Görüş Bildir

Kuzey İrlanda'da Eşcinsel Evlilik ve Kürtaj Artık Yasal

Anasayfa > Gündem

Birleşik Krallık’a bağlı Kuzey İrlanda’da, eşcinsel evlilik ve kürtaj hakkı yasal hale getirildi. 

Euronews'den Zehra Yıldız'ın haberine göre, Britanyalı vekiller, temmuz ayında kürtajın suç kapsamından çıkarılmasını, evlilik eşitliğini ve eşcinseller için 'medeni birliktelik' yasasını onaylamıştı. Kuzey İrlanda hükümetine 21 Ekim’e kadar reform yapması ve Birleşik Krallık’taki diğer hükümetlerin yasalarına uyum sağlaması için süre tanınmıştı.

Westminsterlı vekillerin getirdiği değişikleri engelleme başvurusunun 21 Ekim Pazartesi gece yarısı 00:00’dan sonra süre aşımına uğramasıyla, Kuzey İrlanda’da eşcinsel evlilik ve kürtaj yasallaşmış oldu.

Pazartesi gece yarısından birkaç saat önce Uluslararası Af Ögütü Kuzey İrlanda Proje Yöneticisi Grainne Teggart, “Bu gece yarısı bir tarih yazılmış olacak” açıklamasını yaptı.

"Bugün çok üzücü bir gün"

"Bugün çok üzücü bir gün"

Öte yandan Kuzey İrlanda’daki Demokratik Birlik Partisi (DUP) lideri Arlene Foster, kürtajın ve eşcinsel evliliğin yasallaşmasının ardından gazetecilere “Bugün çok üzücü bir gün” diyerek yasal değişikliğe tepkisini gösterdi.

İngiltere, İskoçya ve Galler’de yasal

İngiltere, İskoçya ve Galler’de yasal

Birleşik Krallık’a bağlı İngiltere, İskoçya ve Galler’de eşcinsel evlilik ve kürtaj yasal bir hak olarak tanınıyor.

Birleşik Krallık parlamento üyesi Julian Smith, Kuzey İrlanda’da kürtaj hizmetlerine erişim için yasaların 31 Mart 2020’ye kadar uygulanmaya hazır olacağını duyurdu.

Eşcinsel evliliğin yasal çerçevesi ise 13 Ocak 2020’den önce belirlenmiş olacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
224
130
61
38
16
3
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
ilomilo

Güzel haber. Belki bizdede bi gün🏳️‍🌈

ayaz

Yasak olması zaten aptalca lan size ne kimsenin özel alanına müdahale edilmediği sürece birinin özgürlüğü başkasının özgürlüğünü kısıtlamadığı sürece isteyen... Devamını Gör