Kült Olmuş Grup Vega'nın Hafızalardan Silinmeyen En Güzel 14 Şarkısı

0PAYLAŞIM

Bir zamanlar dilimize dolanan şarkılarla beğenimizi kazandı. Adını dünyaya en yakın yıldızlardan biri olan ve mavi ışık saçmasıyla bilinen bir yıldızdan alan Vega sessiz sedasız girdiği müzik dünyasını, yine sessiz bir şekilde terk etti. Biz kendilerini unutmadık, en sevdiğimiz şarkılarını sizler için bir araya getirdik.

1. Vega - (Tamam) Sustum!

İTÜ Elektronik Mühendisliği mezunu olan Mert Koral ve Tuğrul Akyüz ile Mimar Sinan Üniversitesi mezunu Deniz Özbey tarafından kurulmuş. Tamam Sustum şarkısı yayınlandığında sene 1999'du.

2. Vega - Bu Sabahların Bir Anlamı Olmalı

2002 yılında Tatlı Sert ve 2003 yılında Tatlı Sert 2 albümlerini çıkardı. 2003 yılında Mert Koral'ın ayrılmasından sonra yola iki kişi devam ettiler.

3. Vega - Serzeniste

2005 yılında çıkardıkları Hafif Müzik albümü sonrası uzun bir süre müziğe ara veren grup, 2017'de Delinin Yıldızı ile müzik hayatına geri döndü.

4. Vega - Delinin Yıldızı

Grubun kadrosu artık iki kişiden oluşuyor. Mert Koral'ın gruptan ayrılmasıyla Vega iki kişi olarak devam etti. Deniz Özbey ile Tuğrul Akyüz birlikte müzik yapmaya devam ettikleri gibi evlendiler ve çiftin bir de çocukları var.

5. Vega - Ankara

Vega, 1996'da gitarda Tuğrul Akyüz, klavyede Mert Koral ve vokalist Deniz Özbey tarafından kurulmuştur. Akyüz ve Koral, İTÜ Elektronik Mühendisliği'nden birbirlerini tanıyor ve 1992'den beri İngilizce müzik yapıyordu[kaynak belirtilmeli] Mimar Sinan Üniversitesi mezunu Deniz Özbey'in katılımı ile kendi şarkılarını yazmaya başlayan grubun kaydettiği "Tamam Sustum" şarkısı NR1 şirketinin kurucusu Murat Akad'ın dikkatini çekti ve Akad, grubu yeni şarkılar yapmak için teşvik etti.

6. Vega - Elimde Degil

Akad'ın prodüktörlüğünde Vega ilk albümü Tamam Sustum'u kaydetti ve 1999 yılında yayınladı. İlk klip de "Tamam Sustum"a çekildi. Albümün ikinci klibinin çekildiği "Alışamadım Yokluğuna" da Vega'nın en bilinen eserlerinden biri oldu. 1999 yılında Tuğrul Akyüz ve Deniz Akyüz evlendi.

7. Vega - İz Bırakanlar Unutulmaz

Grup, 2000 yılında yeni albümleri üzerinde çalışmaya başladı ve kayıtlar 2001 yılında yapıldı[2]. 2002 yılının yazında grup ikinci albümü Tatlı Sert'i yayınladı. Albümün prodüktörlüğünü grubu NR1'den alıp, Universal'e bağlı olan kendi şirketi Procekts'ten çıkaran Teoman yaptı, ancak kendi projeleri nedeniyle albüm kayıtlarına fazla katkıda bulunamadı.

8. Vega - Arzuhal

Grup, albümün ilk konserini 2 Temmuz 2002'de H2000 festivalinde verdi[3]. Ancak bu dönem Universal şirketinin yaşadığı finansal sıkıntılar nedeniyle albüm sadece 5000 adet basılabilmişti ve albüm için bir tanıtım yapılmadı[4]. Albümün ilk klibi "Bihaber" şarkısına çekildi. Bir sene sonra albüm, bir remix CD ile Tatlı Sert 2 adıyla ancak yine kısıtlı sayıda piyasaya sürüldü. Albümdeki remix'lerin çoğunda Serkan Hökenek imzası vardı.

9. Vega - Yok

Grup, 2014 yılını konserlerle geçirdi. Sene sonunda çekilen albümün ikinci klibi "Bu Sabahların Bir Anlamı Olmalı" ise müzik kanallarında sık sık yayınlanarak yaşadıkları şanssızlıklara rağmen grubu gündemde tuttu.

10. Vega - Sevgilim

2005 yılında grup yeni şarkılarını konserlerinde çalmaya başladı ve yıl sonunda üçüncü albümleri Hafif Müzik, yeni müzik şirketleri Sony BMG etiketiyle piyasaya sürüldü.

11. Vega - Uçları Kırık

Rock'n Coke 2006'da sahne aldılar. 2008'de albümün turnesi sona erirken, sene sonuna doğru Tuğrul ve Deniz Akyüz çiftinin kızları Ceylin dünyaya geldi. Kızlarının doğumuyla müzik piyasasından biraz uzaklaşan grup, nadiren de olsa konser vermeye devam etti.

12. Vega - Bihaber

2015 yılında Vega, tekrar daha aktif bir konuma gelerek yeni albüm için çalışmalara başladı. 11 Eylül 2017'de yeni albüm Delinin Yıldızı dinleyicilere duyuruldu ve bir hafta sonra da yayınlandı. Albüm için 30 Eylül'de başlayan ve 11 konser olarak tasarlanan bir turne düzenlendi.

13. Vega - Tadın Kaldı

Biraz da grubun ismini aldığı yıldızdan bahsedelim. Vega, Lyra takımyıldızında bulunur ve günümüzde mavi ışığıyla gökyüzünün en parlak beşinci yıldızıdır. 450 milyon yıl yaşında olduğu tahmin ediliyor. Önümüzdeki 50 ila 250 milyon yıl içinde çekirdeğindeki hidrojeni tüketerek helyum yakmaya başlayacağı ve sonrasında kırmızı dev yıldıza dönüşeceği tahmin ediliyor. Bu yıldızın bizler için önemi ise dünya'nın kendi ekseninde yaptığı salınım hareketinden dolayı ilk insanlık dönemlerinde kutup yıldızı olması. Dolayısıyla tekrar salınım döngüsü gerçekleştiğinde polaris yıldızının yerini alacak ve tekrar kutup yıldızımız olacak. Ne yazık ki buna da on bir bin yıl daha var.

14. Vega - Evet, ne var?

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir