Görüş Bildir
Haberler
Moğolistan'da Bulunan Bitki Fosili 164 Milyon Yıllık Olabilir

Moğolistan'da Bulunan Bitki Fosili 164 Milyon Yıllık Olabilir

Onedio Medya
07.03.2016 - 20:26

Çinli bilim adamları, ülkenin kuzeyindeki İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde, şimdiye kadar bulunan en eski 'kapalı tohumlu bitki fosili'ni gün ışığına çıkardı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Çin Jeoloji Derneği tarafından yayımlanan 'Acta Geologica Sinica' dergisinde yer alan çalışmaya göre, İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nin güneydoğusunda bulunan fosilin yaklaşık 164 milyon yıl öncesine ait olduğu sanılıyor.

Liaoning eyaletindeki Bohay Üniversitesi Paleontoloji Merkezi'ndegörevli Prof. Dr. Han Gang ve ekibi tarafından bulunan 'Juraherba bodae' adlı bitki yaklaşık 4 santimetre uzunluğunda.

Han, bitkinin kökü, sapı, yaprakları ve meyvesinin çok iyi korunduğu bilgisini paylaştı. Fosilin dünya üzerindeki en eski kapalı tohumlu bitkilerden birine ait olabileceğine dikkati çeken Han Gang, 'Batılı botanikçiler, ilk kapalı tohumlu bitkilerin günümüzden 125 milyon yıl önce başlayıp, 65 milyon yıl önce sona erdiği kabul edilen Kretase Dönemi'nde ortaya çıktığına inanır. Bulduğumuz fosil, bu bitkilerin sanılandan 40 milyon yıl önce var olduğunu gösteriyor' dedi.

Çinli botanikçi Li Bingtao da fosilin bulunmasını 'çok önemli bir keşif' olarak niteledi. Kapalı tohumluların yeryüzündeki en büyük bitki grubunu oluşturduğuna işaret eden Li, 'Bu bitkilerin kökenleri ve gelişimleri bilinmiyordu. Fosil, kapalı tohumlu bitkilerin nasıl ortaya çıktığını anlamamıza yardımcı olacak' diye konuştu.

'Anjiyospermler' ya da 'çiçekli bitkiler' olarak da bilinen kapalı tohumlular, bitkiler aleminin büyük bir kısmını kapsıyor. Yeryüzünün en gelişmiş bitkileri olarak bilinen kapalı tohumluların farkılaşmış çiçeklere ve meyvelere sahip olması, en belirgin özelliği olarak biliniyor. Çiçekli bitkilerin tohumları, kapalı bir kese içinde yer alıyor.

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
18
4
2
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
nebusimdi

Evrenin yaşı 14.8 milyar yıl, dünyanın yaşı 4 milyar yıl. 165 milyon yıl ne ki.

feyk

bu durumda 200bin yil hic bir sey.