Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kronik Hastalığı Olanların Bilmenizi Çok İstediği 16 Şey

 > 
1.5bPAYLAŞIM

Hayatı boyunca kurtulamayacağı, sürekli kontrol altında tutması gereken, sürekli ilaç alan, dönem dönem ataklar geçiren insanlar var aramızda farkındasınız değil mi? İşte onların size söyleyecekleri şeyler var.

1. Durumumuzu çok zaman önce kabullendik, artık değiştiremeyeceğimiz şeyler için kendimizi üzmüyoruz, bizim için üzülmeyi, vah vah demeyi siz de bırakabilirsiniz.

2. Hayır, abartmıyoruz, numara yapmıyoruz, olmayan bir şeyi varmış gibi göstermiyoruz, bazı günler kendimizi bok gibi hissetmemiz için illaki bir yerimizin ağrıması gerekmiyor.

Psikolojimiz de etkilendiği için sebepsiz gibi görünen ama altı dolu kötü günlerimiz oluyor.

3. Hasta olmak inanın hiç hoşumuza gitmiyor, ilgi budalası değiliz, dikkat çekmeye çalışmıyoruz.

“Ay ne güzel ya, ben de hasta olsam da evde yatsam” demeniz inanın çok gereksiz.

4. Anlıyoruz, siz de nezle olmuşsunuz ama inanın bizim hastalığımız nezle veya grip gibi bir şey değil, keşke öyle olsa.

5. “Doktora gitmem lazım”, “çok yorgunum”, “hiç keyfim yok” gibi bahaneler aslında bahane değil, gerçekler.

6. Eczaneleri keyfimizden sevmiyoruz, nöbetçi eczaneleri bilmemiz tamamen koşullarımızdan kaynaklanıyor.

7. Hiç hasta gibi görünmüyor oluşumuz çok normal zira şeker hastalığını, migreni, hepatiti, vs. görmeniz pek olası değil.

8. Bir günümüz diğerini tutmuyor evet, çünkü vücudumuz sürekli bir değişim içerisinde, bundan biz de hoşnut değiliz.

9. Bu kadar parayı nereye harcıyorsun diye düşünüyor olabilirsiniz, 1- o kadar paramız yok, 2- sağlık harcamaları zannettiğinden daha yüksek.

10. Bunun bir çaresi yok mu? Sorusunu soran bir milyonuncu kişisin, emin ol yok, olsa neden bu hastalıkla yaşama konusunda ısrarcı olalım?

11. Kaldı ki her gün hastalığımız hakkındaki gelişmeleri son derece yakından takip ediyoruz bize güvenebilirsin.

12. Önceliklerimizin değişmiş olması seni neden şaşırtıyor? Hayatımı bu hastalığa göre programlamam bana da çok keyif vermiyor inan.

www.funnyjunk.com

13. Güçlü görünmeye çalışmamız tamamen kendimizi pozitif olarak motive etmek istememizden, yoksa seni kandırmıyorum.

www.funnyjunk.com

14. Mız mız değiliz, bu hastalığa yakalanmış ilk kişi olmadığımızın da farkındayız, ama müsaade et en yakınlarımıza bari biraz naz yapabilelim.

15. “Hiç mi iyi yanı yok bu hastalığın?” var, bakış açımız değişti, artık hayata daha farklı bir gözle bakıyoruz, bu iyi bir şeyse, iyi yanı bu.

16. Geleceğimiz konusunda endişeli olmamız, ailemizi düşünmemiz, vb. gibi şeyler depresyonda olduğumuz için değil, mecbur olduğumuz için.

Biz de yeni kendimizi keşfetme sürecindeyiz, neleri yapıp neleri yapamayacağımızı biz de bilmiyoruz, zaten çok iyi insanlarsınız sadece biraz daha anlayış istiyoruz naçizane.

www.funnyjunk.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
biacayiptarihci

Kronik ve nadir sayılabilecek bir hastalığa sahip olan biri olarak sevdim bunu . Kronik hastalık zaten maddi manevi bir çok yükümlülüğü beraberinde getiriyor. Bir de insanlara kendini ifade etmeye çalışmak ve onların "vah vah tüh tüh " seremonilerini dinlemek bir hayli sinir bozucu. Ve bunlardan en önemlisi kendini ispat etmek zorunda hissetmen . Çünkü halihazırda hasta olduğunuz için insanların çoğu demeyelim de bir kısmı sizi yatırım yapılamayacak , desteklenemeyecek kişiler olarak görüyor hele benim gibi yılda en az 2 kez 15 gün hastanede yatmak zorunda kalıyorsanız .. Sağlık cidden önemli ve yerine hiçbir şeyin konulamayacağı bir öge .. Değerini yalnızca kaybedince anlayabiliyorsunuz ...

cherkess

Yani anlayacağınız sağlık her şeyden önemli, malınızı mülkünüzü kaybedin ama sağlığınızı mümkünse asla kaybetmeyin tavsiyem.

kumsal_

içeriği yazan arkadaş ağır hasta herhalde :)

hazal-venus

Astım sayılıyorsa berbat birşey yahu. Aynı zamanda sinüzitde var :'(

sinem-onceguldumsonrapapatya

migren kronik hastalık sayılıyo muydu?

Görüş Bildir