Koşun, Efsaneyi Aydınlatıyoruz! Hep Bu İlaçlar mı Kilo Yapıyor?

-

Çoğumuz düzenli ilaç kullanmaya başlayıp birkaç ay sonra 5 kilonun birden alındığı hikayeyi ya duymuş ya da yaşamıştır: Aylar önce gelen kıyafetler gelmez olmuş, aynalarla dostluk son bulmuştur.

Klişeye göre tüm bunların suçlusu hep o ilaçlardır!

Bu yaygın kanı tıbbi olarak incelendi ve doktorlar ilaç kullanımı ve kilo alma arasında bir korelasyon olmadığı konusunda ısrarcı.

Yapılan araştırmalar da bu ikili arasında bir ilişki bulamamış, orası ayrı.

2014 yılında 49 farklı deney incelenmiş ve oral yolla alınan ilaçların kilo artışıyla bir ilgisi olmadığı ortaya konulmuş. Aynı yıl yapılan bir diğer araştırmada ideal kilodaki ve obez kadınlar üzerinde yapılmış ve yine bir bağlantıya rastlanamamış.

Araştırmalarda rastlanmadı diye kilo almanın kişiden bağımsız sebepleri yok diye kestirip atacak mıyız?

Tabii ki hayır! İlaç tüketiminin direkt olarak etkisinden bahsedilmese de ilaç tüketimi vücudun yapısında birçok değişim yaratır ve bu değişimler de kilo almayla sonuçlanabilir.

Varan 1: Bazı bedenler suyu tutar.

Bunun sebebini doktorlar da bilmiyor yani bilim adamları şaşkın! Bazı vücut yapıları ilaç kullanmaya başlanan ilk birkaç ayda normalden fazla suyu bünyesinde tutabilmekte. Gözlemlere göre bu durum birkaç ay sonra geçiyor.

Varan 2: Kimse durup dururken ilaç kullanmaz!

Büyük çoğunluğumuz ilaç kullanacak sağlık problemlerine sahipken aynı anda hayatımızda büyük değişikliklerin de etkisi altındayız. Kimi zaman düzensiz hayatın getirdiği sağlık problemleri kimi zaman hayat gailesi insanı gerçek anlamıyla "hasta" eder. E insan ilaç kullanmasın da ne yapsın?

Varan 3: Araştırmalar bulamasa da ilaç kilo aldırıyor olabilir.

"Her şey kafada biter." deyişini sündürerek bu olaya da uyarlayabiliriz. Öyle ki ilaç kullandığınızda kilo alacağınıza inanırsanız araştırmalar ne derse desin yine kilo alma ihtimaliniz var. İlaç döneminden önce ve sonra aynı şeyleri yiyen fakat kilo alan birçok vakayla karşılaşılmış. Siz de bu şikayete sahipseniz, yalnız değilsiniz.

Aslında ilaçların kilo aldırması fikrinin kökleri eskiye dayanıyor.

1960'lı yıllarda popülerleşmeye başladığında ilaçların kilo artışını desteklediğine dair tanıtımlar yapılmış ve buna da ilaçların içerdiği yüksek dozlu östrojen hormonunun sebep olduğu açıklanmıştı. Aradan yıllar geçtikçe bu hormonun oranı azaldı ve dolayısıyla da kilo aldırma etkisi de sıfıra yaklaştı.

Sonuç olarak ilaçlarla kilo alma konusundaki ilişki hala tam anlamıyla net değil. Net olan bir şey var ki ilaçların sağlığımıza olan faydası kilo aldırma yan etkisinden fazlasıyla büyük olduğu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Kortizon ilaçları kilo aldırmaz ilaçları kullanırken tuzu yemeklerde çok kullanıp tuzlu yiyecekler tüketirseniz kiloya dönüşür ödem yapar. Kortizonlu ilaç kullanırken tuzu en aza indirmeniz yararınıza olur tabii ki doktorunuza danışarak.

babato150

Ben geçen sene antidepresan kullandım. İlaçları kullanmadan önce 48-52 kg arasında gidip geliyordum ilaçları kullandıktan sonra da aynı şekilde yaşamıma devam ettim 60 kg oldum ilaçları bıraktıktan sonra tekrar 50'ye düştüm. Ama tabii ki herkes aynı değil. %99'luk kısım ilaçların kilo yapmadığını söylese bile %1'lik düşük oran da var sonuçta. (:

ceren.ay

Belki bunun ilgisi iştahla olabilir. Antidepresan kullanınca yani daha mutluyken daha iştahlı olabilirsin. Mutsuzluk durumunda iştahın kesiliyo olabilir

babato150

Yok, hayır iştahla alakalı değil. İlaç kullandığım zamanda da aynı şekilde yiyordum hiçbir değişiklik olmadı yani yeme içmeyle alakalı. İlacı zaten çok kullanmadım 2 ay falan kullandım sonrasında zaten tekrar eski kiloma döndüm. Metabolizmayı yavaşlatıyor ilaçlar ondan kilo aldım. Doktor öyle söylemişti.

ceren.ay

Evet o zaman belki de ilaca ve kişiye göre değişiyordur

sigunn

Kortizol ilaçlar kullanırsanız kesinlikle kilo alırsınız hatta kilo almak dışında direk şişersiniz bu da vücudunuzda kalıcı hasar bırakır.

busra-kucuk

Kortizol içeren ilaçlar kilo aldırıyor deniyor

Görüş Bildir