Madem Evrim Teorisi Tamamen Gerçek O Halde Cansız Varlıklardan İlk Canlı Varlık Nasıl Meydana Geldi?

214PAYLAŞIM

Bilimin her şeye olduğu gibi evrim düşüncesini anlamsız bulanlara da bir yanıtı var. Peki bu yanıt sizi de ikna edecek mi?

Canlılığın oluşum anını soruştururken şu çalışmadan, burada yer alan akademik makaleden ve bu kaynaktan faydalandık.

Söz konusu evrim ve Charles Darwin olunca akılda beliren onlarca, yüzlerce soru ve bir tutam yanlış anlaşılma da ortaya çıkıyor.

Meşhur "Eğer insanlar maymunlardan evrildiyse, neden halen maymunlar var?" sorusu da bunlardan biri, hepiniz mutlaka bir kez duymuşsunuzdur. Aslında Darwin insanların maymundan evrilmesine dair hiçbir şey söylememiştir, onların ortak ataya sahip olduğunu keşfetmiştir. İnsan ve maymun türleri arasındaki ilişki bir atalıktan ziyade yakın akrabalıktan ibaret.

Sık tartışılan konulardan biri de evrim teorisinin canlılığın ortaya çıkışına dair tezi.

Buradaki temel varsayım evrimin bir yaratıcının varlığını reddetmesiyle ilgili, "Şayet bir yaratıcı yoksa evrim teorisine göre cansız varlıktan canlıya nasıl geçiş yapıldı?" şeklinde bir soru ortaya çıkıyor ama bu soruyu dikkatli incelemek gerekiyor. Öncelikle evrim kuramı yaratılışın nasıl gerçekleştiğini anlatmıyor, canlıların evrim sürecini modelliyor, bunu zihinlere kazımak gerek.

Yani evrim teorisi için canlılığın başlangıcı araştırma nesnesi değil, zaten bir teorinin her şeyi açıklama zorunluluğu da yok.

Ama evrim süreci katman katman gerçekleşiyorsa bu sürecin bir başlangıç noktası da olmalı, değil mi? Yanıt belki evrim teorisinden değil ama farklı bir teoriden gelecek, bu açıklayıcı teorinin ismi ise abiyogenez teorisi.

Evrimin aksine abiyogenez biyoloji temelli değil, biyokimya temelli bir yapıda yükseliyor ve canlılığın başlangıcına dair net bir açıklaması var.

Bu açıklamayı özetlemeden önce 'canlı' dediğimizde ne anlaşıldığını bir düşünelim. Sizce bir varlığı canlı yapan nedir?

Bir ağaçla bir köpeğin canlılık belirtileri birbirinden farklıdır ve birkaç saniye gözlem yapan kişi ağacı cansız bir varlık olarak tanımlayabilir, çünkü hareket etmez, değişen dış etkenlere yanıt vermez. Deney süresini biraz daha uzatırsak ağacın yahut herhangi bir bitkinin de değişikliklere verdiği tepkileri görebiliriz, yani canlılık için tanımımızı geniş tutmamız şart.

Üreyebilen, büyüyebilen yani değişebilen, bunun yanında enerji üreten yahut tüketen varlıklara canlı diyebiliriz.

Tanımı daha da geliştirmek mümkün ama şimdilik daha karmaşık bir açıklamaya ihtiyacımız yok. Peki milyarlarca yıldır var olan evrenin bu ölçekte son saatlerinde doğmuş canlılığı ilk hangi noktada gözlemleyebiliriz? O ana gidip gözlem yapma imkanımız olmasa da abiyogenez teorisi canlılığın Dünya'da başlangıcını ikna edici biçimde özetliyor.

Yaklaşık 3 milyar yıl önce yaşanan meteor yağmurlarının oluşturduğu sıcak kraterler yaşamın oluşabilmesi için gerekli koşulların başlangıcıdır.

Bu meteorlar beraberlerinde dünyaya organik yağ moleküllerinin en temel halini de taşımış olsa da milyonlarca yıl kraterlerin diplerinde gizli kaldılar. Bunun yanında Dünya'ya ulaşan meteorların bir kısmı Dünya'ya çarptıktan sonra Güneş ile olan mesafemiz sonucunda erimeye başladı. Eriyen meteorların oluşturduğu su, barındırdığı kimyasal maddelerle sıcak kraterlere dolduğunda sürekli ısınan ve soğuyan, adına ilkel çorba verilen bu kaotik ortamda yaşam izleri görülmeye başlıyor.

Suyun yapısını güncelleyen ısı, kimyasalları da tepkimeye sokmaya başladı ve önce basit ardından karmaşık bileşikler doğdu.

Yukarıda bahsettiğimiz yağ molekülleri milyonlarca yıl sonra ortaya çıkmaya başladı ve proteinlerle bugün DNA'da taşınan genetik bilgiden de sorumlu olan RNA ile iletişime geçti. RNA'nın evrimi DNA'yı ve genetiğin temelini oluşturdu. Bu andan itibaren hücreler bölünme aşamasına geçerek bugün bildiğimiz anlamda herhangi bir gizeme ihtiyaç olmayacak biçimde canlılık ortaya çıkmış oldu.

