Görüş Bildir
Haberler
Kurbağalıdere Eski Haline Geri Döndü; Adacıklar Oluştu, Balıklar Kaçtı

Kurbağalıdere Eski Haline Geri Döndü; Adacıklar Oluştu, Balıklar Kaçtı

Batuhan
11.10.2015 - 11:15
İçeriğin Devamı Aşağıda

Kadıköy'de ıslah çalışmaları sonucu bir süre önce suyunun renginde ve kokusunda iyileşme görülen, balıkların geri döndüğü Kurbağalıdere yine eski haline büründü. Yağmurlar yüzünden derenin arka kısımlarından taşınan pislikler, Kurbağalıdere'nin denize döküldüğü bölümde suyun üzerinde adacıklar oluşturmaya başladı, derenin giriş bölümünde görülen balıklar ise yeniden dereyi terk etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ıslah çalışmalarının sürdüğü Salıpazarı, Hasanpaşa bölgesinde ise dere simsiyah bir su şeklinde akışını sürdürüyor. Yatağını dolduran çöp atıkları yüzünden Kurbağalıdere aşırı bir yağışta sel baskını alarmı veriyor.

Kurbağalıdere, Temmuz ayı sonunda yaydığı aşırı koku ve simsiyah su kirliliğiyle alarm vermişti. Kadıköylülerin duruma tepki vermesi üzerine harekete geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler derede geniş çaplı ıslah çalışması başlatmıştı. Yapılan ıslah çalışmalarında ilk önce derenin ağzında biriken tonlarca çamur, vinçlerle çıkarılarak dereye temiz su girişi hızlandırılmıştı. Ayrıca borular döşenerek derenin içine temiz deniz suyu pompalanmaya başlanmıştı. Ancak dereden çıkarılan zehirli çamurların Marmara Denizi’ne dökülmesi çevrecilerin tepkisini çekmişti.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Kurbalıdere’nin denize döküldüğü noktan, eski Devlet Malzeme Ofisinin bulunduğu alana kadar başlatılan ıslah çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Kurbağlıdere’nin denize döküldüğü teknelerin bağlı olduğu bölümde eylül ayının ikinci haftasından sonra su kalitesinde bir iyileşme yaşanırken, rengi maviye dönen dereye balıkların da geri döndüğü görülmüştü.

Ancak Eylül ayının sonlarına doğru artan yağış sebebi ile derenin debisinin artması Kurbağalıdere’nin denize döküldüğü alannın eski haline dönmesine neden oldu. Yağışlar yüzünden derenin arka bölümlerinden ön tarafa taşınan atıklar yüzünden suyun rengi yine siyaha bürünürken, yüzen pislik adacıkları oluştu. Daha önce derenin giriş bölümünde görülen balıklar ise yeniden dereyi terk etti.

Öte yandan Kurbağalıdere’nin arka kısımlarında sürdürülen ıslah çalışmaları özellikle Salıpazarı bölgesinde yoğunlaşmış durumda. Büyük bir inşaat şantiyesini andıran bölgede dere yatağında bulunan pislikler kepçelerle temizleniyor. 24 saat aralıksız çalışmaların devam ettiği bölgede sürekli bir temizliğin sağlanması için bu çalışmaların tamamamlanması gerektiği belirtiliyor.

Ancak havadan görüntülenen Salıpazarı ve Hasanpaşa bölgesinde ıslah çalışmalarının tamamlanması için daha çok yol kat edilmesi gerektiği görülüyor. Bu alanda dev künklerden dereye boşalan simsiyah sular dikkat çekerken, dere yatağının moloz ve ev çöpleriyle kaplı olduğu görülüyor. Bu görüntüsüyle Kurbağalıdere aşırı yağışta yatağından taşarak yeni bir sel yaratma konusunda alarma sinyalleri veriyor. 

DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
2
2
0
0
0
0