L'Oreal'in Tek Varisi Dünyanın En Zengin Kadını Liliane Bettencourt 94 Yaşında Hayatını Kaybetti

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Liliane Bettencourt'u 6 yıl önce kızı yüzünden kendini içinde bulduğu çirkin davayla belki çok daha iyi hatırlarsınız. 2012 yılında bunama teşhisi konduğu için L'Oreal yönetimi kurulundan çekilmek zorunda kalan, dünyanın en zengin 14. patronu 94 yaşında hayatını kaybetti. Hayatının detaylarını ise sizler için Dailymail'den derledik.

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/news/article-...

Liliane Bettencourt'un mirasının tamamına hak sahibi olan tek kızı ise onu 2011 yılında bunamış raporu alarak etkisiz hale getirmek isteyen Françoise Bettencourt Meyers.

Öldüğü sırada yanında olan Françoise Bettencourt Meyers, yaptığı açıklamada, annesinin Paris'teki evinde sakin ve rahat bir şekilde gözlerini yumduğunu söyledi.

Bu durumda Françoise annesinden kalan 29 milyon sterlin (yaklaşık 140 milyon Türk lirası)'in sahibi olacak.

Liliane, L'Oreal yönetim kurulu üyeliğini 2012'de terk etmesinden bu yana halk içinde pek yüzünü göstermedi.

İlk sağlık sorunlarını 2006'da yaşayan, demans ve Alzheimer gibi sorunlarla başa çıkmaya çalışan kozmetik kraliçesi 2011 yılında kızı tarafından 'bunadığı' gerekçesiyle yönetimden men edilmeye çalışıldı.

Fakat bundan bir yıl sonra Liliane kendi arzusuyla markanın kontrolünden ayrıldı.

1922 Paris doğumlu Liliane'in asıl soyadı Schueller. L'Oreal kurucuları Eugene Schueller ve Louise Madeleine Berthe'nin tek kızları.

Liliane 5 yaşında annesini kaybetti ve 10 yıl sonra da şampuan şişelerine etiket yapıştırarak L'Oreal'deki ilk işine başladı.

1950 yılında Franszı politikacı  Andre Bettencourt ile evlendi ve 57 yıllık evliliklerinde bir tek kız çocuk sahibi oldular.

1957 yılında babası ölünce L'Oreal'in tamamı ona devrolmuş oldu ve bu markanın varisi olarak 50 yıldan fazla şirketi başarılı bir şekilde yönetti.

1987 yılında eşi ve kızıyla birlikte Bettencourt Schueller vakfını kurdu. Bu vakıf sayesinde insani yardımlaşma konularına büyük destek verdi.

2002 yılında Liliane ve eşi Andre (solda), 2011 yılında Liliane kameraya poz veriyor.

2002 yılında Liliane ve eşi Andre (solda), 2011 yılında Liliane kameraya poz veriyor.
2002 yılında Liliane ve eşi Andre (solda), 2011 yılında Liliane kameraya poz veriyor.

Şampuanlara etiket yapıştırmaktan dünyanın en prestijli kozmetik markasının sahibi olmaya giden yolda başarılı bir iş kadını Liliane Bettencourt.

2007 yılında kızı bir fotoğrafçıya açtığı davada, 'fotoğrafçının annesinin yaşlılığını kötüye kullandığını' iddia etmesi sonucu; mahkemenin Liliane için 'bunamıştır' kararı vermesinden sonra L'Oreal'in %33'ünü annesinin elinden aldı.

Dava öyle karmaşık bir hal aldı ki Sarkozy'ye kadar gitti. 2011 yılında sonuçlandığında artık Liliane demans rahatsızlığının etkisi altındaydı.

Tüm bunların yanında Liliane'nin yaşamı parlak ışıklar ve eneteresanlıklarla doluydu. Yunan opera sanatçısı Maria Callas ile birlikte UNESCO Paris'te çekilmiş bir kare.

Bettencourt'un batı Paris'te Neuilly-sur-Seine'deki evi.

Şirkette %23'ten fazla hissesi olan Nestle'nin anlaşmasına göre Bettencourt'un ölümünden 6 ay itibaren hisselerini arttıramayacak. Fakat sonrasında şirkete daha büyük yatırımlar yapması bekleniyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
minakossed

Soldakin eşi olduğunu belirtmeseydiniz anlamazdım. Harbi çok teşekkür ederim.

123

Avrupa'nın herşeyi olduğu gibi zengini de kaliteli. Bir de bizim sonradan görme, yalaka, cahil kekolara bak. Ahh Fransa özledim arayı açtık :(

carrie

15 yasindan beri calisip bir yere gelmis istikrarli kadin.Hoscakal Lilly

cookielyon

belki hayvan deneylerini yasaklarlar

FACEBOOK YORUMLARI

Başlıklar

Yunanistan
Görüş Bildir