Müge Anlı'da Film Senaryolarını Aratmayan Şaşırtıcı Hikayesiyle Bir Kadın: Fahire Kara

3.4bPAYLAŞIM

Müge Anlı ile Tatlı Sert programında yine çok şaşırtıcı ve dramatik bir hikaye yer alıyor. Ancak bu, belki de diğerlerine göre film senaryolarını aratmayacak cinsten. Fahire Kara'nın hikayesi, ibadet etmek için gittiği Mekke'de başlıyor...

Fahire Kara, 1990 yılında eşiyle birlikte hac ibadetlerini gerçekleştirmek için Mekke'ye gidiyor. Ancak burada çıkan izdihamda birbirlerini kaybediyorlar.

1 Hafta boyunca eşini arayan Abdurrahman Kara, eşinin izine rastlayamayınca Türkiye'ye dönüyor. Hatta eşinin gıyabında cenaze namazı da kıldırıyor.

Bu arada Fahire Hanım'ın Türkiye'de henüz bebekken bıraktığı iki kızı da var. Kızlar, annelerinin öldüğüne hiç inanmıyor ve 26 yıl sonra gelen bir takım duyumlar doğrultusunda annelerini aramaya karar veriyorlar. Bunun üzerine Müge Anlı'ya başvuruyorlar.

Fahire Hanım'ın kaybolduğu 1990 yılında tarihin en büyük hac facialarından biri yaşandı. Bu olay "El Muaysem Faciası" olarak biliniyor.

Mina'da şeytan taşlamaya giden müslümanlar, gidiş-geliş ayrımı yapılmadığı için geçişte bulunan tünelde sıkıştı ve büyük bir izdiham yaşandı. Bunun sonucu olarak 447'si Türk vatandaşı olmak üzere tam 1426 kişi hayatını kaybetti.

İşte bu olay sırasında Fahire Hanım'ın da hayatını kaybettiği düşünülüyordu. Ancak gerçekler öyle değil.

Fahire Hanım, bu izdiham sırasında yaralı olarak bulunmuş. Arap bir erkek de onu bulup tedavi etmiş ve ardından evine kapatmış. Belediye işçisi olduğu söylenen bu kişi, tam 6 yıl boyunca Fahire Hanım'ın evden çıkmasına izin vermemiş. Ve bu zoraki ilişki sonucu Fahire Hanım'ın üç çocuğu daha dünyaya gelmiş.

Tam 6 yıl sonra Fahire Hanım, evden dışarı çıkmaya başlamış. Onu kaçırdığı iddia edilen adam da zorla Fahire Hanım'ı çalıştırmaya başlamış.

Hacıların yoğun olarak ziyaret ettiği bölgelerde hediyelik eşya satışı yapmaya başlamış Fahire Hanım. Bu arada adam da kendi işinden ayrılmış, sadece Fahire Hanım'ı çalıştırmaya başlamış. Bu fotoğraf da onu gördüğünü iddia eden görgü tanıklarının tesadüfen çektiği bir fotoğraf.

Türk olduğunu fark eden hemen hemen herkese durumunu anlatmış, yardım istemiş Fahire Hanım.

Kimisi sadece dinlemiş, kimisi onu kaçırmaya bile çalışmış. Ancak Suudi Arabistan'dan bir kadını kaçırmanın yasalara göre idama kadar giden cezaları var. Bazı zamanlar da kendisi korkmuş Fahire Hanım, yardım için buluşacağı insanların yanına bile gidememiş.

Şu an Fahire Hanım'ı gördüğünü iddia eden ve programa katılan birçok görgü tanığı var.

Tüm bu hikayeyi de farklı farklı insanların anlattıklarından öğreniyoruz. Yani birbirini tanımayan insanlar, Fahire Hanım ile igili aynı şeyleri anlatıyor ve Müge Anlı da bu parçaları birleştiriyor. Çünkü zaten bunların hepsini Fahire Hanım kendisi anlatmış onlara. Hatta tam olarak: "Ben Batman Beşiriliyim. Adım Fahire. 1990 yılındaki faciada eşimi kaybettim. Yaralanmıştım. Bir adam beni bulup iyileştirdi sonra gitmeme izin vermedi. Bana eşimin öldüğünü söyledi. Beni hapsetti. Evlendim. Burada 3 çocuğum var. Beni burada tutuyorlar” dediği iddia ediliyor.

Kocasına göre Fahire Hanım "namusunu ele vermeyeceği için başkasıyla evlenmiş olamaz!"

Evet, Fahire Hanım'ın kocası böyle düşünüyor. Olsa olsa ölmüştür diyor ancak kendi rızası dışında alıkonulmuş olma ihtimalini pek değil hiç aklından geçirmiyor. Bu da işin ayrı bir dramatik boyutu.

Şimdi ise gelen tüm ihbarlar, en ufak ipuçları büyük bir titizlikle değerlendiriliyor. Her şey Fahire Hanım'a ulaşmak, onu esaretten kurtarabilmek için.

Bu arada eşi Abdurrahman Kara'nın Fahire Hanım'dan sonra 6 evlilik yaptığını da hatırlatalım.

Umuyoruz ki en kısa zamanda Fahire Teyze'ye ulaşılır ve bu esaret biter. Çocukları da bir an evvel yıllardır görmedikleri annelerine kavuşur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
srkn-fndlr

Adamcağız karısını çok özlediği ve onun yerini doldurmaya çalıştığı için 6 defa evlenmiş, yazık.

its_a_cool_name

"alnı secde görenden zarar gelmez" sözü islam dininin merkezinde bile işlemiyorsa şimdi çıksın biri "gerçek islam bu deği!" diye bızıklasın ve Grönland buzullarında gerçek islamı aramaya devam edelim ey gönül dostları. Bi' orası kaldı çünkü. Orada da çıkmazsa Mars' dan umutluyum. Pathfinder aracı kıbleye dönük bir tane bakteri bulsa yeter lan.

Gizli Kullanıcı

Ya şimdi günahına girmek gibi olmasın ama kadının kocasının bu işte parmağı olmuş olamaz mı. Yani baksanıza kadın kayboluyor. Bir arap bulup iyileştiriyor ve eve kapatıyor. Acaba kadının yakınları çıkıp da aramaz mı diye hiç düşünmüyor. Kadının kocası desen kadını bir hafta arıyor(!) ki o da arayıp aramadığı belli değil zira arayan bulur bir de döndükten sonra hemen cenaze namazı kıldırıp üstüne 6 evlilik yapıyor. Yani bilmiyorum belki de yalnış düşünüyorum ama benim aklıma gelen tek mantıklı çözüm bu.

muhittin-kara

bence yanlış düşünüyon dediklerinin hiçbiri gerçegi yansıtmıyor

bizeneamk

5000-6000 usd verip neden insanlar hacca gider onuda anlamıyorum. ibadet bu olmamalı ( can guvenliğin yok 1 dünyanın en sacma milletine para kazandırıyosun 2 ) kaçırılan okadar cok beyaz kadın varki mısır yemen gibi gitmeyin amk ....

kalemine

ilahi dinlerin neden hep arap yarımadasına indiğine şaşırmamalı gerçekten güzel ahlaka ihtiyaçları var... içim parçalandı çaresizlik ama içinde asla ölmeyen küçücük bir umut... Allah kimseyi böyle zorda bırakmasın.inşallah bulunur

Görüş Bildir