MET 101: Yeni Başlayanların İhtiyaç Duyacağı 12 Tanım İle Metal Müziğe Giriş

-

Metal müzik şu anda olmasa da, dönem dönem dünyanın en popüler müziği oldu. Bu müziğin en önemli özelliği, dinleyicilerinin bu müziğe tutku ile bağlanması. Bu tutku ile dinlenen müziğin de başka hiçbir müzik türüne benzemeyen terimleri ve özellikleri mevcut. Bu müziğe yeni yeni gönül vermeye başlayanlar için metal ile ilgili en çok kullanılan terimleri bir arada.

1. Headbang

Headbang diye tabir edlen şey, müziğe eşlik edenlerin yahut icra edenlerin özellikle davulun verdiği ritme ayak uydurarak kafasını salladığı harekettir. Özellikle uzun saçlıların daha az çaba sarf ederek daha güzel sonuçlar aldığı kafa boyun ve tüm vücut ile yaptığı bu hareket metal müziğin olmazsa olmazları arasında.

2. Mosh Pit

Metal konserlerinde pogo, violent dancing ya da buna benzer hareketlerin seyirciler tarafından yapılabilmesi için boş bırakılan alana denir.

3. Circle Pit

Genelde sahneden gelen talimat ile şarkının temposua uygun olarak, seyircilerin bellki bir yuvarlak ekseninde yapılan koşuya Circle Pit denir.

4. Devil Horn

Ronnie James Dio'nun metal müziğe hediye ettiği el işaretidir. Aslen şeytanın boynuzları sembolize ettiği düşünülür. Ancak Dio, bu hareketin büyük annesi tarafından çocukken ona kötü şansı uzak tutmak için öğretildiğini ve sahnede bu hareketi kullandığını söylemiştir.

5. Wall of Death

Bu konser ritüelinde izleyiciler iki tarafa ayrılıp, sahneden gelen komut ile birbirine girerler.

6. Crowd Surfing

Seyircilerin müziğin temposuna kendini kaptırarak kalabalık tarafından el üstünde taşınması durumudur.

7. Pogo

Konserde seyiricilerin birbirine fiziksel olarak temasta bulunarak müziğin temposu ile birlikte yaptığı bir çeşit danstır.

8. Stage Diving

Bu konser ritüelinde de izleyicilerden ya da sahnedeki gruptan birisi sahneden seyircilerin üzerinde doğru denize dalarcasına atlar.

9. Violent Dancing

Video örneğinde de göreceğiniz gibi bu dans biraz şiddet içerebiliyor. Ama herkes unutmamalı ki metalhead'ler her zaman barışçıl insanlardır. Bunu sadece bir konser ritüeli olarak düşünürler.

10. Air Guitar

Bu müziği takip eden herkes kendince hayali gitar çalmıştır. İşte air guitar bu hayali gitarı anlatıyor.

11. Air Drum

Gitarın elbette bir de davul versiyonu var. Bunu daha fazla efor sarf ederek yapmanız gerekiyor. Ama bir de ağzınız ile davul sesini senkronize ederseniz sizden keyiflisi olmayabilir.

12. Metalhead

Bizim Türkçe'de metalci olarak tanımladığımız bu terim, bu müziği hayatının merkezine koyan bireyleri tanımlıyor. Siz de metali damarlarınızda hissediyorsanız kendinizi bu sıfat ile tanımlayabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rabia-demir2

Heavy Metal,muazzam,derin bir deryadır.İçerisinde fikri,duyguyu,edebiyatı,gerçek enstrümanı ve kendinize dair birçok şeyi bulabilirsiniz.Bazen"Thrash"in asi ritimlerinde enerjinizi ve gücünüzü keşfeder,bazen"Doom"un hüznünde yalnızlığa sarılır,"Gotik" karanlığın melankolisinde yürürsünüz.Bazen"Senfonik"bir vokalin fantastik,asil sesiyle kanatlarınız çıkmaya başlar."Folk"un ezgileri sizi başka diyarla götürmeye yeter...Bu müziğe,daha doğrusu metal felsefesine gönül verenler popülerliği önemsemez.Müziği duymaz,yaşarlar.Bilgisayar ortamında yapılan popüler kültürün dımtıslı ürünlerinden nefret ederler;çünkü yapaylık mide bulandırıcıdır.Metalsever bir insanın bağlama dinlerken nasıl etkilendiğine de şahit olabilirsiniz;çünkü gerçek müzik,gerçek emek,sanat algıları yüksektir.Yani, bu bahsedilen metal terimlerini bilmeniz ya da bunları konserlerde yapmanızla değil müziği ne kadar anladığınız ve hissettiğinizle alakalıdır Heavy Metal.

korayseyhan

Metal müzik için yetersiz bir tanımlama olmuş. 24 yaşındayım ve lise döneminden beri Metal müziği dinliyor, yaşıyor ve çalıyorum. Yeni bilenler için fena da olmamış aslına ama daha detaylı anlatılabilirdi diye düşünüyorum. Metal müziği herkes kaldıramaz. Bu özel insanların müziğidir. Hell yeah!

sapkali-a

Bu kadar mı

halil-yilmaz3

mk müslüm babanın konserinde kendimizi kestik tüm türkiyeye bıçkın gencler kendini doğradı diye tanıttınız adam gitarı bırakıp sahne ışıklarının tepesine cıkıp seyircilerin üstüne atlıyor ve stage diving oluyor

metalci-genc

HeadBang de üstüme yoktur :D

Görüş Bildir