Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Muhtemelen Daha Önce Hiç Duymadığınız, Dünya Üzerindeki 35 İnanılmaz Yer

 > -

Çin Seddi' nin üzerinde yürümek, Times Meydanı' nın muhteşem ışıkları altında dolaşmak ya da Pisa Kulesi' nin önünde yaratıcılığınızın sınırlarını zorlayan fotoğraflar çekmek gibi klasik, turistik ritüelleri şimdilik bir kenara bırakın ve şimdiye kadar bırakın adını duymayı, varlığından dahi haberdar olmadığınız, dünyanın her köşesinden 35 saklı cennete bir göz atın.

Kaynak: http://www.businessinsider.com/photos-of...

1. Cennete uzanan merdiven,diğer adıyla ise Haiku Merdivenleri, sizlere Hawai' den eşsiz bir manzara sunuyor. ABD askerlerinin II. Dünya Savaşı sırasında yaptığı,radyo antenlerine erişim sağlayan geçit de burada bulunuyor.

2. Norveç' in Lofoten Adaları en güzel yerel merkezlerden bir tanesi. Bir balıkçı kulübesi kiralayın, morina balığı tutmayı deneyin, gece yarısı güneşinin ve çakıl kumsallardaki kuzey ışıklarının tadını çıkartın.

3. Brezilya' nın başkentine 300 kilometre uzakta, küçük bir balıkçı köyü olan Jericoacoara, sokakların kumla kaplı olduğu, her tarafında plajların bulunduğu, elektriğin ise sadece 20 yıl önce geldiği bir yer. Bu küçük, sahil kasabası tüm dünyadan gelen uçurma ve rüzgar sörfçülerini de oldukça cezbetmiş durumda.

4. Kalbi dayanamayanlar için çok cazip olmayan Kapuçin Mahzen Mezarlarında 4000 rahibin kemikleri bulunuyor. Dekoratif bir şekilde yerleştirilen iskeletler, Roma' daki Santa Maria della Concezione Kilisesi' nin hemen altında yer alıyor.

5. Apostle Adaları' nın göl kıyısında bulunan milli parkı keşfedilmeyi bekliyor. İçinde barındırdığı deniz mağaraları, donmuş şelaleri ve buz şamdanları görülmeye değer.

6. Hindistan Ranakpur' daki mermer Jain tapınağı, bu tarzda inşaa edilmiş en görkemli tapınaklardan biri. Onu bu denli özel yapansa 1440 mermer sütununun hiçbirinin aynı olmaması.

7. Yeni Zelanda' nın oldukça renkli, doğal volkanik parkı Wai-O-Tapu sanki bu dünyadan değilmiş gibi. Şampanya Havuzu olarak adlandırılan bu alan buharlı bir zemin ve kaynayan çamurlulu sulara sahip olmasının yanı sıra yeşil, turuncu, altın rengi görüntüsüyle de sizi başka dünyalara götürüyor.

8. Tunus El Jem Amfitiyatrosu, Roma İmparatorluğu' nun zarafetini gösteren birkaç anıttan biri. 3. yüzyılda inşaa edilen 35.000 seyirci kapasiteli, bu enfes kalıntılar Roma' daki diğer örneklerle çarpıcı bir şekilde benzerlik gösterir.

9. Norveç ve Kuzey Kutbu arasında bir takımada olan Svalbard Adaları, '' Frozen '' filmiyle neredeyse aynı. Uçsuz bucaksız bu sahra, kızak çeken köpekleri, aniden ortaya çıkan kutup ayılarıyla göz kamaştırıcı bir kutup bölgesi.

10. Tibetçede uzun, dar, büyülü göl anlamına gelen Pangong Gölü neredeyse her fotoğrafında çorak dağların yansıdığı bir çam parçası gibi duruyor. Tibet ve Hindistan sınırında olan bu gölün suları o kadar berrak ki; yukarıdan baktığınızda dibini görmeniz mümkün.

11. Eğer Huashan Dağına çıkmayı düşünecek kadar cesursanız, hemen yanındaki dik uçurum, pek de sağlam durmayan bir merdiven, dağın yüzeyine yerleştirilmiş tahta bir patika sizin için önemli olmayacaktır. Olur da bu tehlikeli tırmanıştan sonra tepeye ulaşırsanız, bulutların üzerinden Çin' in Shaanxi eyaleti keyifle izleyebilirsiniz.

