Modern Sanat Fuarı Artinternational Kapılarını Açıyor

 > -

Modern sanat fuarı Artinernational’da yer alacak eser ve etkinlikler, fuara ev sahipliği yapacak olan Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. 4-6 Eylül arasında gerçekleştirilecek olan Artinternational’de 27 ülkeden 87 galeri ile 400’ün üzerinde sanatçının eserlerinin sergileyeceği belirtildi.

Basın toplantısına Artinternational’in kurucu ortakları Yeşim Avunduk, Sandy Angus ile, direktör Dyala Nusseibeh, artistik direktör Stephane Ackermann, video enstalasyon programının küratörü Başak Şenova, alternatif programlar küratörü Paolo Chiasera, Francesco Gori ve Erhan Patat katıldı.

"Türkiye’de çağdaş sanata yeterli önem verilmiyor"

Fuarın mekan tasarımını yapan Mimar Erhan Patat, fuar sayesinde özellikle Türkiyeli sanatçıların dünyadaki tanınırlığının artacağına inandığını belirtti. Türkiye’de çağdaş sanata yeterli önemin verilmediğini vurgulayan Patat, sanatla ilgili bölümlerde okuyan gençlerin dahi sanatsal etkinliklere uzak olduğunu söyledi.

“Kuşkusuz bunda geçim sıkıntısı, ekonomik zorlukların da etkisi vardır. Ancak özellikle gençlerin sanat konusunda daha duyarlı olmasını bekliyorum” diye konuştu. Patat, sanatın birleştirici yanına dikkat çekerek, “İçinde bulunulan çatışmalı süreçte sanata olan ihtiyacın da arttığını düşünüyorum. Politik olmasa bile sanatın psikolojik olarak insanları bir araya getirme özelliği var. Bu tam da ihtiyacımız olan şey”

"Kötü günler yaşıyoruz"

Başak Şenova ise “Kötü günler yaşıyoruz. Suriyeli mültecilerin yaşadığı zorluklar hepimizi üzüyor. Sanatın farklı bakış açılarıyla bu zorluklara karşı yeni cevaplar bulabilir, yeni sorular sorabiliriz. Video bölümü için eser seçerken aklımda yer eden konu buydu. Seçkiyi de buna göre yaptım” dedi.

Evrensel

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir