Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mark Zuckerberg'in Evinin Önündeki Çöpten Bulduklarını Satarak Günde 220 TL Kazanan Adam

-
Abone ol

Jake Orta, San Fransisco'da yaşayan 56 yaşında emekli bir asker. Jake, zor ekonomi arasında kendisine para kazanmak için bir yöntem seçmiş. Bu yöntem ise Mark Zuckerberg'in de içinde bulunduğu lüks mahalledeki evlerin çöplerinden bulduklarını satarak para kazanmak. Detaylar ve daha fazlasını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Kaynak 1 2

Jake Orta 56 yaşında bir emekli asker ve kendisine ilginç bir geçim kaynağı bulmuş. Jake, Mark Zuckerberg'in San Francisco'daki evinin önündeki çöpünden bulduğu eşyaları satarak para kazanıyor.

Jake şu anda devlet destekli bir evde yaşıyor ve evi, Facebook kurucusu Mark Zuckerberg'in San Fransisco'daki 10 milyon dolarlık evinin yakınındaki çöpe attığı eşyalarla dolu.

Elektrikli süpürgeden, saç kurutma makinesine, Zuckerberg'in artık giymediği kıyafetlerden kahve makinesine kadar çöpten birçok eşya toplayan Jake, onları satarak günde yaklaşık 40 dolar kazanıyor.

"İnsanların çöpe attığı şeyler beni çok şaşırtıyor" diyen Jake, Zuckerberg'in de içinde bulunduğu lüks mahallede yaşayan insanların çöpe attığı eşyaları satarak günde 30-40 dolar, haftada ise yaklaşık 300 dolar kazandığını söylüyor. "Ne bulacağınızı asla bilemiyorsunuz" diye ekleyen Jake'in ikinci el ürünleri arasında çok az kullanılmış tasarım kot pantolon, yepyeni bir ceket ve ünlü markaların spor ayakkabıları gibi eşyalar da bulunuyor.

Aslında Kaliforniya'da çöp karıştırmak illegal olmasına rağmen, bu yasa neredeyse hiç uygulanmıyor. Bu nedenle San Francisco'da bu şekilde geçinen birçok insan bulunuyor.

Jake aslında, San Francisco'da bulunan "yeraltı ekonomisinin" bir parçası. Yani aslında orada bu işi yapan bir sürü insan bulunuyor.

Ordudan ayrıldıktan sonra birtakım zorluklar yaşayan Mark, devlet tarafından San Francisco'da bir stüdyo daireye yerleştiriliyor.

Jake, Hava Kuvvetleri'nde 12 yıl çalıştıktan sonra, 1991 yılında Körfez Savaşı'nda yer alıyor. Daha sonra görevine devam eden Jake, karısı onu terk ettiği için alkol sorunları yaşıyor ve evsiz kalıyor. San Francisco'ya geldikten sonra devlet destekli bir stüdyo daireye yerleştiriliyor ve Mark Zuckerberg'in komşusu oluveriyor. Sonra da adeta komşu komşunun külüne muhtaçtır sözünü doğrular şekilde geçimini sağlayacak bir yöntem buluyor.

Zengin bir muhitte bu işi yapan Jake, oradaki çöplerden iPad veya çalışır halde olan cep telefonu ve kol saatleri de bulduğunu söylüyor.

Arkadaşları tarafından "Bulucu" olarak adlandırılan Jake, bu işi yapmak isteyen insanlara şu tavsiyeyi veriyor: "Çöpün içine dalmadan önce içeride bir rakun olmadığından mutlaka emin olun." Topladığı ürünleri bu işi yapan yerlere satıyor ya da kendisi pazarda tezgah açıyor. Kadın kıyafetlerini satması zorken, erkek kıyafetlerini ise 5 veya 10 dolara kolaylıkla sattığını söylüyor.

Topladığı ürünler içerisinde satmaya kıyamadığı çok değerli koleksiyonlar da oluyor.

Örneğin, Jake'in buldukları arasında favorilerinden biri Kurtuluş Savaşı'nı belgeleyen dünyanın farklı ülkelerinden toplanmış bir gazete koleksiyonu. Jake onu satmak istememiş ve insanın böyle bir koleksiyonu neden attığını merak etmiş. Jake ve arkadaşları özellikle çöp kutularındaki çöpleri hedefliyorlar çünkü aksi halde onlar asla geri dönüştürülmeden parçalanıp yok ediliyormuş.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yamanyigit

Adama sorsan abi ne işle uğraşıyosun diye çöp topluyorum dese acıyıp belki biraz para verirsin. Ne kadar kazandığını öğrendiğinde de para istemeye gidersin.

red-factor

"Zuckerberg'e ait eşyalar!" diye ebay ya da benzeri yerlerde kendine satış yeri açsan, daha çok para kırardın be abi. Bayağı köşeyi dönerdin. O eşyaları alıp giyecek ya da kullanacak binlerce insan var.

muradsutcu

Birinin çöpü,birinin serveti oluyor.

dremor

böyle zengin yerlerdeki çöplerden bulananların haddi hesabı yok bir tanıdığım çöp atarken çöpte laptop bulduğunu merak edip baktığını ve çalışıp windows'un açıldığını söylemişti insanların çöpe neler attığını duysanız böyle insanlar muhakkak çöpe bir ömürde 10 20 bin tl atıyordur hemde çalışır giyilir vaziyette olsa bilir sırf 2 yıl doldu eskidi diye

psyhedelichead

Çöp toplama işini iyice ilerletmişler! Hey Amerika dön de bi bak çöpçüler kralına :)

Görüş Bildir