Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Melodisine Aşina Olduğunuz Film ve Dizilerde En Çok Kullanılan 25 Klasik Müzik Bestesi

1.1bPAYLAŞIM

Bilirsiniz, film izlerken ben bu müziği önceden duymuştum diye kendi kendimize sormuşluğumuz çoktur. Gerçekten öyledir ve o müzik belki de binlerce filmde arka planda çalışmıştır. Sizler için filmlerde en çok karşımıza çıkan klasik müzik bestelerini derleyelim dedik. 

Not: Müzik bilgileri Vikipedi'den derlenmiştir.

25. Antonio Vivaldi - Spring

İtalyan besteci Antonio Vivaldi tarafından keman için bestelenmiş Dört Mevsim'in bir konçertosudur. 1725 yılında bestelenmiş Dört Mevsim, Vivaldi'nin en ünlü eseri olmakla beraber, aynı zamanda Barok müzik ve klasik müzik repertuarının en ünlü örneklerindendir. Özgün içeriğe sahip konçertoların her biri, adını aldığı mevsimin özelliklerini yansıtır.

24. Luigi Boccherini - Minuet

1743-1805 yılları arasında yaşamış italyan besteci Luigi Boccherini bu eserini 1771 yılında yapmıştır.

23. Georges Bizet - Carmen: Habanera

Fransız klasik müzik bestecisi Alexandre César Léopold Bizet, 1875 yılında bestelediği Carmen adlı operası ile dünya çapında tanınmaktadır.

22. Piotr Ilich Tchaikovsky - Nutcracker: Waltz Of The Flowers

Rus besteci Çaykovski’nin 1891 yılında bestelediği son balesidir. İlk defa 1892’de St. Petersburg’da sahnelenen Fındıkkıran Balesi, yeni yıl kutlamaları ile özdeşleşmiş ve pek çok bale topluluğu tarafından yılbaşında sahnelenmesi gelenekselleşmiştir. Dünyanın en çok sahnelenen bale eserlerinden birisidir.

21. Richard Wagner - Die Walküre: Ride Of The Valkyries 1856

Alman opera bestecisi Richard Wagner geliştirdiği birleşik sanat eseri kavramı (Gesamtkunstwerk) ile müzik dünyasını etkiledi. Müzik ve drama alanındaki yenilikleri nedeniyle 20. yüzyılın en çok tartışılan müzik adamlarından olmuştur.

20. Beethoven - Für Elise

Für Elise, Alman besteci Ludwig van Beethoven'ın 1810'da yazdığı en popüler kompozisyonlarından biri. Beethoven'ın 1827'deki ölümünden 40 yıl sonra, 1867'de yayımlanmıştır.

19. Mozart - Magic Flute: Queen Of The Night

1791 yılında Wolfgang Amadeus Mozart tarafından bestelenen opera eseri. Libretto August Jakob Liebeskind’in Lulu ya da Sihirli Flüt masalından esinlenmiştir.

18. Bach - Air On The G String

Dünyaca ünlü Alman barok müzik bestecisi ve orgcusu olan Johann Sebastian Bach'ın eseri olan "Air On The G String", 1723 yılında bestelenmiştir.

17. Rosas - Over The Waves

Meksikalı besteci ve kemancı olan Juventino Rosas bu bestesini 1884 yılında yapmıştır.

16. Tchaikovsky - Nutcracker: Dance Of The Sugar-Plum Fairy

1892’de Rusya’da bir turne gezisine çıkan Çaykovski, Moskova yakınlarında bir ev alarak yukarıdaki besteninde bulunduğu Fındıkkıran balesini yazmaya başladı.

15. Ravel - Bolero

Fransız besteci ve piyanist Joseph-Maurice Ravel, 20. yüzyılın önemli bestecilerindendir. Özellikle orkestrasyon konusunda çok başarılı olan Ravel’in en tanınmış eseri 1928'de bestelediği Bolero'dur.

14. Beethoven - Moonlight Sonata

Ayışığı Sonatı, Ludwig van Beethoven tarafından 1801 yılında tamamlanan ve öğrencisi Kontes Giulietta Guicciardi'ye ithaf edilen eseridir.

13. Mendelssohn - Midsummer Night's Dream: Wedding March

Düğün Marşı, Felix Mendelssohn tarafından 1842 yılında William Shakespeare'in Bir Yaz Gecesi Rüyası ton eseri içinde bestelenmiştir. Eser kısa içerikli olmasına rağmen, bugün dünyada en yaygın müzik bestelerinden sayılır. Günümüzde batı ülkelerindeki düğünlerde en çok icra edilen bu müzik, Türkiye'deki düğünlerde de kullanmaktadır.

