Görüş Bildir
Haberler
Merkel'in Sözleri Filistinli Mülteci Kızı Ağlattı

Merkel'in Sözleri Filistinli Mülteci Kızı Ağlattı

Onedio Medya
16.07.2015 - 22:10 Son Güncelleme: 16.07.2015 - 22:11
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

'Sivil Diyalog Projesi' kapsamında Rostock kentindeki bir okulda öğrencilerle bir araya gelen Başbakanı Angela Merkel'in göçmenlerle ilgili sözlerini, ailesiyle birlikte Lübnan'dan Almanya’ya kaçan Filistinli kız çocuğu ağlattı.

Başbakan Merkel, Berlin hükümetinin başlattığı 'Almanya’da yaşamak iyi' başlıklı proje kapsamında öğrencilerle bir araya geldi.

Toplantıda söz alan Filistinli Reem isimli kız çocuğu, ailesinin bulunduğu zor durumu, belirsizlik nedeniyle yaşadığını korkuyu ve sığınma hakkı başvurularının reddedilmesinden duyduğu endişeyi anlattı.

Kaynak ustası olan babasının geçici oturma izninin bittiğini bu yüzden de ailesinin belirsizlikle karşı karşıya olduğunu söyleyen kız çocuğu, “Zor bir dönemden geçtik, az kalsın sınır dışı ediliyorduk” dedi. 

Reem, tek isteğinin Almanya'da eğitimine devam etmek olduğunu da vurguladı.

Filistinli çocuğun konuşmasından sonra söz alan Merkel, durumu anladığını belirterek, “Siyaset bazen zor olabiliyor. Sen tabii ki çok tatlı bir insansın. Ama biliyorsun Lübnan'daki mülteci kamplarında binlerce Filistinli var. Eğer biz onlara gelebilirsiniz dersek, eğer Afrika'dakilere hepiniz gelebilirsiniz dersek bununla baş edemeyiz” dedi.

Merkel’in, “Kararlar bu kadar uzun sürmemesi gerekiyor. Mülteci statüsü başvurularıyla ilgili işlemleri hızlandırmak gerekiyor. Ancak elbette bazılarının geri dönmesi gerekecek” sözlerinin ardından Filistinli çocuk ağlamaya başladı. 

Merkel, Reem'in bu durumu fark edince sözlerine ara vererek küçük kızın yanına geldi ve onu teselli etmeye çalıştı. Şansölye, mülteci kıza, “Sen her şeyi doğru yaptın” diyerek omuzunu okşadı.

Bu sırada, program sunucusu, “Bence söz konusu onun her şeyi doğru yapıp yapmadığı değil. Bu onun için çok gergin bir durum” diyerek olaya dahil oldu.

“Bunun gergin bir durum olduğunu biliyorum” karşılığını veren Merkel, “Bu yüzden onu bir kez daha teselli ederek sizi bu duruma sokmak istemediğimizi söylemek istiyorum, ancak sen yine de her şeyi doğru yaptın ve şu anda aynı durumda olan pek çok diğer insanlar adına konuştun” diye ekledi.

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam