Kuzucukların Seni Çok Özledi! Adile Naşit Hakkında Muhtemelen Hiç Duymadığınız Enteresan Bilgiler

1.1bPAYLAŞIM

Hafize Ana deyince yüzü gülümsemeyen veya neyin kastedildiğini bilmeyen yoktur herhalde. Adile Naşit'i herkes tanır ve sever. Yeşilçam'ın dünya tatlısı anasının filmlerini ve karakterlerini biliyorsunuz, peki ya hayatını?

Bir neslin anne, anneanne bildiği Adile Naşit'i herkes tanıyor. Size uzun uzun bildiklerinizi anlatmak değil, onu daha yakından tanımanızı sağlamak istedik.

1. Adile Naşit takma ismi. Adela Özcan olan gerçek ismini daha önce araştırmadıysanız, hiç duymamış bile olabilirsiniz.

2. Naşit nereden geliyor diyebilirsiniz. Babası Naşit Özcan'ın ismini almış. O öldükten sonra konservatuara gidememiş ama babasını tanıyanlar Şehir Tiyatrosu'na girmesine yardımcı olmuş.

Komik-i Şehir Naşit diye de bilinen usta bir komedyen o da. Fotoğraftaki çocuklar da Selim-Adela Özcan kardeşler.

3. Kaşlar tanıdık geldi mi... Belki babasından esinlenmiştir?

4. Annesi de tiyatrocu Amelya Hanım. Anne tarafından Ermeni, baba tarafından Rum olan annesinin isteğiyle Adela olmuş ismi zaten.

O kadar aile boyu sanatçılar ki... Dedesi Kemani Yorgo Efendi anneannesi de zamanının önemli isimlerinden kantocu Küçük Verjin.

5. Hatta bir başka usta oyuncu Selim Özcan'ın abisi olduğunu öğrendiğinizde bir afallamış olabilirsiniz. Soyadı şimdi tuttu değil mi :)

6. Tiyatrocu Ziya Keskiner'i görüyoruz en sağda. Adile Naşit'in 32 senelik hayat arkadaşı, beraber en büyük dertlere göğüs gerdiği adam...

Evlendiklerinde Adile Naşit 20, eşi 40 yaşındaymış. 1982 yılında, Adile annemizden 5 yıl evvel vefat etmiş Ziya Keskiner.

7. İkilinin çok tatlı bir oğulları olmuş: Ahmet Keskiner. Oğlunu daha 15 yaşındayken kaybetmiş... Hayatı boyunca evlat acısı çekmiş ama bir yandan hepimizin annesi olmayı tercih etmiş.

Ahmet kalbi delik olarak doğmuş. Kalp ameliyatı başarılı geçse de sonrasında fenalaşarak komaya girmiş ve bir daha kalkamamış.

8. Aslında ameliyatı da kolay olmamış. Amerika'da gerçekleşmesi gerekiyormuş ve tiyatrocu çiftin bu kadar parası yokmuş.

9. Arkadaşları yetişmiş, tiyatro oyunlarının parası biriktirilmiş ve hatta bazı gazetelerde kampanya yapılmış. Ahmet yaşasın diye herkes çaba göstermiş yani.

10. Bu elim olay olduğunda Adile Naşit sahneye çıkmak üzereymiş. Haberi aldıktan sonra sahneye çıkmış ve herkesi güldürmeye devam etmiş. Sonra bir daha eskisi gibi olamamış...

11. Oğlu öldükten bir gün sonraymış Adela Usta'nın doğum günü. Bir daha hiç kutlamamış. O gün oğlunun cenazesine gelmek için bindiği uçağa bir daha hiç binmemiş. Belki de hiç mutlu olmamış.

12. “Evet, daha büyüğünü yaşamadım. Biz ana, baba, çocuk değildik. Üç tane dosttuk. Güzel bir arkadaştık. Ölümüne hazırlamıştık biraz kendimizi. Açık kalp ameliyatıydı geçirdiği. Ve yaşayamadı. Ondan sonraki beş sene benim için inanılmaz acılarla dolu. Elbette Ziya Bey için de. İşte sonra kuş, köpek, bebek böyle oyuncaklara tutkun olduk. Balıklar yaşadı, köpek kör oldu, çiçekler büyüdü böyle gidiyor yaşamın geri kalan kısmı.”

13 Eylül 1980 yılında Ses Dergisi’nde yayınlanan röportajından.

13. Abisi Selim Özcan'ın oğlu Necip Naşit Özcan'ı da tanırsınız. Dediğine göre insanları mutlu etmeye, güldürmeye devam etmiş ama bu ortamlardan çıktığında mutsuz ve içine kapanıkmış Adile anne.

Halasını şöyle anlatmış: "Sakin, dışa dönük gibi gözükse de aslında içine kapanık biriydi. Girdiği her ortamı neşelendiren, esprileriyle kahkahaya boğan bu kadın, 15 yaşındaki oğlunu kaybettikten sonra hep mutsuz yaşadı. Ve bu sıkıntısı onu ölüme kadar götürdü."

14. Sanmayın ki o zaman ünlü. Daha ismini tüm Türkiye'ye bir daha unutmamak üzere ezberletmemiş. 1976'da Uğur Dündar ve Hülya Koçyiğit'le oynadığı filme kadar sinema dünyasında ismi geçmiyormuş.

Ama o kadar başarılı olmuş ki, bu filmle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanmış.

15. Eşi Ziya Keskiner de vefat edince dünyası yıkılmış. Yalnızlığa dayanamayıp Cemal İnce ile gizlice evlenmiş.

Cemal İnce 2015'te vefat etti.

16. Sonrasını biliyorsunuz, sayısız filmde oynamış. Aslında filmlerinden çok alacağı olmasına rağmen borçlu ölmüş Adile Naşit. Başka ülkede yaşasa servet üstüne servet yapardı diyor yeğeni.

17. 57'sinde çok genç bir yaşta ölmüş. Sebebi bağırsak kanseri. Bunca sıkıntının üzüntünün sonrasında pek sürpriz değil gibi...

11 Aralık 1987.

18. Son günlerinde refakatçisi, yakın arkadaşı Sezen Aksu'ymuş. Hatta geçtiğimiz günlerde dostu Adile Naşit için hatıra ormanı kurdu ebedi dostu.

19. 32 yıllık hayat arkadaşı Zeki Keskiner ve 15 yaşında kaybettiği oğlu Ahmet'in yanına gömülmüş. Kavuşmuş sonunda...

Arkasında onun filmleriyle büyüyüp, ona sarılmak için birçok şeyini feda edebilecek nesiller bırakmış...

Hakkında abuk subuk konuşmaktan geri durmayanlara inat, hatta kendisini çirkin bulan kendisine bile inat, ona bayılıyoruz. Sen çok güzelsin...

Son filminin son repliği manidar; "Sevenlerim beni hep gülerek ve neşeyle hatırlasın..."

Kuzucukların seni çok özlüyor Adile anne!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
palimoglu

Adile Naşit'i çok severiz lakin aynı içerikten Onedio'da tam 5 adet var. Ya başlık başka olsun ya içerik farklı. Vefatından önce İzmir fuarında canlı izledim. Trt de uykudan önce programını izler yatağa giderdik. Ermeniymiş çirkinmiş filan boş laflar. Hiç düşünmedim bile. Hala filmlerini izler mutlu olurum.

rcpbyrm

bu kadının arkasından konuşan var mı ya ? her güldüğü sahne de gülüp , her ağladığında mutlaka duygulanmışımdır... huzurlar içinde uyu adile anne;(

gunesliler

Bu kadını ne zaman göresem, istemsizce bir tebessüm gelir yüzüme ve huzur gelir yüreğime. Aksini düşünemiyorum ble. Adie Naşit deyin herhangi birine ve yüz ifaedsine bir bakın. İşte Türk halkı ile bir olmak, içine işlemek o ifadelerde saklıdır. Mekanın cennet olsun...

erci-e

Bir evlat kaybetti ama milyonlarca evlat kazandı. Her ne kadar evladının yerini tutmasa da o bizim Adile teyzemiz olarak yaşayacak hep. Mekanı cennet olsun.

Gizli Kullanıcı

sevenlerin seni hep iyi anar mutlu ve neşelikadın...ama hayat hikayen yürekler burktu...

Görüş Bildir