Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kutuplarda Yaşamanın Her Saniyesinin Ne Kadar Olağanüstü Olduğunu Bir de Orada Çalışan Bilim İnsanından Dinleyelim!

2PAYLAŞIM

Jeofizikçi Denis Melnikov, Antarktika'daki Rus istasyonunda geçirdiği ilginç zamanları anlatıyor.

Kaynak: https://twitter.com/Den_Muller

"St. Petersburg'dan ayrılışının üzerinden iki ay geçmişken 'kutup kaşifi' sonunda Antarktika'ya vardı. Mirnıy İstasyonu'nun artıları arasında pencerenin dışındaki harika bir manzara ve Adelie pengueni sürüsü bulunuyor. Eksileri: Wi-Fi ve diğer iletişim yollarının nasıl çalıştığı karışık."

"Vardiyayı ve görevleri devraldım, odamı temizledim ve yerleşmeye başladım. Hala Wi-Fi sıkıntıları var. Aşağıdaki fotoğrafta istasyonun yakınındaki penguenleri görebilirsiniz. İnsanlar onlara çok nazik davranıyor. Onlara çok yaklaşmıyoruz ve kucaklamıyoruz."

"Yemek konusunda her şey gayet sıradan. İyi besleniyoruz, et ve sebze yiyoruz. İki öğün yiyoruz, bazen tatlı ve dondurma da oluyor. Günde üç kez konserve et ya da penguen yememiz gerekmiyor.

"Herkesin ayrı odası var, kişisel alan eksikliği çekmiyoruz. İki pencereli, deniz manzaralı ve önünde koca bir buzul olan bir odam olduğu için şanslıyım. Ayrıca kahve makinem de var. İşte penceremin manzarası."

"Mirnıy'a geleli bir hafta oldu. Hava genellikle rüzgarlı. Tüm gece boyu rüzgarlar kıtadan denize kar taşıyor. Kimi zaman bina çok sallanmaya başlıyor ve yakına uçak iniyormuş gibi ses oluyor. Oldukça sıra dışı. Penguenler geçen hafta bölgeyi terk ettiler. Daha ılık olan kuzey kısmına gittiler. Ekim'de geri gelecekler."

"Bir İmparator Pengueni sürüsü istasyonun yakınında görüntülendi. Buzullar arasında yuva arıyorlar. Şimdi sıra onları saymakta."

"Ben yürüyüş yapma alışkanlığımı geri kazanmaya çalışırken okyanus coğrafyacımız da her sabah kalkıp kahve içerken balkondan beri izliyor."

"Bu sabah penguenlerin kolonisini ziyaret ettik."

"Bu çifte bakarken kalbim eridi. Orada geçirdiğimiz zaman boyunca böyle duruyorlardı. Sırtları diğer penguenlere dönüktü ve buzullara bakıyorlardı."

"Ekologumuza penguenlere sarılmak hakkında sorular sordum ama birisinin onlara sarılmasından hoşlanmaları pek olası değil. Diğer çoğu kuş gibi onlar da ürkekler. Burada düşmanları yok o yüzden yumurta bırakıp bebeklerini büyütüyorlar. Ama meraktan kendileri bize geliyorlar."

"Onlarla aynı seviyede sakince oturmanız ve size gelmeleri için beklemeniz gerekiyor. Kimi zaman oldukça yakına geliyorlar. Ama onlara doğru hareket ederseniz kaçıyorlar."

"Birisi bir penguen kolonisine rastlarsa ne olacağını sormuş. Penguenler bu durumda kaçmaya, bağırmaya ve kendilerinin ve diğer penguenlerin yumurtalarını ezmeye başlarlar. Sonra 1000 çift göz size bakıp 'salağa bak' diye düşünür."

"Geçen yıl Yamal Yarımadası'nda geyikleri beslemiştim, bu yıl penguenleri gördüm. Kutup deneyimini tam anlamıyla yaşamış olmak için ihtiyacım olan tek şey kutup ayısı görmek ve ondan kaçmak."

"Bu iki fotoğraf arasındaki fark 12 saat. Sabahları hale, geceleri ışıkları görüyoruz."

"Penguenler kaçabildiği gibi göbeklerinin üzerinde de oldukça hızlı hareket edebiliyorlar. Onlara sarılmak isteyen herkesten bu şekilde hızlıca kaçabiliyorlar."

"Penguenler kışın sadece tüyleri değil, sarılmaları sayesinde de donmuyorlar. Üşüyenler zamanla yer değiştirerek ısı kaybını yarı yarıya azaltıyor."

"İstanyonumuzun turunu isteyenlere. Bu fotoğrafları 20 yıl önce de çekebilirdiniz."

"Buzullardaki jeolojik aktivite şöyle işliyor; uçurumun kıyısı aşağı hareket edince parçalanıyor ve gerisini de yanında sürüklüyor."

"Bu fenomeni penceremden iki akşam üst üste izlemek harikaydı."

Bu içerikler de ilginizi çekebilir!

Dışardan Bakıldığında Aşırı Eğlenceli Duran İşlerin Ne Kadar Can Sıkıcı Olduğunu Bir de Çalışanlardan Dinleyelim! - onedio.com
Dışardan Bakıldığında Aşırı Eğlenceli Duran İşlerin Ne Kadar Can Sıkıcı Olduğunu Bir de Çalışanlardan Dinleyelim! - onedio.com
Acayip Bilgiler Kuşağı: Beyninizi Her Yanı Klimalıymışçasına Serinletecek 15 İlginç Gerçek - onedio.com
Acayip Bilgiler Kuşağı: Beyninizi Her Yanı Klimalıymışçasına Serinletecek 15 İlginç Gerçek - onedio.com
Her Yerde Karşımıza Çıkmalarına Rağmen Aslında Hiç de Gerçeği Yansıtmayan 15 Görsel - onedio.com
Her Yerde Karşımıza Çıkmalarına Rağmen Aslında Hiç de Gerçeği Yansıtmayan 15 Görsel - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ffyakuza

Bu deneyimi yaşamak isterdim. Soğuğu da seviyorum tabi oradaki soğuk Türkiye'de çektiğimiz soğuğa benzemez. Penguenleri doğal yaşam alanında görmek onların bize yaklaşması çok güzel ve sevimli.

ocreatus

Penguenlere sarılmakla kafayı bozmuş hahahsh

Görüş Bildir