Koronavirüsünü Atlatanlar Akciğer Fonksiyonlarında Kayıp ve Nefes Darlığı Yaşayabilir

 > 
59PAYLAŞIM

Hong Kong Hastanesi İdaresi, yeni tür koronavirüs hastalığını atlatan kişilerin akciğer fonksiyonlarında yüzde 20-30 azalma ve nefes darlığı konusunda sıkıntı yaşayabileceklerini belirtti.

Sputnik'in aktardığına göre, Hong Kong Hastanesi’nden yapılan açıklamada, koronavirüs hastalığını atlatmış olan 12 kişiden oluşan bir grup üzerinde yapılan araştırma sonrasında hastalığın tedavi sonrasında farklı etkilerinin olduğu açıklandı.

"Yüzde 20 ila 30'luk bir düşüş görülüyor"

Hong Kong Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Merkezi Başkanı Margaret Owen Zeng, hastalığı atlatanlardan iki veya üçünün daha önce yapabildiklerini yapma yeteneğinden yoksun kaldığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

"Hızlı yürürken nefes darlığı çekiyorlar. Bazı hastaların akciğer fonksiyonlarında yüzde 20 ila 30'luk bir düşüş görülüyor."

Uzun vadeli etkileri ise araştırılıyor

Bu hastaların solunum fonksiyonlarının ne kadar zayıfladığını belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirten Owen Zeng, hastalara akciğerleri güçlendirmek için fizyoterapi uygulandığını ifade etti.

Owen Zeng, aynı zamanda hastalığın uzun vadeli etkisinin ne olduğunu anlamak için çalışmaların devam ettiğini, örneğin, Covid-19'un solunum organları dokularına müdahale eden bağ dokusu şeritlerinin oluştuğu bir durum olan pulmoner fibroz gelişimine etki edip etmediğini bulmayı amaçladıklarını söyledi.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir