KPSS'de TEMA Kurucusu Hayrettin Karaca Soruldu! Toprak Dede Hayrettin Karaca Kimdir?

0PAYLAŞIM

KPSS ortaöğretim sınavının ardından soru ve cevaplar sosyal medyada paylaşıldı. TEMA Vakfı'nın kurucusu Hayrettin Karaca da sınav sorularından biriydi. 20 Ocak 2020 tarihinde İstanbul'da kaybettiğimiz Hayrettin Karaca kimdir? İşte TEMA Vakfı Kurucusu Hayrettin Karaca'nın hayat hikayesi...

Toprak Dede olarak da bilinen TEMA Vakfı'nın kurucusu Hayrettin Karaca, 2020 ortaöğretim sınavında soruldu. 97 yaşında hayatını kaybeden, edebiyat ve doğa aşığı bir bilim insanı olan Hayrettin Karaca hakkında merak edilen tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz...

Hayrettin Karaca Kimdir?

Türk bilim adamı Hayrettin Karaca, 4 Nisan 1922 tarihinde Bandırma'da dünyaya geldi. Babası Hocazade Halil Efendi, annesi Zehra Hanım'dır. Aslen Kırım muhaciri olan Karaca, liseyi bitirdikten sonra ailesinin triko-örme işinin başına geçip onu ülkenin en başarılı sanayi kuruluşlarından biri haline getirdi. Karaca firması Türkiye'de ihracatın liderliğini yapmış, üstelik bunu diğer kuruluşlardan neredeyse 20 yıl önce gerçekleştirmiştir. Hayrettin Karaca bu konuda şöyle konuşmaktadır.

Hayrettin Karaca ellili yaşlarında, Türkiye'nin ilk özel arboretumunu kurdu. Yurtiçi ve yurtdışında gezdiği her yerden tohumlar topladı, botanik bahçelerini gezdi, bağlantılar kurdu. Bugün Yalova'daki Karaca Arboretumu, dünyanın her yerindeki botanikçiler tarafından bilinmektedir.

Yılda iki kez yayınlanan Arboretum Magazin'i bilim adamlarının araştırma ve görüşlerinin yayınlandığı bir forumdur. 14.000 türü barındıran arboretum aynı zamanda ülkenin tehlikedeki türleri için bir gen koruma merkezidir. Hannover Üniversitesi'nden ekoloji profesörü Franz H. Meyer, Hayrettin Karaca'dan "Şimdiye kadar hiç böylesine kişisel çıkar gütmeden, kendini insanlığın yararına çalışmaya adamış birine rastlamadım." diye bahsetmektedir. Karaca, TEMA Vakfı'nın kurucularındandır.

İstanbul'da 97 yaşında hayatını kaybeden Hayrettin Karaca, Fatih Camii'ndeki namazın ardından Edirnekapı Şehitliği'nde son yolculuğuna uğurlanmıştır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir