Görüş Bildir
Haberler
Mehmet Görmez'den Referandum Uyarısı: 'Ayrımcılığa Yol Açabilecek Bir Tek Kelime Camiye Taşınmayacak'

etiket Mehmet Görmez'den Referandum Uyarısı: 'Ayrımcılığa Yol Açabilecek Bir Tek Kelime Camiye Taşınmayacak'

Batuhan
08.02.2017 - 12:49 Son Güncelleme: 08.02.2017 - 19:25

İstanbul Ümraniye’deki Modoko Camisi İmamı Hüseyin Güleç’in cemaate referandumda ‘Evet’ oyu kullanmaları çağrısına tepkiler artarken, Diyanet İşleri Başkanlığı soruşturma başlattı. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ise cami imamlarına, “Kişiler arasında ihtilaf konusu olabilecek hiçbir şey, kalpler arasında ayrımcılığa yol açabilecek bir tek kelime camiye taşınmayacak” uyarısı yaptı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Diyanet işleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, gelişmelerle ilgili Hürriyet’ten Meltem Özgenç'in sorularını yanıtladı.

Prof. Görmez, gündelik hayat içerisinde kişiler arasında ihtilaf konusu olabilecek hiçbir şeyin, kalpler arasında ayrımcılığa yol açabilecek bir tek kelimenin, cümlenin dahi hutbe, vaaz, cami, minber ve kürsülere asla taşınmaması gerektiğini ifade etti. Başkan Görmez, buna uymayan din görevlileri hakkında soruşturma açılacağını söyledi.

'Kimseyi ötekileştirmeyin'

'Kimseyi ötekileştirmeyin'

Başkan Mehmet Görmez, müftülükler aracılığıyla camilerde bir daha bu tarz olayların yaşanmaması için birtakım önlemler de aldı. İmamlara misyonlarının, toplumun birliği ve beraberliği için çaba göstermek olduğu, irşat dillerinin asla parçalayıcı bir dil olmaması gerektiği uyarısında bulundu. Vaaz ve hutbelerde, ima ile dahi olsa kimsenin ötekileştirilemeyeceğini, dışlanamayacağını anlatan Görmez, minber ve kürsülerin meşrepçilik fitnesine asla alet edilemeyeceğini vurguladı.

'Siyasetin parçası olmayacak'

'Siyasetin parçası olmayacak'
İçeriğin Devamı Aşağıda

Diyanet’in siyasi farklılıkların üstünde tutulması gerektiği ve milletin ortak bir değeri olarak din hizmeti verdiğini ifade eden Prof. Mehmet Görmez, din hizmetinin herkesi kucaklayan, eşitleyen, huzura davet eden bir hizmet olduğunu ve hiçbir siyasi ideolojinin parçası olamayacağını söyledi.

'Sarıklıların Diyanet'le ilgisi yok'

Diyanet İşleri Başkanlığı, geçtiğimiz günlerde imam olduğu ileri sürülen ve referandumda ‘Evet’ oyu vereceklerini topluca açıklayan kişilerle ilgili ise Twitter’dan açıklama yaptı. Açıklamada, “‘Referandumda evet diyen imamlar’ şeklinde sosyal medyada yer alan cübbeli ve sarıklı kişilerin Başkanlığımızla bir ilgisi yoktur” denildi.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un yanıtlaması için bir soru önergesi vererek konuyu Meclis gündemine getirdi.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un yanıtlaması için bir soru önergesi vererek konuyu Meclis gündemine getirdi.
İçeriğin Devamı Aşağıda

Gürsel Tekin, “İmam olmuş ama iman sahibi olamamış bu şahıs” diyerek Modoko Camisi İmamı Hüseyin Güleç’e tepki gösterdi. Gürsel Tekin, soru önergesinde “Camiye siyaseti sokan, vatandaşlar arasında ayrım yapan, kin ve nefreti körükleyen bu sözde imamın arkasında saf tutmak zorunda kalan vatandaşlarımız...” ifadelerine yer verdi.

Ne olmuştu 👇

Camide siyaset yapılmasına sosyal medyadan da tepkiler gelmişti...

Camide siyaset yapılmasına sosyal medyadan da tepkiler gelmişti...
İçeriğin Devamı Aşağıda
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
212
32
22
20
13
2
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
liberal demokrat

maalesef inandırıcılığını çoktan kaybettiniz.

Pasif Kullanıcı

komşusu aç yatarken mercedese binenler elini eteğini siyasetten çeksin.

haylaz adam

islam dinine sizler kadar zarar veren olmadı

MehmetÖzkanGök

Türkçe Anlatım bozukluğu.. İslam zaten bir din adıdır. İslam dinine diye nitelendirme yapmak gereksiz sözcük kullanımdan meydana gelen anlatım bozukluğu do... Devamını Gör