Görüş Bildir
Haberler
Köşe Bucak Aranan Zekeriya Öz Hala Savcıymış

Köşe Bucak Aranan Zekeriya Öz Hala Savcıymış

İçeriğin Devamı Aşağıda

Hakkında, 'yakalama kararı' bulunan ve yurt dışına kaçtığı tespit edilen Zekeriya Öz'e, HSYK 2. Dairesi tarafından oy çokluğuyla alınan 'meslekten ihraç' kararının tebliğ edilmediği ortaya çıktı.

'Hakkında verilen karar tebligat aşamasında'

DHA'nın haberine göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, attığı bir dizi tweet nedeniyle hakkında, 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' ve 'Terör örgütü propagandası yapmak' suçlarından soruşturma başlatılan Zekeriya Öz'ün savcı olup olmadığını, Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) sordu. 

HSYK Genel Sekreterliği tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu'na gönderilen cevapta, 'Hakkında verilen kararın tebligat aşamasında olduğu' ifade edildi. 

'İlanen tebliğ'

Bu durumda Zekeriya Öz'ün meslekten ihraç edildiği yönünde HSYK 2. Dairesi'nin aldığı kararın henüz tebliğ edilmediği, bu nedenle de Öz'ün halen savcı olduğu ortaya çıktı.

Ayrıca: 'Kahramanlıktan' Kanun Kaçaklığına: Zekeriya Öz

HSYK 2. Dairesi 12 Mayıs 2015 tarihinde 5'e 2 oy çoğunluğuyla aldığı kararda,  savcılar Zekeriya Öz ile birlikte Muammer Akkaş , Mehmet Yüzgeç ile Hakim Süleyman Karaçöl'ün meslekten ihracına karar vermişti. Dairenin kararını, Hakimler ve Savcılar Kanunun 69. maddesinin son fıkrasına göre aldığı belirtilmişti. Yurtdışına çıktığı tespit edilen Öz için, 'meslekten ihraç' kararının, 'ilanen tebliğ' de edilebileceği belirtildi.

Kırmızı bülten talep edilmişti

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, geçtiğimiz günlerde Zekeriya Öz ve Celal Kara hakkında kırmızı bülten çıkarılması için Adalet Bakanlığı'na başvurmuştu. Öz ve Kara'nın önce Gürcistan'a, oradan da Ermenistan'a geçtiği tespit edilmiş, kırmızı bülten için zaman olmadığı acil durumlarda kullanılan 'difüzyon mesajı' devreye sokulmuştu. 

Ümit Türk / DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0