12. Madâin Sâlih UNESCO Dünya Mirası' na giren, Suudi Arabistan' daki ilk alandır. 20 den fazla yüzyıl önce yapılmasına rağmen iyi bir şekilde muhafaza edilmiş bu yapı, Nabataean Uygarlığı tarafından yazılıp tasarlanan 111 anıtsal mezara sahiptir.

13. Tazmanya' nın en büyük şehri olan Hobart, sanat faaliyetleri ve gece hayatı manzalarıyla eski bir liman kenti çekiciliğine sahip. Limanın hemen yanındaki tarihi evleri, otelleri, kafeleriyle sizleri oldukça canlı ve cazip bir yürüyüş yolu bekliyor.

14. Büyük Smoky Dağları Ulusal Parkı' nda her yaz iki hafta boyunca özel ateş böceği türleri çiftleşmek için bir araya gelir. Binlerce insan ateş böceklerinin oluşturduğu bu doğal ışık cümbüşünü izlemek için burada buluşur.

15. Dakikada 500 metreküpten fazla su akıtan Victoria Şelaleleri Zambiya ve Zimbabve arasında doğal bir sınır oluşturur. Üzerinde bungee jumping, ziplining ve rafting de yapılabiliyor.

16. Takma ismi Büyülü Irmak olan Hinatuan Irmağı, bu ismini sınırları çizilemeyen kaynağından almakta. Belirgin bir kaynağı olmayan bu ırmak, berrak, masmavi sularıyla dünyanın dört bir yanından insanları kendine çekiyor.

17. İtalya' nın coğrafik tepelerinden birinin üzerine kurulan Alberobello köyü, ağız sulandıran köy mutfağıyla İtalya' nın en kibar insanlarına ev sahipliği yapıyor. Koni şeklindeki çatıları ile beyaz kireç taşı evleri dünya çapında üne kavuşmuş durumda.

18. Roma yolları, taşlı patikaları ve katır yolları ile 540 kilometreyi bulan Likya Yolu, Türkiye' nin güney kıyısında yer alıyor. Burada bulunan Chimera diğer adıyla Yanartaş, hiçbir yakıt olmaksızın yanan alevli taşlarıyla ülkemizin en göz alıcı manzaralarından biri.

19. Batı Polonya' nın gizemli çarpık ormanı 90 dercelik bir açıyla büyüyen 400 çam ağacına ev sahipliği yapıyor. Kıvrık ağaçların ardındaki gizem bugün hala çözülmüş değil.

20. Çin'in uzak bir bölgesi olan Sichuan' da bulunan Jiuzhaigou Vadisi 180.000 dönümlük bir arazi üzerine uzanır. Tibet köyleri, küçük şelaleri ve yukarıdan bakıldığında dibini görebileceğiniz renkli gölleri bu muazzam vadinin en bilinen noktaları.

21. Her yıl görkemli çiçeklerin açtığı Hitachi Sahil Parkı, alev kırmızısı çalı bitkileri ve nergisleriyle Japonya'nın doğal güzelliklerinden bir tanesi.

22. Pakistan' nın Rumbur Vadisinde yaşayan Kalash Kabilesi elektrik, telefon ve gazete olmadan hayatta kalmayı sürdürüyor. İnanılmaz hasat şenlikleri, eğlenceli dansları, büyük şenlik ateşleri ve dut şaraplarıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor.

23. Namibya ve Güney Afrika arasındaki kurak bir bölgede 600 mil boyunca uzanan Namaqualand, her bahar mevsiminde aniden ortaya çıkan turuncu ve beyaz papatyalarıyla ünlü, dünyanın en sürreal manzaralarından birine sahip olan bir bölge.

24. Dünyanın en tehlikeli patikası Caminito del Rey, bir restorasyon çalışmasından sonra 15 yıl önce yeniden halka açıldı. Pek çok insanın ölümle sonuçlanan düşüşünün ardından 2000 yılında halka kapatıldı.

25. Çin' de bulunan Tianzi Dağı, kalın bulutlarla sarılı taş kuleleri ile adeta ''Avatar'' filmindeki gibi bir etki yaratıyor.

26. Yunanistan' nın Balos Lagünü bembeyaz kumlu sahilleri, turkuaz mavisi suları ve içerisinde barındırdığı nadir bulunan, geniş canlı türleriyle Prenses Diana' yı bile ağırlamış büyülü bir ortam.

27. Huacachina tatil beldesi aslında Peru çölündeki bir vaha. Küçük, doğal bir göl çevresine kurulan bu yerleşim, özellikle çevresindeki kum tepelerinde ''sandboarding'' yapmak isteyen turistler için oldukça popüler.

28. Kolombiya'nın tepelik, kırsal bölgesinde bulunan Las Lajas Kilisesi, 1916-1944 yılları arasında Bakire Meryem' in anısına inşaa edilmiştir. Gelen ziyaretçiler mucize dilemek için kiliseyi saran kayalıklar üzerine plaklar yerleştirirler.

29. Türkmenistan' da yıllardır yanmakta olan Cehennem Kapısı, 1971 yılında gaz sondajı yapan jeologlar tarafından kazayla oluşturulmuş bir krater. Jeologların birkaç gün yanar diye düşündükleri Cehennem Kapısı, bugün hala gece gündüz yanmaya devam etmektedir.

30. Gökten bakıldığında Güney Pasifik Okyanusu üzerindeki küçük inci taneleri gibi görünen Rangiroa, 240 küçük adacığıyla dünyanın en büyük, ikinci mercan adasıdır.

31. Büyük bir tuzlu su çeşmesi gibi görünen Thor Kuyusu, Pasifik Okyanusundan beslenir, dalgarın gelip gidişiyle içi su dolar ve tekrar tekrar boşalır.

32. Kanada kıyısındaki Saint Pierre et Miquelon adası Kuzey Amerika'da olup Fransız kontrolünde kalan son noktadır. Kanada ve Fransa kültürlerinin mükemmel bir şekilde kaynaştığı bu renkli adanın sakinleri Fransızca konuşur.

33. Geçmişi 17. yüzyıla kadar uzanan Salina Turda tuz madeni 90' lı yıllardan beri turist akınına uğruyor.Ayrıca mağaranın içinde bir atlı karınca ve amfitiyatro da görmek mümkün.

34. Kanada eyaleti New Brunswick' teki yerel halka göre aracınızı durdurup buradaki Manyetik Tepe' nin önünde koyarsanız, aracınız kendiliğinden hareket edecektir. Gerçekte ise bu sadece optik bir ilüzyon; ama bu arkadaşlarınız kandırıp eğlenmeyeceğiniz anlamına da gelmez.

35. Benzerlerini unutun ve Tanzanya Selous Milli Parkında keşfe çıkın.Bu milli park diğer vahşi yaşam parklarına nazaran daha az kalabalık ve fil, bufalo, su aygırı, timsah, aslan gibi daha samimi karşılayanlarınız var. Yaklaşık olarak Danimarka' nın iki katı büyüklüğünde olan Selaus hala büyük ölçüde keşfedilmemiş, parkın yalnızca %2 si ziyarete açılmıştır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kubra-kbra

34 de ki olaydan Erzurumda da var . Abdurrahman gazi türbesinin yakınında bir yol sa aracınızı bıraktığınız zaman rampayı kendiliğinden tırmandığını görürsünüz . Kimileri Abdurrahman Gazinin hikmeti demiş , kimileri magnetik alan demiş ama gerçekte Abd nevada üni. prof.Dr. Yunus çengel bunun bir göz yanılması olduğunu , yokuş yukarı gibi görünen yol aslında yokuş aşağı olduğunu söyledi . Her neyse işte bizim ülkemizde de var ama biz onlar gibi şaşalı yapıpta turist kazandıramamışız , yolun başında gizemli yol tabelasından başka bir şey yok =)

malcolm_ali

ben kendim orda bulundum bildiğin yokuş çıkıyor araba

gbaykus

33. resime katkı yapacak olursam eğer, sandal ile ufak bir daire çizerek kürek çekmekte mümkün ve yanlış hatırlamıyorsam 18 kat aşağı iniyorsunuz girdikten sonra, asansör var ama büyük bir kafile ile karşılaştıysanız beklemek yerine benim gibi merdivenleri tercih edebilirsiniz

cnsfrd

bu gibi yerleri bilen biri olaraktan yarısını bilmediğim farkettim. iyi liste olmuş.

Gizli Kullanıcı

mercan adasında Allah yazıyor bee ne güzel

malcolm_ali

süper tespit

Görüş Bildir