Musul Yakınındaki Başika Kasabası IŞİD'den Alındı

 > -

Musul operasyonu kapsamında IŞİD'le mücadele eden Peşmerge güçleri, Musul'un kuzeydoğusunda Türk askerinin de bulunduğu alana yakın olan Başika kasabasını 7 saat süren operasyonun ardından IŞİD'in elinden aldı. Sputnik'e konuşan Başika Cephesi Peşmerge komutanı Behçet Salar, Başika'da kontrolü sağladıklarını ve 20 IŞİD'linin öldürüldüğünü söyledi.

Peşmerge güçleri, koalisyonun hava desteğiyle Başika kasabasını IŞİD'in elinden almak için 3 koldan bu sabah saatlerinde eşzamanlı operasyon başlatmıştı. 3 bin Peşmerge savaşçısının ve bazı ABD askerlerinin katıldığı operasyonda koalisyon uçakları havada IŞİD mevzilerini yoğun şekilde bombalarken, Peşmerge güçleri de karadan tank, top ve ağır silahlarla IŞİD mevzilerini bombaladı.

İntihar saldırıları peş peşe geldi

IŞİD kasaba içinde bomba yüklü araçlarla intihar saldırıları düzenlerken, saldırılarda Peşmerge'den herhangi bir can kaybı ve yaralanan olmadı. Almanya'nın Peşmerge'ye verdiği Milano füzeleri ile IŞİD'in bomba yüklü araçları imha edilirken, koalisyon uçakları da bu imha operasyonuna havadan katıldı.

Başika'da evlerin çoğu enkaza döndü

Saatlerce süren operasyon sonucunda önce Başika girişindeki Bahzazan köyü, ardından da Başika kasabasının tamamı kurtarıldı. 8 gün önce Peşmerge güçlerinin kuşatmasında olan Başika'daki siviller de çatışmalar nedeniyle kasabadan kaçmıştı.

Başika kasabasında çatışmalar nedeniyle evler ve işyerleri tahrip olurken IŞİD militanlarının kaldığı evler de enkaza dönüştü

"10 araçla saldırdılar"

Başika kasabasında Sputnik'e konuşan Başika Cephesi Peşmerge komutanı Behçet Salar, kasabada kontrolü sağladıklarını belirterek, 20 IŞİD üyesinin de öldürüldüğünü söyledi. Salar, IŞİD'in kasabada bomba yüklü 10 araçla intihar saldırısı düzenlediğini ancak Peşmerge'den herhangi bir kaybın olmadığını kaydetti.

Musul'un 20 kilometre kuzeyinde yer alan Başika kasabasında Ezidiler, Şebek Kürtler, Sünni Kürtler ve Araplar yaşıyor. IŞİD'in saldırısından önce Başika'nın nüfusu ise 120 bindi.

AFP, Sputniknews

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir