Mabel Matiz'in Terbiyesiz Hayranına Verdiği Tokat Niteliğinde Ağır ve Anlamlı Cevap

57bPAYLAŞIM

Sosyal medya sayesinde ünlülere ulaşmamız ne kadar kolaylaştıysa, ünlülerin maruz kaldığı zorbalık - nefret söylemleri de o derece arttı. 

Mabel Matiz ise geçtiğimiz gün öyle bir terbiyesizliğe maruz kaldı ki... Verdiği cevapla kendisine bir kere daha hayran bıraktı.

Bu tarz homofobik saldırılar, Mabel Matiz'in paylaşımları altında artık neredeyse "sıradan"... Fakat bu yorum homofobinin yanında bir terbiyesizliği, iki yüzlülüğü daha barındırıyordu.

Çünkü bu yorumu yazan kişi, Mabel Matiz'i Mevlana ziyareti sırasında durduran ve fotoğraf çekinmek istediğini söyleyen hayranlardan biriydi.

Mabel Matiz bu homofobik, terbiyesiz kişiyi ifşa etmeden cevap verdi.

"Yukarıdaki post, dünkü Hz. Mevlana ziyaretimiz sırasında, türbe kapısı önünde, kibarca benle fotoğraf çekilmek istediğini belirten iki genç arkadaşımdan birine ait."

Matiz, yüzüne gülüp, arkasından bu tarz "aşağılamalarda" bulunan hayranına oldukça kırılmıştı anlayacağınız. 

Sadece homofobik saldırıdan dolayı değil; iki yüzlülükten ve Mevlana türbesinde "Ne olursan ol, gel" felsefesine inat gibi yaşanmasından dolayı... Nereden tutsan elinde kalan, incitici, tek kelimeyle berbat bir yorum işte. 

Lakin Matiz öyle bir cevap verdi ki; klasını, efendiliğini, insanlığını konuşturdu.

"Birlikte çekildiğimiz fotoğrafımızı bu metinle paylaşmış."

"Yer bildirimi ve hashtag yapmayı da ihmal etmemiş. Bir başka dinleyicimin yorumu sayesinde fark ettim. Tuhaf hissettirdi."

"Çocukluğumdan başlayıp şimdinin Youtube yorumlarının yarısından fazlasını kaplayan bu tavır beni hiiiç şaşırtmadı aslına bakarsanız."

"Alışığım her türlüsüne; sevgiye de, sevgisizlik ürünü her türlü içeriğin tillahına da. Ama dün bulunduğumuz yerin özelinde düşündüğümde fazla düşüncesiz, kalpsiz ve tutarsız buldum bu hali."

"Belki çok uzun süredir ilk defa içim cız etti."

"Ben de buraya bir not düşmek istedim. "

"Top! Tüfek! İbne! Dönme! ve benzeri hitap şekilleriyle insanları, beni, yaralayamazsınız; bu kelimeler benim için herhangi bir hakaret / aşağılama / alay / ötekileştirme hissi asla asla asla içermiyor, içeremez. "

"Şu konuda bir anlaşalım istiyorum artık sevgili arkadaşlar: Top! Tüfek! İbne! Dönme! ve benzeri hitap şekilleriyle insanları, beni, yaralayamazsınız; bu kelimeler benim için herhangi bir hakaret / aşağılama / alay / ötekileştirme hissi asla asla asla içermiyor, içeremez.

Üzüntüm de şunla ilgili zaten: isterim ki sizin için de içermesinler. İsterim ki öncelikle kendi benliğinizi sevip ona saygı duyun. İsterim ki dünyadaki yerinizi bulmak için daha faydalı kelimeler kullanın."

"İsterim ki hep bir sorunuz olsun. İsterim ki size ait olmayan ezbere bilgilerle yürümeyin"

"İsterim ki sevginin karşısında diliniz de kalbiniz gibi tertemiz kalsın. İsterim ki bilerek konuşun."

"İsterim ki Mevlana'nın kapısına neden gittiğinizi bilerek gidin."

"İsterim ki güzel olduğunu düşündüğünüz şarkılar varsa, orada ne konuşulduğunu biraz olsun hissedin."

"İsterim ki kadın ya da erkek ya da herhangi bir kimlik ile herkes tek başına şapşahane bir birey olabilsin."

"İsterim ki bu cümleler bir işe yarasın. İsterim ki şarkılar şiirler kalbinize değsin."

"Çoğumuzun gözü bağlı şekilde sabah akşam "ben! ben! ben!" diye şuursuzca bağırıp durduğu bu yeni çağ ortamında çok mu şey istiyorum? "

"Bilmiyorum. Bu aralar Instagram'dan da çok sıkılıyorum. Söyleyeceklerim bu kadar. Sevgiyle."

Biz şimdiye kadar Türk magazin tarihinde böyle güzel cevap görmedik!

Eşcinsel olmanın bir "hakaret, aşağılama" olmayacağını söyledi; ülkemizde ticari kaygılar yaşayabilen popüler bir sanatçı için oldukça cesur bir hareket.

Zarafetiyle, saygısıyla yerin dibine soktu adeta!

İyi ki varsın, Mabel Matiz! Seninle gurur duyuyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
Görüş Bildir