12. Edvard Grieg - Peer Gynt: In The Hall Of The Mountain King

Romantik dönemin Norveçli bestekarı ve piyanisti Edvard Hagerup Grieg, "Peer Gynt: In The Hall Of The Mountain King" eserini 1875 yılında bestelemiştir. Esinini Norveç halk müziğinden alan bir besteci, yazdığı pek çok kısa piyano parçasından ötürü kimilerince "kuzeyin Chopin'i" olarak adlandırıldı.

11. Beethoven - Symphony No. 9: Ode To Joy

Beethoven'ın 9. Senfonisi ilk defa 1824 yılında Viyana'da Karntnerthor-Theather'da seslendirildi. Senfoninin sonu koro ile birlikte Schiller'in "Neşeye Övgü"sü ile sonlanır. Bu sonlanma, "Neşeye Övgü"yü çok ünlü bir hale getirmiştir. Senfoni, Kral Friedrich Wilhelm'e ithaf edilmiştir. Ayrıca Dokuzuncu Senfoni, insan sesinin kullanıldığı ilk senfonidir.

10. Aram Khachaturian - Gayane: Sabre Dance

Ermeni asıllı Sovyet besteci Aram Haçaturyan tarafından 1942'de bestelendi.

9. Georges Bizet - Carmen: Les Toreadors

Bizet'in, 1875 yılında bestelediği Carmen adlı operasından en ünlü olan bölümü.

8. Handel - Messiah: Hallelujah Chorus

George Frideric Handel tarafından bestelenen "Messiah: Hallelujah Chorus" İngilizce bir oratoryo, ve batı koro müziğinin en popüler eserlerinden biridir. Eser, Londra'da 1741 yazı süresince bestelendi ve 13 Nisan 1742 tarihinde Dublin, İrlanda'da ilk kez sahnelendi.

7. Richard Strauss - Also Sprach Zarathustra

Edebi alt yapıya sahip uzun senfonik şiirleri ve operaları ile ünlü Alman Romantik Dönem bestecisi olan Richard Georg Strauss, birçok filmde karşımıza çıkan "Also Sprach Zarathustra" bestesini 1896'da yapmıştır.

6. Carl Orff - Carmina Burana: O Fortuna

O Fortuna on üçüncü yüzyılda oluşan Latin orta çağ goliardic şiiridir, Carmina Burana olarak bilinen koleksiyonun bir parçasıdır. 1936'da Alman besteci Carl Orff tarafından yirmi dört hareketli Cantana Carmina Burana için bestesi yapıldı.Kompozisyon sayısız film ve televizyon yapımında dramatik ve dehşet verici duyguları işlemek için kullanılıp popüler kültürün önemli bir parçası durumuna gelmiştir.

5. Pachelbel - Canon In D

Alman Barok müzik bestecisi Johann Pachelbel, 1694 yılında bestelediği Canon In D major adlı eseriyle günümüzde neredeyse her yerde kolaylıkla karşılanabilecek bir besteye imza atmıştır.

4. Bach - Toccata And Fugue In D Minor

Johann Sebastian Bach'ın en çok bilinen eserlerinin başında 1707 yılında bestelediği korku filmlerinde duymaya alıştığımız "Toccata And Fugue In D Minor" gelir.

3. Mozart - Eine Kleine Nachtmusik: Allegro

Eine kleine Nachtmusik, Wolfgang Amadeus Mozart tarafından 1787 yılında oda orkestraları için bestelenmiş bir eserdir. Mozart'ın bu son serenadı, sadece onun değil, tüm klasik müziğin en meşhur eserlerinden birisidir.

2. Piotr Ilich Tchaikovsky - 1812 Overture

1880'de bestelenen eser Rusya'ya karşı düzenlenen, ancak başarısızlıkla sonuçlanan Fransız saldırısından ve takibindeki Napolyon'un Grande Armée'nin yıkıcı geri çekilişinden ve Napolyon Savaşları'nın 1812 yılındaki büyük dönüm noktasından bahseder.

1. Beethoven - Symphony No. 5: I

5. Senfoni, 1804-1808 yıllarında Ludwig van Beethoven tarafından bestelenmiştir. Bu eser klasik müzikte en çok ve en iyi bilinen kompozisyonlardan ve en çok çalınmış senfonilerden biridir.

Zamanımızın çoğunu evde geçirdiğimiz şu günlerde müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline!

Online konserler, ilginç bilgiler ve daha fazlası için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kedi-ve-cat

Handel-Sarabende de aşırı tanıdık gelir size dinlemediyseniz

mintika-bekcisi

debusy i unutmuşsunuz

countess-rain

Elinize sağlık ama en az bir kaç tane Chopin olmalıydı.

kedi-ve-cat

Waltz in a minor ya da spring waltz kesinlikle

yunus-emre-cekic1

Hungarian Rhapsody no.2 ?

tunahandolunay1

Şöylesi müzik de güzel

Görüş Bildir