yıldönümünde Hiroşima ve Nagazaki Saldırıları

Başbakan Şinso Abe üç gün önce Hiroşima'ya atom bombası atılmasının yıldönümü için düzenlenen törenlerde yaptığı açıklamada, Japonya'nın bugüne dek önemli saydığı, nükleer silah üretmeme,  bulundurmama ve kendi topraklarında buna izin vermeme yönündeki üç prensibi telaffuz etmediği için eleştirilmişti.

Atom Bombası Saldırısına Maruz Kalan Nagazaki ve Hiroşima'nın Öncesi ve Sonrası

Şinso Abe bugün Nagazaki'de düzenlenen törende ise bu prensipleri dile getirdi. Abe, Japonya'nın atom bombası saldırısına uğramış tek ülke olarak, 'nükleer silahların olmadığı bir dünya' için çabalamaya devam edeceğinin altını çizdi.

9 Ağustos 1945’de ABD’nin Nagazaki’ye attığı bomba sonucu 70 bin kişi hemen yaşamını yitirmiş, onbinlerce Japon ise ilerleyen yıllarda bombanın etkisiyle hastalanmış ya da sakat doğmuştu. 15 Ağustos 1945’de Japonya’nın teslim olması ile 2. Dünya Savaşı sona ermişti.

DW

İçeriğin Devamı Aşağıda
İçeriğin Devamı Aşağıda

Hayatta kalan az sayıda insandan biri olan 86 yaşındaki Taniguchi. ( Elindeki resimde 16 yaşında)

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0