Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kimisine Göre Şarlatan, Kimisine Göre de Mistik Bir Guru Olan Osho'dan 16 Alıntı

 > -

1. Hayat küçük şeylerden oluşur. Eğer sen seversen büyük olurlar.

2. Kendi deneyimine dayalı olmayan her şeyi sadece bir varsayım olarak kabul et.

3. Dünya bir gök kuşağı, zihin bir prizma ve varlık ise beyaz bir ışındır.

4. Bir maske taktığını fark ettiğin anda, o maske düşmeye başlamıştır zaten.

5. Gerçek soru ölümden sonra hayat olup olmadığı değil, ölümden önce sen hayatta mısındır?

6. Sen cevapları ezberliyorsun ama, hayat asIa aynı soruyu tekrarlamaz.

7. Her zaman ne varsa onu gör. Acele etme. Bir şeyi yanlış anlamaktansa anlamamak daha iyidir.

8. Ego bir buzdağıdır. Onu erit. Onu derin sevginin içinde erit, böylelikle o kaybolsun ve sen okyanusun parçası haline gel.

9. Ayrılık kaçınılmaz bir sondur, kimse istemez ama gereklidir. Çünkü hayat olduğu gibidir; olması gerektiği gibi değil.

10. Her şeye bireysellik getir. Taklit etmek, hayatı ıskalamaktır. Taklitçi olmak nevrotik olmaktır. Bu dünyada aklı başında olmanın tek yolu, bireysel, özgün olmaktır. Kendine özgü ol.

11. Güçlü rüzgârlar seni oraya buraya sürüklüyorsa, onlara direnme. Onlar, sen direndiğin için güçlü görünüyorlar. Rahatla ve bırak seni götürsünler. Onlarla git, bütün olarak git.

12. Hayat öylesine bir gizemdir ki onu kimse anlayamaz ve kim onu anladığını iddia ederse...

...o sadece cahildir. O ne dediğini bilmiyordur, o ne saçmaladığını bilmiyordur. Eğer sen bilge isen anlayacağın ilk şey şudur: Hayat anlaşılamaz.

13. Bugün, mevcut olan her şeydir; şimdi senin var olduğun, her zaman var olacağın yegâne zamandır. Yaşamak istersen ya şimdi olacaktır ya da asla olmayacaktır.

14. Hayatın hedefi özgürlüktür. Özgürlük olmadan hayatın anlamı yoktur. Özgürlük...

...politik, sosyal ya da ekonomik özgürlük anlamına gelmez. Özgürlük zamandan, zihinden, arzudan özgür olmaktır. Zihnin varolmadığı anda evrenle bir olursun; evren kadar sınırsız ol.

15. İngilizcedeki karşılığı “animal” olan bu hayvan kelimesi kötü bir şey değil; “anima” kökünden geliyor. Tek anlamı var:

Canlı olmak. Canlı olan herhangi bir kimse hayvandır. Ama insana hep şöyle dendi : “Sen hayvan değilsin; hayvanlar senden çok daha aşağıda. Sen insansın.” Sahte bir üstünlük duygusu aşılandı sana. İşin gerçeği, varoluşta üstünlük ya da aşağılık yoktur. Varoluş için her şey eşittir; ağaçlar, kuşlar, hayvanlar, insanlar. Varoluşta her şey olduğu gibi kabul edilir, aşağılama yoktur.

16. Kadın erkekten çok daha önemIidir. Çünkü o rahminde hem erkeği hem kadını taşır. O kıza ve oğIana,...

...her ikisine de anneIik eder; her ikisini de besIer. ErkekIe yarışıyorsun ve yarışmana gerek yok; sen zaten üstünsün. Şiir yazmaya gerek yok, şiir sensin. Sevgin senin müziğindir. SevgiIinIe birIikte çarpan kaIbin senin dansındır. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Söylediği çoğu şeyi kendi yaşam tecrübemle doğrulayabiliyorum, Eğer alıntı yapmışsa şarlatandır, yok özgün fikirleri ise abartılacak bir şek, düzgün insandır. Ayrıca @12 Hasan Sabbah'ın fikirlerini çağrıştırdı.

meninotriste

şarlatan mı? lan adam fazla tehlikeli (doğru,dürüst,iyi insan olmak) fikirleri var diye amerikan gizli servisi öldürdü adamı..

witch

Oshoyu sevmezler çünkü dinsizdir,yurdum insanı için yeterli bi sebep ne yazık ki

ahunaz

ve editör böyle güzel bi konu açtığın için teşekkürler))

ahunaz

ve en önemlesi Oshonun "KADIN VE ERKEK" ile ilgili bi röportajını okumuştum. olağanüstü bi yazıydı. kadına nasıl bir saygı, nasıl büyüklük, nasıl bi eşitlik sunmuş hayret ediciydi. üstünlük sözkonusu bile olmadan eşitliği açıklamıştı. kadının içindeki o özgürlüğü. sırf kadınlara karşı böyle konuştuğu için okumuyorum Osho`yu. o yazıyı 3 ay önce falan okmuştum. Bence Osho şarlatan olmayacak kadar güzel düşünen bir insan.

Başlıklar

et
Görüş Bildir