Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

8 Maddede Theremin (Teremin)

556PAYLAŞIM

Teremin Hakkında Birkaç Ufak Bilgi

Teremin, çalarken temas gerekmeyen müzik aletidir.Dünya'nın ilk elektronik müzik aletlerinden biri olarak kabul edilir.İlk elektronik müzik aletidir diyenler de vardır. İsmini mucidi olan Rus Profesör Leon Theremin'den alır, 1928'de mucidi tarafından patenti de alınmıştır. Orijinal adı Termenvox veya Aetherphone'dur. Daha sonra ingilizceleşerek zamanla "Theremin" adını almıştır. Kontrolü iki metal anten arasında sağlanır, bu antenler aleti çalan kişinin ellerinin pozisyonunu algılarlar. Bir el ile titreşim dalgaları gönderilir diğer el ile de sesin şiddeti ayarlanır. Teremin ürkütücü sesler ile birleşik bir alettir. Elektrik sinyalleri teremin uzerinde büyütülür ve bağlı olan hoparlörlere gönderilir.Bilim-kurgu ve Korku filmlerinde sıkça kullanılmıştır.Yapılışından bu yana ilginç ve kendine özgü bu enstrümanla birçok müzisyen ve fizikçi ilgilenmiştir. Jerry Lewis, Cary Grant, Vladamir Lenin, Albert Einstein, Igor Stravinsky teremin çalmış ya da çalmayı denemiş kişilerdendir.  1960´lı yıllarda sıkça kullanılmaya başlanan Synthesizer´in babası Robert Moog, küçük bir çocukken duyduğu tereminin sesinden etkilenip hobi olarak elektronik müzikle ilgilemeye başlamış ve kendi kendine teremin yapmaya çalışmıştır. Rober Moog Synthesizer´ın tasarımında büyük ölçüde tereminden esinlenmiştir.

Theremin sanat müziklerinde ve rock gibi popüler müziklerde de kullanılır.

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Theremin

1. Tarihçe

Yirminci yüzyılın ilk on yılında, radyo mühendisleri radyo vakum tüpleriyle deney yaparken, tesadüfen, darbe frekansı ilkeleri veya heterodin üreten osilatörler keşfedildi. Başlangıçta bildiğimiz bir radyo frekans amplifikatörü (ses yükselten) kullanılır ve sonra sinyal bir karıştırıcıda ara frekansa düşürülerek bir veya daha fazla sabit frekanslı ara frekans amplifikatörlerinden geçirilir. Alıcının demodülatör (çözücü) kısmı bildiğimiz detektör gibi olmayıp burada taşıyıcı dalga frekans ile ikinci bir frekans ile karıştırılması yapılmak itibariyle yalnız ses frekansları kısmı seçilir. Etkinin müzikal potansiyeli Maurice Martenot, Nikolay Obukhov, Armand Givelet, Leoun (veya Lev) Sergeivitch Termen’in olduğu birkaç mühendis ve tasarımcı ile Rus viyolonistler ve elektronik mühendisleri tarafından not edildi.

Heterodyning etkisinden faydalanmakta bir problem doğdu, vakum tüplerinin yakınındaki vücudun direnci frekansta değişmelere sebep oldu. Leon Termen bunun bir problem olmaktan ziyade vücut direncinin aletin kontrol mekanizması olarak kullanılabileceğini düşündü.  Elektromanyetik dalgaların fiziki hareketlerle kontrol edilmesi ile sanatçıyı klavyeden özgürleştirdi ve entonasyonu ayarladı.

Elektron tüplerin ve osilatörlerin bulunduğu bir kutuya bağlı iki anten üzerinde meydana gelen elektromanyetik alan iki elle kontrol edilerek elektronik bir ses elde edildi. Titreşim yayan bu iki antenin yaydığı titreşimler bir amfiyle yükseltilerek ses çıkışı sağlandı. Elektromanyetik alanda gezdirilen bir elin hareketleri sesin şiddetini, diğeri ise frekansını ayarlayarak ses perdesi düzenlendi. Bu sayede yaklaşık 2,5 oktavlık ses dalgası kontrol edilmiş oldu.

Termen’in ilk makinesi 1917’de SSCB’de “Theremin” (kendisinden sonra) veya “Aetherophone” (eterden sesler) adıyla yapıldı. Heterodyning ilkesi ile kullanılan ilk aletti. Orijinal Theremin, sesi kontrol etmek için bir ayak mekanizması ve ses perdesini değiştirmek için ise bir anahtar mekanizma ile oluşuyordu. Bu ilk örnek 1920’de değiştirildi ve benzersiz bir tasarım oluşturuldu. Kontrolü iki metal anten arasında sağlanıyor, bu antenler aleti çalan kişinin ellerinin pozisyonunu algılıyorlardı. Bir el ile titreşim dalgaları gönderilir diğer el ile de sesin şiddeti ayarlanıyordu.  Bu model 8. Moskova Endüstriyel Fuarı’nda halka ilk kez gösterildi. Dönemin Bolşevik lideri Lenin’in de bu aletten temin edip, Léon Termen’den çalma eğitimi almıştır. Ayrıca aletten 600 adet sipariş ederek yaygınlaşıp tanınmasına gayret göstermiş, Avrupa’da tanınması için önayak olmuştur. Lenin bu tip buluşların komünizmin güçlenmesine yararı olacağına inanıyordu ve Theremin´i destekleyip Rusya´daki bilimsel gelişmelerin reklamını da yapmak amacıyla diğer ülkelere gönderdi. Gittiği yerlerde üstün çalış tekniği ve enstrümanın büyüsü sayesinde büyük bir ilgiyle karşılandı. Örneğin Paris Operası’nda çaldığında polis, üstün performans ve atmosferden etkilenen dinleyicileri zorlukla kontrol altına alabilmişti.

2. Tereminin Babası Robert Moog!

Elektronik müziğin babası olarak bilinen Moog tereminden çok etkilenmişti.Teremin yapmaya 1948 yılında başladı ve enstrümanı daha da geliştirerek çok başarılı oldu.Yazdığı makaleler ile de geleceğin teremin tasarımcıları için bir kaynak oldu.Bugün hala Moog Teremin'ler dünyanın en çok satılan ve tercih edilen tereminleridir.Bir röportajında şu ifadeleri kullanmıştır :

Ses efektlerinden ziyade iyi müzik yapmakla ilgilenirim, Theremin ise bu yaklaşımımın çekirdeği. Ona bir sevgili gibi bakıyorum. Elektronik bu aletin başlangıcından itibaren besteciler, alet yapımcıları ve sanatçılar için yeni, tuhaf ve ürkütücü sesler bulmaya çalışmak olası oldu, ilginç ve kontrol edilebilir geldi.

Ben sadece filmler için çalmamı isteyen karlı teklifleri ret ettim. “Spellbound” filmi için teklif aldım, reddettim, kötü değildi bu, çünkü Philadelphia orkestrasıyla Bloch’un Schelomosu’nu çalıyordum.

3. Film Müziklerinde Teremin

Teremin ilk olarak 1931 tarihli Rus besteci Dmitri Shostakovich'in "Odna" adlı filminde film müziği olarak kullanılmıştır.Alfred Hitchcock filmlerinde de film müziği olarak sıkça kullanılmıştır.Müziklerinde teremin kullanılan filmler :

Spellbound (1945)

The Red House (1947)

The Lost Weekend (1945)

The Spiral Staircase (1946)

Rocketship X-M (1950)

The Day the Earth Stood Still (1951)

The Thing (From Another World) (1951)

 The Ten Commandments (1956)

4. Popüler Müzikte Teremin

1940'ların sonundan itibaren teremin popüler müzikte kullanılmaya başlanmıştır.Led Zepplin üyesi Jimmy Page grubu canlı performanslarında teremini kullanmıştır.Rollin Stones üyesi Brian Jones da grubun 1967 tarihli Between the Buttons ve Their Satanic Majesties Request adlı albümlerinde teremin kullanmıştır.

5. Video Oyunlarında Teremin

2006 tarihli "Destroy All Humans" adlı video oyununda besteci Gary Scyhman oyunun müziklerinde teremin kullanmıştır.2006 tarihli "Soul of the Ultimate Nation" adlı oyunda da Lydia Kavina'nın solo performansını duyabilirsiniz.

6. Bir Teremin Ustası Pamelia Stickney

ABD'li Tereminist Pamelia Stickney Kurstin dünyada sayılı tereministler arasındadır.Eğer teremin ile ilgileniyorsanız referans olarak almanız gereken kişiler arasında yer alır.

7. Türk Teremin Sanatçısı - Meczup (Cihan Gülbudak)

Meczup  sayılı teremin icracıları arasında yer alır. Kendi deyimiyle :

Meczup, 2006 yılında, o vakte kadar kaydettiğim sokak ve çeşitli gürültülerle yaptığım ses kolajları olarak hayat bulmuş bir projeydi. Enstrüman çalmayı çok istedim, çok da denedim, ancak benim de sonradan varlığını öğrendiğim bir hastalık “dokunmama” engel oluyordu. Pek çok enstrüman, tellerinde ya da cilalarında nikel ya da krom veya bunların alaşımını barındırıyor. Bu maddelere alerjim olduğu için bir enstrümanı ustalaşacak kadar etüt edemedim. Uzun süren temaslarda cildim su topluyor, kaşınıyor ya da tehlikeli biçimde kızarıyordu. Bu yüzden, uzun zaman sadece ses kaydettim. Daha sonra bu seslerin formunu bozarak müzik yapma yoluna gittim. Hayatımda müzikle ilgim sadece bu olacak sanırken theremini keşfettim ve sonrasında theremin hayatımın yarısı oldu. Ve sanırım uyumsuz bir tip sayıldığımdan hep tek kişilik bir proje oldu Meczup.

8. Gelmiş Geçmiş En Büyük Teremin Ustası Clara Rockmore

Clara Rockmore, Teremini en iyi çalan kişi olarak kabul edilir. Tereminin yayılmasına ve dinlenmesine çok büyük katkıları olmuştur. Dünya üzerinde teremini hakkıyla çalabilen parmakla gösterilecek kişiler arasındadır. 1998 yılında 87 yaşındayken vefat etmiştir. Ölümünden sonra, 2006 yılında yayınlanan "Clara Rockmore's Lost Theremin" adlı albümü kesinliklikle dinlemelisiniz. Bu albüme Deezer ve Spotify gibi platformlardan rahatça ulaşabilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir