Milli Futbolcularımıza Fırça Tutulmasının Ardında Yatan Irkçı Mesaj

1.3bPAYLAŞIM

Euro 2020 elemeleri için İzlanda deplasmanına giden A Milli Futbol Takımımızın pasaport kontrolünde yaşadığı saygısızlığın yankıları sürüyor. Havaalanında saatlerce bekletilen sporcularımızın yaşadıklarının yanında gazetecilere röportaj veren Emre Belözoğlu'na bir şahsın mikrofon tutar gibi tuvalet fırçası tutması da büyük tepki çekti. Peki bu fırça meselesinin ardında yatan mesaj ne?

Röportaj esnasında bir şahıs mikrofon tutar gibi fırça tutmuştu.

Ortalığı karıştırmak için böyle bir şey yapan şahsın fırça tutmasının ardında ırkçı ve nefret söylemi içeren bir mesaj var.

Aslında Turks Head bir düğüm atma yöntemi.

Ancak Rubbermaid isimli Amerikan firması ev kullanımı için plastik ürünler üreten şirket bu tabiri farklı bir amaç için kullanmış.

Ve Turk's head toilet bowl brush (Türk kafa tuvalet fırçası) olarak bilinen bir ürünleri var.

Ve ürün yıllardır satışta.

2009 yılında da bu ürün tartışma yaratmış, firma bu ismi kendilerinin kullanmadıklarını, kullanılmasını istemediklerini ama satıcıların bu ismi tercih ettiklerini belirtmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
unforgivennx

nerde vizyonsuzluk bizim halk orada saçma sapan şovenistliğ kesin artık varsa şekliniz adam gibi şeyler üretin de namımız yürüsün öyle hüloo Türkün gücünü gösterelim demeyle olmuyor bu işler

selim-isik1

Konunun Turcophobia kısmı ile, bir devletin, ülkesine gelmiş olan misafir bir Milli Takımı karşılama biçiminin kendi ciddiyetine ve uygarlık anlayışına ne kadar yakışmakta olduğu konusunu araştırma işi İzlanda'nın; Bu kadar, çok özür dilerim ama s**tiri-b**tan bir konuya dahi gülüp geçememe, etkilenme, vücut kimyasının bozulmasının derinlerinde yatan nedenleri arayıp bulma işi de bizim görevimiz olsun....... Yalnız ve öte yandan: Ülkeye yalnızca bir maç oynamak için gelmiş ve o maçın ardından derhal dönecek olan bir ulusal takıma yapılan muameleler her ne ise ve her ne kadarsa, birebir, aynıyla, ne eksik/ne fazla olmak kaydıyla rövanş maçına gelecek olan kişilere yansıtılması, devlet olmanın, olmazsa olmaz bir gerekliliğidir... Ne eksik, ne fazla.... Aynen!...

russoelif

Şu rövanş eskişehir de olsun bak o fırçayı ben napıyom

kaan-armagan1

saatlerce bekletildikleri falan yok. toplamda 50 dk sürmüş. fırçanın da burda bahsedilen fırça ile alakası yok. mağduriyet yaratmak için fazla kasıyorsunuz. çocuk izlandalı değil belçikalı aptal bir youtuber. aşırı derin araştırmalar yapacak biri değil. bunun diplomatik krize yol açması, nota verilmesi falan rezil bir durum. korkunç bir aşağılık kompleksi. siyasetçilerin atlamadan önce bir lafla harekete geçmeyip araştırması gerekirdi. bunlar ortaya çıksa da iş işten geçti artık. bütün yandaş medya kin ve nefret kusuyor izlandaya karşı.

reshontheway

Peki sonra elemanın Belçikalı çıkmasından sonraki mortingenschtrauze durumuna ne demeli

Görüş Bildir