Maaşını Sorduğu İçin İş Görüşmesi İptal Edilen Genç Kadının Hakkını Arama Hikayesi

-

İş başvurusunda bulunduğu ve ilk görüşmeyi gerçekleştirdiği şirkete ne kadar maaş alacağını sorduğu için ikinci mülakatı iptal edilen Taylor Byrnes'in hikayesini sizlere Buzzfeed'den derledik.

Taylor Byrnes, SkipTheDishes isimli yemek dağıtım şirketine menü geliştirme departmanı için başvuruda bulunmuştu.

Başvurusu kabul edilen ve ilk mülakatı telefonla gerçekleştiren Taylor’ın ikinci mülakatı ise, tartışmalı bir gerekçeyle iptal edildi:

İlk görüşmenin ardından genç kadın, alacağı ücret ve sosyal hakları konusunda bilgilendirme istemişti.

"Merhaba Victoria,

Sana sormak istediğim bir soru daha vardı. Bu pozisyona kabul edilmem halinde saatlik ücretim ne kadar olacak? Yan haklar da dahil olacak, değil mi? Kusura bakma bunu şimdi sormam gerekiyordu. Vakit ayırdığın için teşekkürler, güzel bir gün dilerim."

Bunun üzerine Taylor, kurumdan gelen cevabı Twitter’da takipçileriyle paylaştı.

"Merhaba Taylor,

Sorduğun sorular senin önceliklerinle SkipTheDishes'ın önceliklerinin birbiriyle uyuşmadığını ortaya koyuyor. Bu durumda Perşembe günkü görüşmemiz gerçekleşmeyecektir.
Saygılar,

Victoria Karras"

Aldığı bu sert ve beklenmedik ilk cevabın ardından, şirket Taylor'a ikinci bir mesaj göndererek kararının gerekçesini açıkladı.

"Merhaba Taylor,

Sorduğun sorular meşru. Biz pozisyonun gerekliliklerini yeterince açıklayamamış olabiliriz. Bir start-up olarak, kendi kalıplarndan çıkarak zorlukların ve fırsatların peşinden gidecek kişileri arıyoruz."

"Şirket hedeflerimiz doğrultusunda ücretlere değil, çok çalışmaya ve sabırlı olmaya inanıyoruz."

"Bu anlamda şirket kültürümüz kendine özgü olabilir; ancak elemanların iç motivasyona sahip girişimci kişiler olmaları şart. 

Dolayısıyla böyle erken bir aşamada ücret ve yan haklarını sorman bizim şirket yapımız için endişe verici."

Yaşadığı deneyimi tweet atarak şirkete boykot çağrısı yapan Taylor'ın tweet'i binlerce kullanıcı tarafından paylaşıldı.

Ve pek çok kişiyi kızdırdı.

"Demek maaş hakkında bilgi isteyince iç motivasyona sahip girişimci kişilikler olamıyoruz."

"Biz aslında senin bizi önemseyeceğin, bizimse senin açlıktan ölüp ölmediğini umursamayacağımız tek taraflı bir ilişki arıyoruz."

"İşe alım süreçlerinin hala bizi en büyük çalışma motivasyonu para değilmiş gibi numara yapmaya zorlamasından tiksiniyorum."

"Yaptığın iş için maaş istemek 'şirket yapısı için endişe verici' oluyor demek."

Gelen tepkiler üzerine, şirket genç kadına ulaşarak özür dilediğini ve ikinci mülakata davet ettiğini açıkladı.

Eş kurucu Joshua Simair, Buzzfeed Canada'ya şöyle konuşmuş:

"Bu işin ele alınma biçiminden dolayı fazlasıyla üzgünüz. İşinizin maddi olanakları elbette herkes için önemlidir. Olayların sonrasında özür dileyip yeniden bir mülakat ayarlamak üzere Taylor'a ulaştık."

“Taylor'a gönderilen email bir hataydı; ve kesinlikle ekibimizin yaklaşımını ya da değerlerini yansıtmıyor."

Şirket ayrıca, gelecekte buna benzer olayların tekrar etmemesi için personelin eğitimine de daha fazla ağırlık vereceğini belirtmiş. 

Taylor'ın hikayesinin çalışanlarını ücretli köleleri zanneden şirketlere de örnek olmasını dileriz 👊

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ozge-kodan

bu da bir şey mi bana gittiğim bir görüşmede maaş beklentimi sorup miktarı söylediğimde (ki mesai haftanın 5 günüyse 1000-1500, 6 günüyse 1500-2000 arası olabilir diye istanbul şartlarında makul rakamlar vermiştim) karşı taraf ''senin uzun süredir iş bulamamanın nedeni söyliyim mi?'' tarzı ukalaca bir tavırla şart koştuğumu iddia etmişti. Neredeyse sordukları soruların cevaplarını bile elimize verip bu cevapları ver diyebilecek kadar insanı maymun etmek üzerine kurulu bir sisteme boyun eğmek zorunda bırakılıyoruz.

basar-demirsoy

Şimdi bir detay var. Kadın haksız demeyeceğim, cevap oldukça rahatsız edici ve açıklayıcı olmayan bir dille yazılmış. Ama bu şirket bir start-up. Yani iş alanına yeni giren, birikimi olmayan, pazarda yeni yaklaşımlarla kendine yer edinmek isteyen bir şirket. Bir yerlerden (ana-baba vs gibi) buldukları parayla yatırım yapan, hiç müşterisi olmayan bir şirket. Bunu açıklamaları lazımdı. Dolayısıyla maaş ve yan hizmetler dediğin zaman "eöö" deyip error vermeleri son derece normal. Kazançları yok ki, kurumsal haklardan bahsedebilsinler. Ama açıkçası kadına "önceliğin maaş ise başka kapıya" demek de yapılacak iş değil.

matrcomes

valla start-up olması hiçbişey değiştirmiyo. startup olarak kalabilirler belki.

onur-caglayan

yeni formül dV=nRT (Dayın varsa ne rahat ) bu formülü kullanabilen adam aç kalmaz!!!

lxx

Bu catering sektörü her yerde aynı demek ki. İş görüşmesine gittiğim bir firma hiçbir dönem stajyer mühendis kabul etmemesine karşın başvuruya gelenlerin catering alanında staj yapmadıklarından yakınıp, asgari ücretle günlük 11 saat çalışmamızı (pazar günleri dahil) bekliyordu. Evlenmeyi ve çocuk yapmayı düşünüp düşünmediğimize kadar soran firmalar, nedense çalışanların en doğal hakkı olan ücret ve sosyal imkanlar konularına gelindiğinde başvuranları paragöz olarak damgalayıp sindirmeye çalışıyor. Kariyer sitelerinde her gün birbirinden gaddar işverenler tarafından verilen köle ilanlarıyla karşılaşıp geldiğimiz şu duruma üzülüyorum. Kölelik hiç bitmemiş ki sadece adı istihdam olarak değiştirilmiş.

azbizerdik

İşe alımda ilk konuşulması gerekenlerin başında ücret gelirken..açık arttırma usulüyle eleman alan şirketlerin gözlerinden öpüyorum..bir de maaş sormayalım da hububat fiyatları mı konuşalım derdiniz ne amk

Görüş Bildir