Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Masum Görünseler de Her Yıl Örümcek ve Yılanlardan Daha Çok İnsan Öldüren Canlılar: Arılar

409PAYLAŞIM

İnsanların ölümüne en çok sebep olan hayvanın hangisi olduğunu tahmin edebilir misiniz? Yılanlar, örümcekler, denizanaları, köpek balıkları? Cevap bunlardan hiçbiri değil...

Arılar, tüm bu canlılardan daha çok insanın ölümüne sebep oluyor.

Avustralya'da yürütülen yeni bir çalışma, halkın sağlığı için tehdit oluşturan en büyük sebeplerden birinin arılar olduğunu ortaya koydu. Ülkede 2000-2013 yılları arasında böcek sokması sebebiyle hastaneye kaldırılan insan sayısı 42,000 ve bunların büyük bir kısmının sebebi arı sokması. Bu sayının %30'unu örümcek ısırığı, %15'ini ise yılan sokması oluşturuyor.

Bu süreçte zehirli böcek sokması sebebiyle yaşamını yitiren kişi sayısı ise 64.

Bunlar arasından 34 kişinin yaşamını yitirmesinin sebebi, zehre gösterdikleri alerjik reaksiyon nedeniyle gerçekleşen anaflaktik şok. Bunlar arasından arıların sebep olduğu ölüm sayısı ise 27. Avustralya Melbourne Üniversitesi'nden araştırmacı Dr. Ronelle Welton, söz konusu ölümlerin büyük kısmının tıbbi yardım almanın güç olduğu şehirden uzak alanlarda değil, genellikle insanların evlerinde gerçekleştiğini de ekliyor.

Araştırmacılar, bunun sebebinin arı sokmalarının ciddiye alınmaması olduğunu düşünüyor.

Çünkü insanlar arı sokması durumunda genellikle tıbbi yardım almayı gereksiz görüyor ve anaflaktik şok da insanı çok çabuk öldürebiliyor. Dr. Welton, arıların insanlar tarafından genellikle masum görüldüğünü ve yılan ve örümcek ısırıkları kadar ciddiye alınmadığını söylüyor. Arı sokmasının ciddiye alınması gerekliliğinin en bariz göstergesi ise, zehre alerjik reaksiyon gösteren insan sayısının zannedilenden çok daha fazla olması. Üstelik bu alerji her zaman ilk seferde ortaya çıkmayabiliyor. Bazı kişilerde zehre karşı alerji sonradan gelişebiliyor.

Çalışma kapsamında yalnızca zehirleyerek öldüren canlılar araştırıldı.

Ancak eldeki verilere baktığımızda, köpek balığı ve timsah gibi tehlikeli hayvanlar göz önünde tutulmuş olsa bile durumun değişmeyeceği görülüyor. Çünkü aynı yıllar arasında köpek balıklarının sebep olduğu ölümlerin sayısı 26 iken, timsahların sebep olduğu ölüm sayısı 19. Bu durum da, arıların yalnızca zehirli hayvanlar arasında değil, tüm canlılar arasında üst sıralarda olduğunu ortaya koyuyor.

Çalışma sonucunda ulaşılan bir başka ilginç bilgi ise atların sebep olduğu ölümlerle ilgili.

Sonuçlar, aynı süreç içerisinde atların 74 kişinin ölümüne sebep olduğunu gösteriyor. Bu sayı, tüm zehirli canlıların öldürdüğü kişi sayısının toplamından daha fazla. Ancak bu sonuçlar atların arılardan daha tehlikeli canlılar olduğunu göstermiyor. Çünkü insanlar, atlarla çok daha yakın ve sıkı bir ilişki kuruyor ve arılarla aynı direkt ilişkiyi kurmaktan kaçınıyor.

Arıların dünya genelinde her yıl sebep olduğu ölüm sayısı ise 53.

Erkek arılarda iğne bulunmamaktadır. Sokan tek arı türü, dişi işçi arılardır ve onların iğnesi aslında bir yumurta borusudur. İğneye yalnızca işçi arılar değil, kraliçe arı da sahiptir ancak, kraliçe arı normal zamanlarda, bir tehlike sezmedikçe kovanını terk etmez. Onun iğnesi kovanın savunulması için değil, kendisine rakip olması muhtemel arıları henüz dünyaya gelmeden öldürmek için mevcuttur.

Peki muhtemel bir arı sokması durumunda ne yapabiliriz?

Yapılacak ilk şey, deriye yerleşen iğnenin çıkarılması olacaktır. Bu işlemin mümkün olduğu kadar çabuk gerçekleştirilmesi hayati önem taşımaktadır. İğne çıkarıldıktan sonra yapılması gereken ise, ağrıyı ve şişkinliği azaltmak için soğuk kompres uygulamaktır. Anestetik ilaçların ve kaşınmayı önlemesi için mentolün kullanılması da arı sokmalarında fayda sağlamaktadır. Ayrıca gözden kaçırmamakta yarar var sevgili dostlar: Aslında insanı en çok öldüren hayvan, yine insanın kendisidir...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
deniz_canfeda

Allah bu içeriği yapanın belasını versin. Benim Tripofobim var. Senin yüzünden 2 saattir kaşınıyorum geri zekalı. Neden öyle resimler koyuyorsun?!

hipergrafi

Annemin köyünde iken iki kez arı sokmuştu. İlki elimin üzerinden. İnanılmaz şişmiş ve ağrımıştı. Günlerce o acıya katlanmak zorunda kaldım. Sonra o tam iyileşti derken arkadaşımın evinde dirseğimin içinden ısırdı. Annesi apar topar sarımsak dövüp koluma koydu. Ben acısına günlerce katlanacağım, kolumu nasıl oynatacağım, büyük damarlarımın olduğu yer ya şoka girersem diye korkumdan ağlarken beş dakika içinde ne acısı kaldı ne şişti. Resmen mucize. O gün bu gündür ne zaman birini arı soksa hemen sarımsak öneririm. Evet kötü kokuyor ama o korkunç acıyı günlerce çekmekten iyidir. Aklınızda bulunsun...

emre-atac

Ya bu içeriğe sırf ilk fotodaki ölen amca gibi fotolar görmeye geldim hayal kırıklığına uğradım

emre-atac

Fotoyu da gerçek sandım dizidenmiş... İyice hayal kırıklığı oldu böyle içeriğin abv

satine.rogue

İlk fotoyu gördüm aaa hannibal deyip girdim galeriye yeminle dljsşdjlaş :D

hastalik-hastasi

beter olsunlar.

Görüş Bildir