Peki siz evrim ve abiyogenez teorisinin bu canlılık tezi hakkında ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
darwininkarakukusu

üç tane molekül ve biraz elektirkle laboratuvarda cansız moleküllerden canlı antibiyptikleri geliştirebilirsiniz. evrim konusu artık kapanması gerek bir konu. sevgiler. Bunu tartışan salak teoricileri görüyorum. Evrim kuramdır artık, teori başlangıçtaydı. bitsin artık tartışma.

yusuf-onder6

Darwin 150 yıl önce ne dediyse aynısı geçerliliğini koruyor. Adam hiç değilse sizden daha dürüst. Kendi teorisini eleştirebiliyor. Ama siz hala takım tutan fanatik taraftarlar gibi savunuyorsunuz bu köhne teoriyi.

question

Tamam evrim yanlis, Adnan hoca hakliymis. Bir alternatif aciklama goster karsilastiralim. Cevap veremeyince o yorumdan bu yoruma atlayip duruyorsun.

kardan.adama.kafa.atan.adam

Adnan, sen misin? Kedicikler ne yapıyor?

habib-ynml

Günümüzde Anlatılan veya Din kitaplarında anlatılan yaratılış hikayelerine ve bahsettiği tanrıya inanmıyorum ve doğru bulmuyorum . Fakaat Ne yaparsam yapayım bir hiçlikten gelme veya ateist düşünce tarzı da bana pek uygun gelmiyor. Evrim Teorisi evrimsel süreç için en makul teori bende gönülden buna inanıyorum. Fakat Başlangıç işte o başlangıç bütün gizem orada.

feyk

jim al khalili'nin the secret life of chaos belgeselini oneririm. kaosdan duzenin nasil dogdugunu ve self organizasyonu cok guzel anlatir. derin sorulariniza farkli bir bakis acisi sunacaktir. yeni bir belgesel degil. copy right suresi doldugu icin youtubeda kolayca bulabilirsiniz.

muhammed-ali-karatas

günümüzde din adı altında anlatılanların aslında İslam'dan önceki uygarlıkların inandıkları olduğunu düşünüyorum.Eğer Kur'an-ı Kerim'i doğru okursak orada anlatılmıştır. önyargısız bir şekilde şahıslara takılmadan bu videoyu izlemenizi öneriyorum.Eğer tamamını izlerseniz yıllardır bize anlatılan çoğu şeyin İslamla alakalı olmadığını görürsünüz.Sağolun :)

frant1c

boktan bir ortamı ve yaratıkları yüce bir gücün yarattığını düşünmek çok garip geliyor bana . tanrısın diyelim neden yaratırsın ıvır zıvır börtü böcek insan vs :D

sersemsafak

Her insanın farklı bir yolculuğu vardır. Araştırmak öğrenmek her insanın kendi özgür kararıdır. Her kim neye inanıyor, nasıl ibatet ediyorsa hepsine saygılıyım. Yıllarca bana öğretilen dinin gereklerini elimden gelen en iyi şekli ile yerine getirmeye çalıştım. Fakat hep aklımda sorular vardı sonunda kendi hür vicdanımla ve kendi araştırmalarımla geldiğim sonuç, bütün dinlerin insanları dizginlemek için uydurulduğunu kesin kanaatim olarak tüm benliğimle kabul ettim. Anlatmak istediklerimi kısa sözlerle anlatamıyorum ama tavsiyem dinler tarihini okuyup, sümer tabletlerinde yazılanlar, daha sonra gelen dinlerin buradan nasıl etkilendiklerini, kutsal kitapların tümünün Peygamber’lerin ölümünden sonra nasıl yazıldığını, kutsal kitaplarda yazılanları anlayarak okumanızı dilerim. Şahsen hiçkimsenin diline, dinine, inandığı hiçbir değere çamur atmak gibi niyetim yok.

sersemsafak

Bu benim yolculuğum, eğer cehennem varsa ateşim bol olsun. Körü körüne öğretilenlere inanmaktansa, kendi irademle, vicdanınmla aldığım kararlarla sonsuza dek yanmaya hazırım. (Aklım yanılmadığımı söylüyor). Bu arada protein hakkındada bilgiler paylaşabilirim, hücre bölünmesi ilede. Eğer bir üst akıl varsa, beni aklını neden çalıştırıyorsun diye cezalandıracaksa, onun aklına şaşarım. Onu sonsuza kadar ben cezalandırıyorum, (tüm dinler için söylüyorum) sana bu kulun inanmıyor. Bir karınca nasıl bir kodla dünyaya gelip ne yapacağını biliyorsa, banada bir kod yazsaydın, yada gökyüzüne yıldızlarla yazsaydın, araya insan eli değdirmeseydin bu kulunda şüphelenmeseydi. Neyse tüm insanlara inandığı herşey yolunda içten mutluluklar dilerim.

Görüş Bildir