Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mısır'ın Devrik Lideri Mursi'nin Geçmişi ve Bugünü

 > 
192PAYLAŞIM

2011 Mısır Devrimi sonrasında, ilk kez seçimle gelen 5. Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi 3 Temmuz askeri darbesiyle görevinden alınmıştı. Yargılanmaya devam ettiği "hapishane baskınları" davasının sonucunda da idam cezasına çarptırıldı. İşte, Mısır'ın devrik lideri Muhammed Mursi'nin yaşamına ve siyasi hayatına dair kısa bir bakış.

Muhammed Mursi'nin hayatı

Muhammed Mursi, 1951 yılında Nil deltasındaki Şarkiye kentinde 6 çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olarak dünyaya geldi.

Mühendislik eğitimi aldı

Mühendislik lisansını Kahire Üniversitesi'nde alan Mursi, doktorasını yapmak üzere 1982 yılında ABD'ye gitti. Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde doktorasını tamamlayan Mursi yardımcı doçent olarak Kaliforniya Eyalet Üniversitesi'nde çalıştı.Bir süre Libya'da da öğretim görevlisi olarak çalışan Mursi, 1985 yılında ülkesine dönerek Zagazig Üniversitesi'nde ögretim görevlisi olarak hizmet vermeye başladı.

Ve siyasete atıldı

Mursi, 1979 yılında Müslüman Kardeşler'in din bölümüne üye olarak siyasete başladı. Ardından 1992 yılında hareketin siyasi kanadına geçti.

Mısır'da özgür bir seçimle başa gelen ilk Cumhurbaşkanı oldu

Time dergisine de kapak oldu: "Ortadoğu'daki en önemli adam"

Peki Mısır'da bundan önce neler yaşanmıştı?

Tunus'ta bir seyyar satıcının kendi bedenini ateşe vermesiyle başlayan Arap Baharı, 2011 yılınında Mısır'ı da vurdu ve insanlar işsizlik, yoksulluk, ifade özgürlüğü ve diğer temel haklar için sokaklara döküldüler. Tahrir Meydanı doldu taştı ve dönemin lideri Hüsnü Mübarek istifa ederek yönetimi bırakmak durumunda kaldı. Ardından bir süre askeri yönetimle ülke idare edildi. Sonrasında yapılan seçimlerde Müslüman Kardeşlerin ikinci adayı olan Muhammed Mursi 5. Cumhurbaşkanı oldu.

Ordu ve Mursi arasında anlaşma iddiaları

Mısır uzmanı siyasi analistler ise, seçim sonuçları açıklanmadan önce Müslüman Kardeşler ile asker arasında sıkı bir pazarlığın yaşandığını iddia ediyor. Mursi'nin cumhurbaşkanı olması karşılığında, ülke ekonomisinin yüzde 40'nı kontrol eden askere önemli ödünler verdiğini söylüyorlar. Aslında pek de haksız sayılmazlar çünkü Mursi cumhurbaşkanı olmadan evvel anayasaya ek madde koyularak cumhurbaşkanının yetkileri kısıtlanmış. Ayrıca ordunun kontrolünün cumhurbaşkanında değil Yüksek Askeri Konsey Başkanı Mareşal Hüseyin Tantavi'de olması da bunun kanıtıydı.

Adeta dişleri sökülmüş bir aslan

Mursi yönetimin arkasında ordu olduğu düşüncesi Mursi'ye "dişleri sökülmüş aslan" lakabının takılmasına sebep oldu.

Halk yine meydanlarda

Tahrir Meydanı'nda askeri yönetim karşıtı ve Mursi yönetimine karşı gösteri yapan protestolar başladı, askeri yönetimin yasama ile ilgili yetkilerini sivil kurumlara bırakması gerektiğini ifade eden protestocular, Yüksek Askeri Konsey'in devrimin kazanımlarını görmezden geldiğini savundu. Bu sefer 2011 Mısır Devrimi'nden kat kat daha fazla insan sokaklara döküldü.

Veee DARBE!

Halk protestolarının bitmemesini bahane eden Sisi önderliğindeki ordu 3 Temmuz 2013 yılında darbe yaptı ve Muhammed Mursi yönetimden alındı.

Mursi'nin davası

Darbenin ardından Mursi, 2011’de dönemin cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in devirmesiyle sonuçlanan halk ayaklanmaları sırasında İslamcı mahkumların hapishanelerden kaçırılması için yabancı militanlarla işbirliği yapmakla suçlanıyordu.

Dava sonucundan idam kararı çıktı

İdam kararlarını değerlendiren Müslüman Kardeşlerin siyasi kolu Hürriyet ve Adalet Partisi’nin eski bakanlarından Amr Darrag, “Bu siyasi bir karar ve işlenmek üzere olan cinayet suçunu temsil ediyor. Uluslararası toplum tarafından durdurulmalı” dedi.

Mursi'nin idam kararına sosyal medyada çeşitli tepkiler geldi

Bu tepkiler genellikle idam kararına karşıydı ancak kimisi demokrasinin gerilemesi ve idam kararının temel hakları sekteye uğratması sebebiyle buna karşı çıkarken, kimileri Mursi'yi destekledikleri için karşı çıkıyorlardı. Ancak Mursi'yi haklı olarak eleştiren tweetler de vardı.

https://twitter.com/bercanaktas/status/599533007536562178

https://twitter.com/asliaydintasbas/status/599531701212184576

https://twitter.com/yusufcum/status/599513871406256129

https://twitter.com/baskomsernevzat/status/599518577188839424

 https://twitter.com/Cnnicmimar/status/599676112327806977

https://twitter.com/MBekaroglu/status/599584850094518272

Kaynaklar:
T24
Diken

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mihail-ivanovic-kutuzov

Faşist Diktatörler Öldürülmesin , Süründürülsün!

witch

Kadınlar salatalık muz alamaz çünkü penise benziyor. Kadınlar denize giremez. Kadın öldükten sonra eşi 6 saat içinde ilişkiye girebilir. Kadınların evlenme yaşı 13'tür çünkü çabuk olgunlaşırlar Hristyan kadınlara tecavüz girişimleri,ekonomik kriz vs Halk boşuna sokaklara dökülmez.Mısırda laiklik isteyen kesim hiç de azımsanacak miktarda değil.Ortadoğunun özellikle kadınların laikliğe ihtiyacı var.

witch

Ne alaka? asadsdf belliydi senin tayyipçi olduğun

witch

Tabi yalanlıcaklar.

fatih-kartal3

TÜMÜYLE YALAN BUNLAR mesela örnekler: ÖLDÜKTEN SONRA CİNSEL İLİŞKİYE GİRME YALANI : haberin içeriğine baktığınızda haberde düzeltme metni içeren açıklama yapılmış.. haberin yalan olduğunun kanıtı:

fatih-kartal3

MAALESEF LİNK VERMİYOR BU SİTE... AMA ŞU ŞEKİLDE İSPATLAMAYA ÇALIŞAYIM.. ÖLDÜKTEN SONRA CİNSEL İLİŞKİYE GİRME YALANINI İLK YAYANLARDAN BİRİSİ HABER SOLDU.. ODA HABERİN İÇERİĞİNDE DÜZELTME METNİ YAYINLADI.. LİNK YAYINLASAYDI GÖSTERİRDİM..

fatih-kartal3

KADINLARIN PAZARDAN PATLICAN MUZ ALIMI YALANI: HABERE BAKTIĞINIZDA .."adamın adı belli değil, bu adamın bunu hangi bağlamda söylediği belli değil, gazte yerel mi ulusal mı o bile belli değil. ama adama seyh değil de şeyhülislam muamelesi yapılmış, sanki devlet eliyle konan bir yasak varmış gibi gösterilmiş. SOLUN NEREDEYSE TAMAMI manipülasyon YAPIYOR.. eğlence malzemesi olarak bile görülse hoş değil. MASA BAŞI SOL ASPRAGASI.. EĞER LİNK OLSAYDI BUNUDA GÖSTERİRDİM.. BU HABER DE YALANLANDI.

fatih-kartal3

YANİ olmayan bir gazetede yayınlandığı iddia edilen ve ismi açıklanmayan bir şeyhin demeciyle ilgili yalan haber. dezenformasyon yapmak ne kadar kolaylaştı değil mi? her okuduğunu doğru kabul edip müslümanlara saldırmak için fırsat kollayan ne kadar çok kişi var içimizde. bu klavyeşörler sayesinde de yalan haber çok hızlı bir şekilde sanal alemde yayılıyor aptal insanlar arasında.

stora

doğru bir karar umarım ABD'nin kuyruğuna takılıp vazgeçmezler.. darısı bizim kardeşlerin başına..

Gizli Kullanıcı

mursinin ilk göreve geldiğindeki uygulamaları sonunu hazırlamıştır, ortadoğuda aslanlar kedilere boğdurulur. darbe yapan sisi ve bizim CB rte nin ortak noktası fasın kralı ve tunus yönetimindeki liderlerin ortak noktasını görmezden gelmek herşeyi silip atmak demektir. allah rızası için bi araştırın bakın bakalım nasıl bi oyun içerisindeyiz.

prometheus-desmotes

Hayatın aşağılandığı, hiçe sayıldığı bir yerde hiçbir değerden söz edilemez. Kısacası idam insanlık dışı bir olgudur savunulamaz.

Görüş Bildir