Küresel Isınmanın Sebep Olacağı Başka Bir Tehdit: Eriyen Buzullarla Gelecek Ölümcül Kara Veba

-

Küresel ısınma, içinde biz insanların da bulunduğu birçok tür için çok büyük tehlikeler arz ediyor. Gezegen, iklim değişikliğinde şimdiki hızında devam ederse, bundan 100 yıl sonrasını görmemiz bile mümkün olmayabilir. Peki su, doğal afetler ve kirlilik sorunları dışında oldukça büyük bir tehlike ile karşı karşıya olabileceğimizi hiç düşündünüz mü? 

Bilim insanlarına göre buzullarda donmuş birtakım bakteriler eriyen sularla tekrar yer yüzüne gelebilir ve modern çağın Kara Vebası olup milyonlarca insanı gezegenden silebilir.

Kaynak: https://www.dailystar.co.uk/news/latest-...

Kara veba salgınını hatırlamak için, şöyle bir tarih yolculuğuna çıkabiliriz...

10 Maddede Lakabı 'Kara Ölüm' Olan, Milyonlarca İnsanın Ölümünden Sorumlu Bir Katil: Veba - onedio.com
10 Maddede Lakabı 'Kara Ölüm' Olan, Milyonlarca İnsanın Ölümünden Sorumlu Bir Katil: Veba - onedio.com

Konunun uzmanı bilim insanları, ölümcül hastalıklara yol açan bakterilerin buzullarda hapsolmuş olduklarını ve erimeyle büyük alanlara yayılıp salgınlara sebep olabileceklerini söylüyor.

"14. yüzyılda milyonlarca insanın ölümüne sebep olan veba salgını, Dünya atmosferinin ısınması sebebiyle gördüğü en son ölümcül salgındı" diyor profesör Peter Frankopan.

Bilim insanları küresel ısınma konusunda, harekete geçilmesi için en fazla 12 yılımız kaldığının üzerinde şiddetle durmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta yayınlanan bir Birleşmiş Milletler raporuna göre küresel ısınma seviyesi 1.5 C dereceyi aşacak olursa, seller, kuraklık, aşırı sıcaklık ve yüz milyonlarca insan için açlık demek olabilir. 

Oxford Üniversitesi küresel tarih profesörü Profesör Frankopan, dünyanın bu 1.5C derecenin altında kalabileceğine inanmıyor.

Eriyen buzullar ise çok daha kötü sonuçlar doğurabilir.

"Eğer o dereceyi geçecek olursak, insanların Maldivler'e tatile gitmesinin zorlaşması, ya da bir yerden bir yere göç etmek zorunda kalmalarından çok daha büyük sorunlar olacak."

"Kutuplarda bulunan donmuş toprak tabakası çözündüğünde, binlerce yıl içinde hapsolmuş biyolojik maddeler de ortaya çıkacak."

"1340'lı yıllarda, Dünya atmosferinin 1.5 derecelik hareketi küçücük bir mikrobun kara veba salgınına dönüşmesine sebep oldu."

Kara veba salgınında Avrupa ve Asya'da 75 ile 200 milyon arası insanın öldüğü tahmin ediliyor. Eğer profesör Frankopan iddiasında haklı çıkarsa, Dünya'da gerçekten bir kriz yaşanabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
civelek_cavit

Nufus patlamasini kontrol altina almak icin bir cozum, dunyada bu kadar insana yetecek kaynak yok bir sekilde temizlik yapacak bazi gucler

bwaldorf

Su an cozum bulmak yerine bu hastaliktan yeni bir ilac sektoru olusturacak insanlar plan yapmiyorsa ben de dunyayla alakali bir sey bilmiyorum.

alpin-cayiri

Önlem alacaklarına inanan var mı? Kısa süre sonra geberip gidecez anlaşılan.

ft_laxus

işlerine gelir neden önlem alsınlar ki

imdizzyyy

Belki de yecüc mecüc bu bakterilerdir kim bilir.

Başlıklar

BilimBirleşmiş Milletler
Görüş Bildir