La Casa De Papel'in Yeni Sezonuna Başlamadan Önce: Geçen Sezonda Neler Olmuştu?

276PAYLAŞIM

Hafızayı tazeleyelim...

Not: İzlemeyenler için spoiler içerir!

La Casa De Papel, 4. sezonunu geçtiğimiz hafta yayınladı. Ama aradan aylar geçtiği için hafızanı tazelemen gerekebilir, sana 3. sezonu hatırlatalım.

1. Soygundan sonra Helsinki & Nairobi, Denver & Monica, Tokyo & Rio, Profesör & Raquel dört ayrı grup olarak dünyanın bambaşka yerlerinde gününü gün ediyordu.

2. Rio ile beraber Pelikan Adası'nda zevki sefa içinde yaşayan Tokyo'ya tabii ki rahat battı. Adadan ayrılmak, insan içine karışmak istedi. Gerizekalı Rio da ona zamanında aldığı bir telefonu verdi arada konuşabilmek için.

3. Tokyo'yla iletişim kurunca da bir güzel yakalandı. Cezayir'de gizli bir yere özel bir talimatla götürülerek işkence edildi Rio'ya.

Aynı telefondan transfer olmadan hemen önce Helsinki de almış ama o yakalanmadı.

4. Uluslararası hukuka aykırı bu durumu Raquel tahmin edip işkenceden şüphelenince, ekip de onun adına endişelendi. İşkenceciler Rio'nun psikolojisini darmadığın ettiler ama istedikleri bilgiyi alamadılar.

Sebebi de Rio'nun dayanıklı falan olması değil, Profesör'ün bu riski bilip kimsenin kimse ile ilgili bilgi sahibi olmamasını sağlaması.

5. Bu arada Berlin'i tekrar gördük ve şok olduk. Ölüler mi diriliyor derken, sahnelerin birkaç yıl öncesine ait olduğunu fark ettik. Meğer Berlin, Profesör'ün abisiymiş!

Berlin ilk iki sezonun en fenomenleşen karakterlerinden biri olunca, ondan vazgeçememişler. Bir şekilde ara ara yer vermek için böyle bir yol bulmuşlar. Aman çok da lazım...

6. Yıllar önce Berlin ve arkadaşı Palermo, İspanya Merkez Bankası'nı soymak için harika bir plan yapmış ama Profesör kendi planını yapmayı tercih etmiş. Biz, Profesör'ün Darphane planını izlemiştik.

Bu arada Palermo, Berlin'e köküne kadar aşıkmış ama Berlin bunu fark etmemiş. O yüzden kendini ona saydırmak, sevdirmek için ne gerekirse yapmış. Berlin ölünce de müthiş bir yasa girmiş.

7. Profesör, ekibi ve Berlin'in acısını çeken Palermo'yu bir araya topladı. Rio'yu kurtarmak için Palermo'nun planını tek tek anlattı.

8. Büyük gün geldiğinde Madrid'in tepesindeki bir zeplinden halka para yağdırdılar. Daha sonra ise koca barkovizyonlardan Rio'nun başına gelenleri anlattılar. Halk onların yanında oldu.

9. Ağzı bir önceki soygundan yanan devlet de tüm sokaklara asker doldurdu. Bunu tahmin eden ekip de askeri araçlarla, üniformalarla İspanya Merkez Bankası'na girdi. Ve bitti! Artık soygun başladı...

10. Ama bu sefer çetin cevize denk gelmişlerdi. Merkez Başkanı'nın koruması epey zorluk çıkardı, hatta Palermo'nun tek gözünü dağıttı ama bir şekilde etkisiz hale getirdiler. Bu sefer daha çok ekipman, daha çok tecrübe ile içerideydiler.

www.diariodecadiz.es

11. Güvenlik sistemleri çalıştı ve kasayı su bastı. Kasayı açtılar ve sular altında kalan o koca altın rezervinin yanında yüzdüler. Altınları tek tek dışarı çıkaracaklardı.

12. Plan şu; hem bu kasadaki altınları buradan çıkarıp tek tek eritecekler ve boncuklara dönüşmüş bir şekilde dışarı çıkaracaklar,

Neden bunu yaptıklarını, neden eritip çıkarmaya çalıştıklarını hala bilmiyoruz.

13. hem de burada gizlenmiş olan kirli devlet sırları dosyalarına erişecekler. Mevcut ve geçmiş hükümetlerin birçok yasadışı faaliyetini açığa çıkaran bu belgeleri kullanarak da Rio'nun serbest bırakılmasını isteyecekler.

Devletin lağımı bu 24 çantada. Sadece hükümet düşmez, işin içine girmiş herkes de biter. Hatta İspanya'ya diğer ülkeler savaş bile açabilir, o kadar kritik!

14. Ve başardılar. Devletin ne kadar pis sırrı varsa, gerçekten korktular ve Rio'nun ekibin yanına, Merkez Bankası'na girmesine izin verdiler.

Rio'yu içeri gönderip 40 rehine ve ajanı dışarı aldılar. Sırların da bir süre yayılmasını engellediler.

Ha bu arada, Rio içeri girdikten hemen sonra Tokyo'dan ayrıldı. Çok saçma bir ivedililik...

15. Bir yandan da Arturo belası var. Darphane müdürüydü hatırlarsanız. Soygun anılarını, mücadelesini (!) anlatmak için konuşmalar yapan bir şaklaban olmuş. İlgi delisi olduğu için Rio'nun içeri girmesinin karışıklığında içeri attı. Yine soygunda yani...

16. Ekip olarak bu sefer daha güçlüler. Raquel, onlara Lizbon mahlası ile yardım ediyor. Bir yandan da yeni adam Marsilya, onların dışarıdaki işlerini hallediyor. Profesör'ün içeri ile yapacağı konuşmalarda yakalanmamasını sağlıyor, birbirinden çok uzaktaki telefonları bağlıyor.

Aynı zamanda her konuşmayı kodluyorlar. Pakistan'daki bir yazılımcı ekibi ile çalışarak hem ihtiyaç duydukları her bilgiye anında sahip oluyorlar, hem de bütün görüşmeleri şifreliyorlar.

17. Fakat bu sezon başlarında büyük bir bela var: Alicia Sierra. Çok akıllı, çok pislik ve kurnaz. Rio'ya işkence eden de, ekibi zor duruma düşüren de hep o. Bu sefer soygun ekibini alt etme görevi onda.

Sürekli şeker, lopip tüketen bir hamile. Karnı burnunda ve hala şeytanlıklar yapmaya devam ediyor.

18. Raquel'i de evvelden beri tanıyor. Bu sayede onların dışarıdaki hayatlarını, merkez komutalarını epey zora sokacak hamleler oynadı. Kaçmalarına ve kontrolü kaybetmelerine sebep oldu. Birçok hata yaptılar...

Zaten Profesör hatanın en büyüğünü Tokyo fırlamasını ıssız bir adaya kapatarak yapmış zamanında. Tokyo orada durur mu arkadaşım, gider ve başını belaya sokar işte.

19. Bir noktada ayrı ayrı kaçmak ve arkalarında delillerle dolu bir ambulans bırakmak zorunda kaldılar. Raquel bir ahırda polislere, askerlere yakalandı...

20. Onu telefonda saniye saniye dinleyen Profesör ise, Raquel'den kendisini ele vermesini istedi. Ama Raquel onu ötmedi ve bu sebeple silahsız olduğu halde vuruldu. Profesör kulaklıktan aynen bunu duydu...

21. Bir de üstüne üstlük, Nairobi'yi oğluyla kandırıp camın kenarına getirdiler ve göğsünden vurdular...

22. Profesör, sevdiği kadın silahsızken onu vuranları da, Nairobi'ye bunu yapanları da cezalandırmaya ve bir savaş başlatmaya karar verdi!

23. Aslında Sierra, Profesör ile oynamıştı... Raquel'i kaybettiğini sanıp, yanlış hamleler yapmasını sağlamaya çalıştı. Gerçekte Raquel vurulmadı, tutuklandı. Ama bunu bilmeyen Profesör, ilk kez devletin askerine saldırı yaptırdı.

Profesör, Raquel'in yaşadığını öğrenecek mi? Nairobi yaşayacak mı? Sağ salim buradan çıkabilecekler mi? Bu savaşı kim kazanacak? İşte bunun için şimdi 4. sezon zamanı!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tahsin.hancer-736

bitti dizi bittii tamam başka dizi atın

gokhan-guney7

son sezon tam fiyasko. türk dizilerini geçtiler. bi gandia yı altı adam taramalı tüfeklerle öldüremiyor. saçmalığın daniskası.

jacksonmartino

herkes bitirdi ama saolasın

oguz-yigitbasi

bitirdik bile yeni sezonu ki..

coldhearted

Alicia Sierra tartışmasız en başarılı karakter. Zira karnında ki çocuk askerlik çağına geldi hala hamile hatun. Ayrıca burdan; Arturo senin ben saçını sıfatını şeklini şemalini sikeyim. Bir karakterden ancak bu kadar nefret edebilirdim.

Görüş Bildir