Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Küçük Ama Mide Bulandırıcı: Karasinekler Sağlığımız İçin Sandığımızdan da Tehlikeli Olabilir!

-

Hepimizin bildiği gibi sinekler genellikle çürüyen gıdaların üzerine, özellikle çöplerin bulunduğu ve tuvalete yakın yerlere gelir. Bu nedenle de aslında ne kadar 'hijyenik olmayan' canlılar olduğunun bilincindeyiz fakat yeni araştırmalar gösteriyor ki karasineklerin sağlığımızı nasıl tehdit ettiğinin farkında değiliz!

Kaynak: http://www.iflscience.com/plants-and-ani...

Geçtiğimiz hafta yayımlanan yeni bir araştırmaya göre, hem ev sinekleri hem de kurt sineği diye tabir edilen larvalı sinekler adeta bakteriler için bir cennet.

Sineklerin çoğunda bacakları ve kanatlarında taşıdığı yüzlerce çeşit bakteri bulunuyor.

Maalesef sinekler gittikleri yere bu bakterileri de beraberlerinde götürüyor.

Bu yer sizin mutfağınız da olabilir, pikniğinizdeki sandviçlerin üzeri de... 🤢

Elbette bu bakteriler de insan sağlığı için çok büyük bir tehdit oluşturuyor.

Araştırmacılar sağlık kuruluşlarının böceklerin salgın hastalıklarda oynayabileceği rolü küçümsediğini iddia ediyorlar.

"Kanatlar ve bacaklar sinek üzerindeki bakteri çeşitliliğinin en yüksek seviyede görüldüğü yerler. Bakteriler resmen sinekleri havayolu ulaşımı niyetine kullanıyor."

Araştırmaya öncülük eden başyazar Stephan Schuster tehlikeyi böyle açıklıyor. "Bu yolculukta hayatta kalan bakteriler yeni bir yüzeyde büyüyerek yayılıyorlar. İşin aslı araştırmamız gösterdi ki, özellikle de karşılaştıkları yeni yüzey bakteri gelişimine açıksa,  bir sinek uçarken ardında yüzlerce mikrobik bakteri kolonisi bırakıyor. "

Ekip, böceklerde yaşayan mikroorganizmaların çeşitliliğini gösteren bir grafik oluşturmak için üç farklı kıtadaki 116 ev sineğinin mikro biyolojisini inceledi ve sonuca araştırmacılar bile hayret etti!

Bu yaratıklar çoğu insan sağlığıyla doğrudan ilişkili olan 600 farklı tipte bakteri barındırıyorlardı!

Daha da ilginci, kırsalda ahır gibi yerlerde bulunan atların üzerindeki bakteri çeşitliliğinin, kenttekinden az olduğu görüldü!

Sineklerin hastalık taşıdığını biliyorduk fakat bilim insanları bile bu ölçekte bir tehlikenin farkında değildi, ta ki bu araştırmaya kadar.

Araştırmaya dahil edilen sineklerin 15'inde 'Helikobakter pilori' adı verilen bir bakteri türü görüldü ki bu bakteri, insanda ülsere sebep oluyor.

Şimdiye kadar sineklerin Helikobakter taşıyıcısı olduğu bilinmiyordu.

Bu araştırmanın sonucunda konunun insan sağlığıyla ilişkisine dair önemli buluntular elde edildi.

Mesela araştırmacılar "Artık pikniğe gidecekseniz şehrin göbeğindeki parklardansa, kırsalda ormanların arasında olmayı tercih edin." şeklinde bir öneride bulunuyor.

Tabii araştırmanın sonuçlandırdığı başka faydalar da var. Örneğin sinekler 'drone' gibi kullanılarak doğal olarak izole olmuş biyolojik ortamlara gönderilebilecek.

Örneklem almak için zorlu olan bölgelere bu sinekler gönderildikten sonra da sineklerin mikrobiyomları, hangi mikroorganizmaların mevcut olduğunu görmek için test edilebilecek.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

Hiç de sevmem.Hele o seslerine sinir oluyorum.

ycatal51

kara sinekler olmasa ekolojik denge alt ust olur bir cok sucul canlinin besin kaynagidirlar.

neo-heckir

Benimde terligimin besin kaynagi

ayna-efendi

küçükken ben pencere kenarına sıkıştırıp yakalardım bunları

devemavisi

İyisin yine. Ben bayıltıp kanatlarını kopartıp işkence çektirirdim.

Başlıklar

BilimTercih
Görüş Bildir