Küçük İşletme Sahiplerinin Kullanabileceği En İyi Finansal Tavsiyeler

0PAYLAŞIM

'Finans konusunda gerçekten yardıma ihtiyacım var!' diyenleri böyle alalım...

Kaynak: https://www.under30ceo.com/​top-financia...

Birçok küçük işletmenin başarısız olmasının nedeni finansal konuları iyi idare edememelerinden kaynaklanır.

İnsanlar, işletmelerin fikrin hayata geçirilmesinde sorun yaşandığı, faks ve sabit hatlar gibi modası geçmiş teknolojinin kullanıldığı veya tanımlanmış bir pazarı olmayan bir ürün nedeniyle başarısız olduğunu düşünür. Aslında başarısız olan işletmelerin %40'ı finansal durumlarını iyi yönetemedikleri için başarısız olmuştur. Peki işletmelerin finansal konularda başarılı olması için neler yapmaları gerekiyor? Gelin bir göz atalım...

İşletmeniz için bir bütçe yaratmanız gerekir.

İşetmeniz için bir bütçe yaratmanın birçok getirisi vardır. Birincisi, yukarıda bahsedilen istatistiğin bir parçası olmaktan kaçınmak için bütçenizi kullanabilmenizdir. Bütçe, herhangi bir küçük işletme için proaktif ve olumlu bir adım olarak görülmelidir. Bütçenizde belirli bir gelir sınırı belirlediğinizde bu rakama ulaşmak için siz ve ekibiniz tarafından ne yapılması gerektiğini anlamanız daha kolay olacaktır.

Örneğin bütçenizi kontrol altında tutmak için kaç ürün satmanız gerektiğini hesaplayabilirsiniz.

Bu ilerisi için gerçekçi ve ölçülebilir bir hedef koymanızı sağlar. Ayrıca hedefinize ulaşmak için motive olmanıza yardımcı olur. İşletme harcamalarınız için bütçe oluşturmak, paranızı nereye harcamak istediğinizi görmenize yardımcı olur ve maliyetleriniz artarsa harcamalarınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Özellikle işinizin ilk aşamalarında harcamalarınızı düşük tutmaya çalışmalısınız.

İşletmenizin nakit akışını yönetmeyi öğrenmelisiniz.

İş dünyasında yeniyseniz, nakit akışının ne anlama geldiğini tam olarak bilmiyor olabilirsiniz. Bu, ödeme aldığınız ve iş için harcadığınız miktarların zamanlamasını ifade eder. Örneğin, ürünlerinizden birini satıp ardından tedarikçilerinize 14 günlük bir vadede ödeme yaparsanız ancak müşterileriniz 30 günlük vade ile ödeme yapıyorsa bir noktada büyük olasılıkla bir nakit akışı sorunu yaşarsınız. Bu yüzden nakit akışını kontrol etmeniz gerekecektir.

Bazı durumlarda ödeme koşullarını iyileştirmek için planlamalar yapmanız gerekebilir.

Örneğin, iş yaptığınız yere küçük bir işletme olduğunuzu ve ödeme sürelerinin 30 günden 14 güne düşürülmesinin faydalı olacağını bildirebilirsiniz. Ayrıca her ay yerine her hafta fatura kesmeyi de seçebilirsiniz.

Nakitinizin olduğuna emin olmalısınız.

İşletmelerin hızla başarısız olmasının en büyük sebeplerinden biri nakitlerinin bitmesidir. İşletmenin ilk aşamalarında yalnızca nakit esasına göre çalıştığınıza emin olun. İşinizi büyütmeye ve sadece elinizdeki nakit ile ödenebilecek harcamalar yapmaya odaklanın. Paranızın ne zaman nerelere harcandığına dikkat etmelisiniz. Böylece paranızı hangi alanlara harcamaya öncelik vermeniz gerektiğini saptayabilirsiniz.

Elinizdeki imkanların dışına çıkmamaya dikkat etmelisiniz.

Aklınızda bulundurmanız gereken en büyük finansal ipuçlarından biri, harcamalarınızı düşük tutmaktır. Bir şeyler satın almanız gerekiyorsa iyi bir anlaşma yaptığınıza emin olmalısınız. Zengin insanlar, kendi imkanları dahilinde yaşadıklarından emin olmak için harcamalarını kontrol altında tutarlar. Bu, yalnızca bir servetinizin artmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda servetinizi kaybetmemenizi sağlar. Aynı konsept küçük işletmeniz için de kullanılmalıdır. Kazandığınız kârı kullanmak için ileride zamanınız olacaktır.

Kârınızı gerçekten en iyi sonuçları alabileceğiniz işler için harcamak için beklemelisiniz.

Aynı zamanda yeterince bütçeniz olduğundan emin olmalısınız. Daha sonrasını düşünmeden etkinliklere katılmamalı ya da gereksiz satın alımlar yapmamalısınız. Bir küçük işletme sahibi olarak paranızı dikkatlice harcamak için plan yapmalısınız. Sadece bu şekilde ilerideki hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Küçük İşletmelerin ve Yeni Girişimcilerin Başarısız Olmasına Neden Olan Ufak Ama Önemli Detaylar - onedio.com
Küçük İşletmelerin ve Yeni Girişimcilerin Başarısız Olmasına Neden Olan Ufak Ama Önemli Detaylar - onedio.com

👇

Öğrenmeyen Kalmasın! Yeni Başlayanlar İçin A’dan Z’ye İyi Bir Yatırımın Nasıl Yapılacağını Anlatıyoruz - onedio.com
Öğrenmeyen Kalmasın! Yeni Başlayanlar İçin A’dan Z’ye İyi Bir Yatırımın Nasıl Yapılacağını Anlatıyoruz - onedio.com
Sonra Duymadık Demeyin! 'Boğa Piyasası' Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şeyi Adım Adım Anlatıyoruz - onedio.com
Sonra Duymadık Demeyin! 'Boğa Piyasası' Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şeyi Adım Adım Anlatıyoruz - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir