Görüş Bildir
Haberler
Mısır'da Düşen Rus Yolcu Uçağında Kurtulan Olmadı

Mısır'da Düşen Rus Yolcu Uçağında Kurtulan Olmadı

Onedio Medya
31.10.2015 - 11:08 Son Güncelleme: 31.10.2015 - 21:07

Mısır'ın tatil beldesi Şarm'dan Rusya'nın St. Petersburg şehrine 217 yolcu ve 7 mürettebatıyla giden bir yolcu uçağı Sina Yarımadası'nda düştü. Rusya'nın Mısır Büyükelçiliği, kazadan hiçbir yolcunun sağ kurtulamadığını açıkladı. Haber ajansı Reuters'ın aktardığı habere göre, IŞİD'e bağlı Sina Vilayeti örgütü, uçağı kendilerinin düşürdüğünü iddia etti. Rusya Ulaştırma Bakanı Maxim Sokolov ise bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Rus havayolu şirketi Kogalymavia’ya ait yolcu uçağı, Mısır’ın tatil beldesi Şarm’dan kalkıp Rusya şehri St. Petersburg’a giderken Kıbrıs açıklarında radardan çıktı.

Mısır Başbakanı Şerif İsmail, uçağın Sina Yarımadası’nda radardan kaybolduğunu ve burada düştüğünü söyledi. Kolavia Flight 7K9268 adlı A-320 Airbus tipi uçakta 217 yolcu ve 7 personel, toplam 224 kişi olduğu açıklandı.

Kalkışından yaklaşık 23 dakika sonra kuleyle bağlantısı kesilen uçağın pilotunun, kalkış sonrası kuleye bazı 'teknik sorunlar yaşadığını' rapor ettiği ve Kahire'ye acil iniş izni istediği öğrenildi. Kuleyle uçağın irtibatı bu anda kesildi. Pilotun teknik sorunlar nedeniyle alışılmışın dışında bir rota kullandığı da edinilen bilgiler arasında.

İçeriğin Devamı Aşağıda

'Kazadan kurtulan olmadı'

Rusya'nın Mısır Büyükelçiliği, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada kazadan hiçbir yolcunun sağ kurtarılamadığını açıklayarak yakınlarına başsağlığı diledi.

'Yaralıların sesleri duyuldu' 

Enkaz alanına gelen arama-kurtarma ekipleri, uçağın bazı bölümlerinden yaralıların seslerini duyduklarını açıkladı. Çalışmalarda bu bölgeye öncelik verildi. Ancak kurtarılabilen olmadı.

Mısırlı yetkililer, askeri uçakların dağlık alanda enkazı bulduğunu ve 45 ambulansın olay yerine gönderildi. Uçağı ortadan ikiye yarılmış halde bulan ekipler, ilk aşamada 17 çocuktan beşinin cenazelerine ulaştı. 120 cansız bedeni bütün halinde bulduklarını açıklayan bir ekip üyesi, henüz sağ kurtarılabilen olmadığını söyledi.

Ekipler, kabinde pilotların konuşmalarını ve uçuşa dair teknik detayları kaydeden karakutuya da ulaştı. Uçağın düşüş nedenine dair başlatılan soruşturma, bu gelişmeyle hızlanacak.

Rusya'da ulusal yas

Rusya'da bir günlük yas ilan edildiğini açıklayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinden arama-kurtarma ekiplerinin acilen enkaz bölgesine gönderilmesi talimatını verdi.

Teknik sorun mu, IŞİD mi?

Reuters haber ajansının güvenlik kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre, uçak teknik sorunlar nedeniyle düştü. IŞİD'e bağlı Sina Vilayeti örgütü ise Rus uçağını kendilerinin düşürdüğünü iddia etti. Önceden Ensaru Beytül Makdis olarak bilinen örgüt, IŞİD’e yakın Amak sitesinde saldırıyı üstlendiğini belirten bir açıklama yaptı.

Açıklamada “İslam Devleti savaşçıları 220 Rus haçlıyı taşıyan Rus uçağını Sina vilayetinin üzerindeyken düşürmeyi başardı. Allah’a şükür, hepsi öldürüldü” ifadeleri kullanıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

'Gerçeği yansıtmıyor'

Rusya Ulaştırma Bakanı Maxim Sokolov, uçağın IŞİD tarafından düşürüldüğü iddiası hakkında konuştu. Olayın nedeninin bildirilmesi için henüz erken olduğu kaydeden Sokolov şöyle konuştu:

'Rusya uçağın düşüş nedenine ilişkin incelemelerde yer alacak. Olayın sebebi ancak uluslararası incelemelerden sonra açıklanabilecek. Düşen uçağın uçabilirlik sertifikası ve uçuş izni vardı. Henüz kara kutulara ulaşılamadı.'

Sokolov, 'Kogalımaviya havayolu şirketi hakkında bir inceleme gerçekleştirilecek.Ancak incelemeler sonucunda şirketin ne gibi ihlaller yaptığı açıklanabilecek' dedi.

Sokolov, uçağın düşmesine terör saldırısının sebep olduğu yönündeki iddiaların ise gerçeği yansıtmadığını söyledi. Rus bakan, kazanın nedenini araştırmak için yakın zamanda uluslararası bir komisyonun kurulacağı bilgisini verdi.

Rus Sivil Havacılık Otoritesi Rosaviatsia ise uçağın neden düştüğü konusunda açıklama yapabilmek için şu anda ellerinde yeterli kanıt olmadığını belirtti. 

Kaynak: Reuters, AFP, RIA ve Sputnik

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda