Makedonya'da Olağanüstü Hal: Yunanistan Sınırı Kapatıldı

 > -

Sığınmacıların geçiş ülkesi Makedonya karşı karşıya kaldığı sığınmacı akını nedeniyle olağanüstü hal ilan etti ve Yunanistan'la sınırlarını kapattı.

Yunanistan'a gelen sığınmacıların batıdaki Avrupa ülkelerine ulaşmak amacıyla geçiş yolu olarak kullandığı Makedonya geçen haftadan beri zor günler geçiriyor. Büyük bir sığınmacı akınıyla karşı kalan Makedonya'da hükümet kriz nedeniyle olağanüstü hâl kararı aldı.

Ülkenin güney sınırında baskının artması ve Yunanistan'dan gelen göçün yoğunlaşması üzerine olağanüstü halin uygulanacağını açıklayan Makedonya İçişleri Bakanlığı, sınır bölgesinin daha iyi kontrol edilmesi gerektiğini belirtti.

Krizin üstesinden gelinebilmesi için ordunun da devreye gireceğini kaydeden Bakanlık, 'Yunan tarafından yoğun şekilde yasadışı yollarla sınırın aşıldığını' vurguladı.

Hükümet Daha Önce De Yardım Talebinde Bulunmuştu

Üsküp hükümeti, kısa bir süre önce Avrupa Birliği'nden de mülteci sayısının artması nedeniyle yardım talebinde bulunmuştu.

İçişleri Bakanı Mitko Cavkov, 'sorunun bir Avrupa ülkesinden Makedonya'ya taşınması nedeniyle Avrupa Birliği'nin yardım etmekle yükümlü olduğunu söylemişti. Cavkov, ülkesinin bütün sığınmacıları kapsayacak kapasitesi olmadığını da vurgulamıştı.

Yardım örgütleri, günde yaklaşık 2 bir kişinin yasadışı yollarla Yunanistan - Makedonya sınırını geçtiğini tahmin ediyor.

DW Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir