Müzisyenlerin Sürgün Yeri Elazığ‘ın 13 Türküsü

0PAYLAŞIM

Milattan önce 3000 yıllarında kurulduğu düşünülmekte olan bu güzide ilimiz, bir zamanlar muhalefet müzisyen ve sanatçıların sürgün edildiği bir yer olmuş. Bunun katkısı oldu mu bilemiyoruz ama birbirinden yaratıcı şarkı ve türkünün ortaya çıkmasının tesadüf olmadığından eminiz.

1. İki Keklik

Harput kentinin ovadaki devamıdır. Bu nedenle yıllarca Harput denmiştir. Büyük Selçuklu İmparatorluğu'nun hâkimiyetinin Anadolu'ya kayması ile Harput'un Türk yurdu olmasında en önemli savaşın Malazgirt Meydan Muharebesi olduğunda şüphe yoktur.

2. Yemenimde Hare Var

Nitekim Harput ve çevresi, Malazgirt Muharebesi'nden sonra Türklerin eline geçmiş olup, yörede Büyük Selçuklu İmparatorluğu'na bağlı olarak Çubukoğulları Beyliği kurulmuş.

3. Oy Akşamlar

Harput'un Türkler tarafından alınmasına kadar sadece müstahkem bir kale hüviyetinde kalan bu yer, Türklerle beraber büyüyen bir şehir hâline gelmiştir.

4. Bir Şuh-i Sitemkar Yine Saldı Beni Derde

Mezra denilen bugünkü yerleşim yerine 1834'te taşınan Elâzığ'a 1862 yılında Sultan Abdülaziz'in tahta çıkışının beşinci yılında Kütahyalı Ahmet İzzet Paşa devrinde buraya tayin edilen Vali İsmail Paşa'nın teklifi ile Ma‘mûretü'l-Azîz Vilâyeti ismi verilmiştir.

5. Bülbülüm Bağ Gezerim

Telaffuzu güç olduğundan halk arasında kısaca El-Azîz olarak söylenegelmiştir. Zaman içinde bölgeye eyalet merkezliği yapan şehre 1937 yılında Atatürk tarafından tahıl ambarı, bolluk ve bereket anlamına gelen El-Azık adı verilmiş olup, zamanla Türkçe ses uyumuna uygunluğu ve söyleniş kolaylığı nedeniyle Elâzığ olarak kullanımaya başlanmış.

6. Al Yanaktan Al Yanaktan

Geçmişte karasal iklimin hüküm sürdüğü Elâzığ, yapılan ve yapılmakta olan barajların etkisi ile ılıman bir iklime geçiş yapmıştır.

7. Ahçiği Yolladım Urum Eline

Özellikle önceleri çok soğuk ve yoğun kar yağışlı geçen kışlar nispeten daha ılıman geçmektedir.

8. Evleri Uçta Yarım

Elâzığ, toprağı verimli bir ovaya kurulmuştur. Elâzığ'ın dağlarında Karadeniz'deki gibi geniş ağaçlıklar yoktur. Bunun nedeni, Elâzığ'ın karasal iklimi yaşamasıdır.

9. Evleri Görünüyor

Elâzığ dediğimiz gibi ılıman bir iklime geçiş yapmış. Normalde Doğu Anadolu Bölgesi'nde yazlar çok sıcak, kışlar ise çok soğuk geçerken, son 10 yılda sert iklimin yumuşaması ve kar yağışında azalmasının nedeni barajlardır.

10. Vardım Baktım Demir Kapı Sürgülü

Elâzığ köklerini Harput'tan aldığı bir kültür birikimine sahiptir. Kentte, 1990 yılında Elâzığ Devlet Klasik Türk müziği korosu, 2008 yılında ise Elâzığ Devlet Tiyatrosu kurulmuştur. Elâzığ'da ayrıca, etkinlik gösteren birçok yerel tiyatro grubu vardır.

11. Yara Benden Yara Benden

Uluslararası Hazar Şiir Akşamları ve 2008 yılından beri gerçekleştirilen Çayda Çıra Film Festivali de kentin önemli sanatsal organizasyonlarıdır.

12. Yüksek Minarede Kandiller Yanar

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ytr.13

Hüseynik de olmalıydı bu listede. Güncel yorumu pinhani ayrı güzel, klasik yorumu ayrı güzel. Ayrıca şarkıların hepsinin çok güzel anlamları var, niye sürgün dediniz ki ayrıca? Harput her zaman önemli bir yerdi.

homeless69

güya elazığlıyım birçoğu nu ilk defa duyuyorum resmen

Görüş Bildir