Meksika-ABD Sınırından Yürekleri Burkan Fotoğraf: 11 Aylık Valeria ve Babası Boğularak Can Verdi

 > 
4.8bPAYLAŞIM

El Salvadorlu Oscar Alberto Martinez Ramirez ve 11 aylık kızı, Meksika'dan ABD'ye yeni bir yaşama yelken açma umuduyla geçmeye çalışırken boğuldu.

Baba ve kızın yürekleri burkan görüntüsü, mülteci dramının ulaştığı boyutu bir kere daha gözler önüne serdi. O an, 3 yaşındaki Suriyeli Aylan Kurdi'nin Bodrum'daki fotoğrafını hatırlattı.

Oscar ve 11 aylık kızı Valeria, Meksika ile ABD'yi ayıran Rio Bravo Nehri'nden geçerken hayatını kaybetti.

AA'nın aktardığı bilgiye göre ABD'ye sığınma başvurusu yapmak için sınırda bekleyen Oscar Alberto, pazar günü ABD'ye yasadışı yollardan giriş yapmaya karar verdi.

Önce kızı ile nehri geçen Alberto, eşini almak için geri döndüğünde kızının nehrin sularına kapıldığını gördü. Alberto, kızına ulaşmasına rağmen akıntıya kapılarak kızıyla birlikte hayatını kaybetti.

Geriye ise, baba ve kızının yaşam mücadelesine yenik düştüğü bu acı kare kaldı.

📷 Reuters

Alberto'nun eşi Tania Vanessa Avalos, yaklaşık iki aydır Puerto Köprüsü'nde ABD'den vize almak için beklediklerini söyledi.

Avalos, 45 dereceye ulaşan bunaltıcı sıcakların ardından eşinin ABD'ye yüzerek geçmelerine karar verdiklerini ifade etti.

Binlerce kişinin sığınma talebi için beklediği sınırda, ABD haftada ortalama 3 sığınma talebi kabul ediyor.

Meksika'nın ABD sınırındaki Matamoros şehrinde, çoğunluğunu Latin Amerikalı düzensiz göçmenlerin oluşturduğu binlerce kişi ABD'li yetkililer tarafından sığınma talebinde bulunmak üzere çağırılmayı bekliyor. Öte yandan, ABD'li yetkililer haftada ortalama 3 sığınma talebi kabul ediyor.

'ABD ne kadar çok kişiyi reddederse, ölen o kadar kişi olacak'

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador da, olaya ilişkin, "Bu çok acı bir durum. Her zaman söyledik, ABD ne kadar çok kişiyi reddederse, çölde veya nehri geçerken ölen o kadar kişi olacak." açıklamasında bulundu.

Yürekleri burkan fotoğraf, 2015 yılında Bodrum'dan Yunanistan'a geçmeye çalışan bir teknede boğulan 3 yaşındaki Suriyeli Aylan Kurdi'yi hatırlattı.

O Fotoğraf Yabancı Basında... - onedio.com
O Fotoğraf Yabancı Basında... - onedio.com
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir