Görüş Bildir

Kulis: 'MHP, Meclis Başkanı Şentop'un Montrö Açıklamalarından Rahatsız'

Haberler
> Kulis: 'MHP, Meclis Başkanı Şentop'un Montrö Açıklamalarından Rahatsız'

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un, Cumhurbaşkanı kararıyla Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi sonrasında çekilmeyi savunurken, bir soru üzerine Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne ilişkin açıklaması, MHP kanadında tepkiyle karşılandı.

MHP kulislerinde Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin daha Kanal İstanbul projesi tartışılırken Montrö ile ilgili hassasiyetinin altını kalın çizgilerle çizdiğine dikkat çekilirken, şimdi yapılan bu açıklamanın 'toplumda kutuplaşma yaratacağına' dikkat çekiliyor.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre, bu nedenle Cumhur İttifakı bileşenlerinin 'toplumu kutuplaştıracak, Türk milletinin hassasiyetle üzerinde durduğu ve Türkiye’nin bekasının söz konusu olduğu konularla ilgili açıklamalardan uzak durması gerektiği' vurgulanıyor.

Şentop ne demişti?

Şentop ne demişti?

Türkiye’nin Cumhurbaşkanı kararıyla İstanbul Sözleşmesinden çıkması tartışmaları sürerken; Meclis Başkanı Mustafa Şentop, “Cumhurbaşkanı ‘Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nden çekildim, Montrö'yü tanımıyorum, feshettim' diyebilir mi?” sorusuna, “Yapabilir. Mümkün-muhtemel arasında fark var. Yeterli miktar yoğurt bulursanız, Marmara Denizi'ni de karıştırırsanız, ayran yapmak mümkündür” diye yanıt vermişti.

Açıklamaları tartışma yaratan Şentop, daha sonra yaptığı bir açıklamada da Montrö Antlaşmasını tartışmaya açmak amacı taşımadığını söylerken, 'Ben herhangi bir anlaşma, sözleşme ismi zikretmedim. Soruyu soran gazeteci arkadaşımızın iyi niyetiyle bazı anlaşmaları zikrederek sordu. Ben de iç hukuktaki düzenlemelerden bahsettim' demişti ve 'Hukuk tekniği bakımından konuştuk. Lozan gibi Montrö gibi anlaşmalardan çıkmanın söz konusu olmayacağını da açık bir şekilde söyledim' ifadelerini kullanmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
18
4
2
2
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Mhp hiçbir şeyden rahatsız değil. Akp gibi onlar için de Türkiye Cumhuriyeti, Kuvayı Milliye ruhu, Atatürk ve silah arkadaşları, Türkiye'nin göç ve getto pro... Devamını Gör

Harun Sinanoğlu

Mhp'nin bu durumdan rahatsız olduğunu düşünmüyorum. Çünkü kendileri iktidar yardakçısı olarak sadece kafa sallamakla meşgul. Küçük akpdir kendileri.

rcpbyrm

bu adamların hepsi bu kadar dönekken , bizim halk bunlara niye bu kadar tapıyor. ne zaman götleri sıkışırsa ben öyle demedim , böyle demedim oluyorlar.