LYS’ye Geri Sayım Başlayınca Yaşanan 11 Öğrenci Hali

-

Bilen bilir, üniversite sınavı yaklaştıkça sınava hazırlanan öğrenci psikolojiden psikolojiye girer. Biz de sınava az kala oluşan farklı öğrenci hallerini bir derleyelim dedik...

1. Sınava hobi olarak giren "Deneme 1…2 Deneme 1…2"ciler

“Abi ben asıl bir dahaki seneye hazırlanacağım. Bu bir deneme olacak benimiçin. Çok süper program yapacağım seneye.”

TERCÜMESİ: Bütün sene goygoy yaptım, artık seneye bakarım...

2. Sınavda hafızasını kaybetme paniği yaşayanlar

“Ya çok çalıştım ama sanki sınavda her şeyi unutacakmışım gibi geliyor bana” 

Rahat ol, unutmazsın arkadaşım. Garanti veriyoruz; o eski Türk filmlerindeki gibi olacak, “GÖRÜYORUM, AMAN ALLAHIM GÖRÜYORUM” repliği gibi sen de "Hatırlıyorum Vallaha da hatırlıyorum!" olacaksın. 😎

3. Sınavda ne çıkacağına dair çıkışlar yapan kahinler

“Hocam bir duyum aldım, bu sene Matematik soruları çok zor, Fizik soruları kolay olacakmış. Yayalım kesin bilgi!”

Tamam kendini yakacan belli, başkalarına ne diye bulaşıyorsun ki? Duyumu nerden aldın, uzaylılardan mı yoksa ÖSYM’de amcan mı çalışıyor?

 Yok böyle şeyler arkadaşlar. Aman inanmayın!

4. İşini şansa bırakan maceracılar

“Abimin bir arkadaşı sınavda bilmediği soruları atmış. Kızım gerçekten bak.. Nerdeyse hepsi tutmuş. Şimdi Boğaziçi'nde okuyor”

Velev ki bu bir şehir efsanesi değil, böyle bir şeyin gerçekleşme olasılığı milyonda kaç ihtimal biliyor musunuz? Bizce siz emin olmadan hiçbir şıkkı işaretlemeyin.

5. Hesap işlerine kafa yormaktan, kitap işlerine kafa yoramayanlar

"Kanka ben hesapladım. Bak şimdi senin oraya girmen için Edebiyat'tan 6, Geometri'den de…”

Bu arkadaşlar hesap yapmaya ayıracakları vakti çalışmaya ayırsalar, garanti veriyoruz; değil ODTÜ - İTÜ’ye girmek, John Nash gibi yeni kuramlar geliştirirlerdi. Ama tabii her şey bir arada olmuyor. 😊

6. Elinde kibritle bekleyen Neron ruhlular

“Ya şu sınav bir geçsin bütün kitaplarımı yakacam vallaha, bak görürsün”

İyice sıkılmış kardeşlerimizin dışavurumu. Ama yine de arkadaşım yazıktır niye yakıyorsun? Ver ihtiyacı olan birilerine. Hiç olmadı git sahafta okut üçe beşe. Öyle değil mi?

7. Pesimistlikte sınır tanımayanlar

“Ben kesin kazanamayacağım. Kazansam bile istediğim bölüm olmayacak, olsa bile istediğim şehir olmayacak. O da olsa bile sınav iptal olacak.”

Bu arkadaşlar geçmişte artık ne yaşadılarsa, her şeye olumsuz tarafından bakarlar. Kendi adlarını kazananların listesinde görseler bile, “bu işte bir yanlışlık var bence” diyecek kadar!

8. Kimin ne yapacağı hakkında tahminleri tükenmeyen iddiacılar

"Şimdi bu çocuk zehir gibi diyorsun ya, kesin hiçbir yeri kazanamayacak, bak görürsün..."

İddiacılar ise kendilerinden çok başkalarının sınavda ne yapacağıyla ilgilenen arkadaşlarımız. Çok büyük ihtimalle tüm sınavı sağdaki yapabiliyor mu, soldaki ne durumda diye bakınarak geçirecekler. Sınavı kazanmak veya iddiayı kazanmak, işte bütün mesele bu!

9. Hayatın anlamını sorgulayan hayalperestler

"Düşündüm de, bu sınavdan beklentim ne? Hayattan beklentim ne? Aslında şu sınav çabucak geçse de şöyle bir mavi yolculuğa çıksam. Evet evet, benim hayalim bu..."

Çok güzel düşündün de, bunu düşünmek için sınav süresini mi seçtin? İstersen sen bi' bir yıl kadar daha düşün, önümüzdeki seneki sınavda görüşelim?

10. Mevzuya son dakikada uyanıp ansızın panikleyenler

"NE DEMEK SINAVA 1 HAFTA KALDI?"

"Daha çok var ya, son dakika çalışacağım ki unutmayayım" cümlesini öğrencilik hayatı prensibi bellemiş bu arkadaşlar; değil çalışmak, paniklemek için bile geç kalmış durumdalar. Geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

11. Özgüveni yüksek, "tamam bu iş" diyenler!

“Ben iyi hazırlandığıma inanıyorum, hedeflerim belli ve başaracağım. Şimdiden üniversitenin ilk günü ne giyeceğimi bile planladım”

Kendinden emin bu arkadaşlarımız ise YGS ve LYS’ye Raunt’un kişiye özel, kullanıcısını tanıyan ve adım adım yönlendiren zekâsıyla çalıştılar. Arkalarında hiç boşluk bırakmadan, eksiksiz hazırlandılar. Biz de bu özgüven nereden geliyor diyorduk!

Yeni nesil üniversiteye hazırlık platformu Raunt tüm adaylara başarılar diler.

Üniversiteye hazırlıkta dijital devrim başladı. Sen de keşfet!

Raunt.com

Çağrı Merkezi: 444 54 73

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir