Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Metal İşçileri Direnişi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

331PAYLAŞIM

Türkiye'nin birçok yerinde metal işçileri üretimi tamamen durdurdu. Renault'da fabrika yönetiminin işçilerin zam talebini yerine getirmemesi ve yan sanayi fabrikasına yüzde altmış zam yapmaları grevi başlatan hamle oldu. Burada başlayan greve, Tofaş, Coşkunöz, Valeo, Ototrim, Mako, Türk Traktör ve Ford Otosan fabrikaları katıldı. Metal işçileri direnişi büyüyerek devam ediyor.

İşte talepler: 1) Ücretlerimiz Bosch sözleşmesi baz alınarak yeniden ayarlanmalı.

İşçiler Türk Metal Sendikası ile işveren sendikası Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında Aralık 2014'te imzalanan toplu iş sözleşmesindeki (TİS) ücret zammını düşük buldukları için başlattıkları eylemde, Bosch işçilerinin yakın zamanda aldıkları zammı talep ettiler.

2) Temsilcilerimiz başta olmak üzere sendika yöneticilerimizi demokratik bir yöntemle biz seçmek ve işçinin güvenini kaybetmiş olan yöneticilerin ayrılmasını istiyoruz.

3) Yaşadığımız süreçten dolayı hiçbir işçinin işine son verilmeyeceği konusunda garanti alınmalı.

MESS'in konuyla alakalı yaptığı açıklama

"Bağzı" işçiler Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan tebligat aldı

17 işçiye, işçilerin 24 saat içinde Bursa Adalet Sarayı’na gelerek ilgili cumhuriyet savcısına ifade vermesi isteniyor.  TOFAŞ Fabrikaları vekilinin şikayet dilekçesi üzerine gönderildiği belirtilen tebligatta, TCK’nın 117. maddesinde yer alan ‘cebir veya tehdit kullanarak işvereni ücretleri çoğaltmaya zorlayan ve işin durmasına neden olan kişiye 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilir’ ifadesi yer aldı.

Çalışma Bakanı Faruk Çelik'ten de açıklama geldi

“Herkesin yasal çerçevede hak arama yolları açıktır. Olup biteni bilemiyorum, konu bir toplu sözleşme konusu değil. Bakanlıkla ilgili değil ama ülke ekonomisiyle ilgili olaydır. Herkesi aklıselime davet ediyorum.
Otomotivin elde ettiği başarılar önemli. İşçi, işveren ikisi ayrı değiller ki, birlikte oturup meseleyi çözmeleri gerekiyor. Olay toplu sözleşmeden kaynaklansa farklı şeyler söyleme imkanım olabilirdi. Herkes hukuk çerçevesinde kalırsa kimse zarar görmez”

Türk Metal Sendikası'ndan ayrılan işçilerin sendikaya tahammülü 8 saniyeye düştü

Türk Metal Sendikasından açıklama:  "Bosch işçisinin ortalama ücreti, yine de, Renault ve Tofaş işçilerinin ücret ortalamasının gerisindedir. Elde edilen bu sözleşme başarısı, bazı çevreler tarafından, Türk Metal'in Bosch işçisine diğer işyerlerindeki üyelerinden daha yüksek ücret artışı sağladığı propagandasıyla servis edilmiş, üyelerimizin sendikamıza tepki duymalarına neden olmuştur.

Metal işçileri direnişinden Türk Metal Sen'e slogan yağıyor

"Türk Metal İstifa"

Uluslararası ekonomi de direnişten etkilendi

Grev nedeniyle motor üretiminin yapıldığı Renault'nun Bursa fabrikası çalışmadığı için, Romanya ve İtalya fabrikalarında da çalışmalar durdu.

Direnişe Türkiye'nin birçok yerinden metal işçileri dahil oldu

"Direne direne kazanacağız" ve "Yönetim istifa" sloganları direnişin önde gelen söylemlerinden.

Coşkunöz işçileri

Tofaş işçileri - "Bu gece burada emniyet biziz"

Mako işçileri

Ototrim işçileri

Valeo işçileri

Ford Otosan işçileri

Türk Traktör işçileri

Destek tweet'leri de işçileri yalnız bırakmadı

Adeta bir meksika dalgası

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
colosus

grevi desteklerim ama o grev o işyerine zarar verecekse yanlış, grev yapılsın ama vardiya tarzı yarısı çalışıp yarısın çalışmasa daha mantıklı olur gibi, böylece şirket yetkilileri de bu süreçte zarar etmemiş olur. sonuçta şirket zarar ederse grevin ne anlamı olabilir.

shalimalitiko

direniş sendikaya karşı ama zararı tüm ülke ekonomisine. Acil çözüm bulunması gerekli.

versayli-aksansiz-asilzade

özet geçiyorum: türk metal sendikası ********!

Görüş Bildir