Koronavirüsün İş Kazası Olmaktan Çıkarılmasına Muhalefetten Tepki: 'Patronlar İçin Emekçileri Harcamayın'

 > 
244PAYLAŞIM

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Kovid-19’un SGK genelgesi ile iş kazası statüsünden çıkarılmasına tepki gösterdi. "Devlet, patronların kurtulması için emekçileri harcayıp üç kuruşun hesabını yapmamalıdır” diyen Çakırözer, verdiği soru önergesiyle konuyu Meclis gündemine taşıdı. 

SGK’nın 7 Mayıs’ta yayınladığı özel genelgeyle çalışanların koronavirüse yakalanması iş kazası olmaktan çıkarıldı. Bu kararla Kovid-19'a yakalanan çalışanın işverene tazminat davası açması engellenirken, hayatını kaybeden çalışanın ailesine gelir bağlanma hakkı da ortadan kalkıyor.

CHP Eskişehir Milletvekil Utku Çakırözer, bu karara tepki gösterdi. Alınan kararla salgında çalışanlara karşı devletin sorumluluktan kaçtığını belirten Çakırözer, “Devlet salgın döneminde hem insanları çalıştırıyor, hem de çalışırken salgına yakalananlar için sorumluluğu üstlenmiyor. Daha da vahimi sağlık çalışanları için bile bunun iş kazası olarak görülmemesi. Bu genelge hem sağlık emekçilerimiz hem de bu dönemde ölümü bile göze alarak çalıştırılan on binlerce emekçimize büyük vefasızlıktır. Devlet, patronların kurtulması için emekçileri harcayıp üç kuruşun hesabını yapmamalıdır” dedi.

"Nisanda işçi ölümlerinin yüzde 47'si Kovid-19 kaynaklı"

Kovid-19 birçok ülkedeki sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak değerlendirilirken, Türkiye’de böyle bir kararın alınmasını mantık dışı ve kamu vicdanı açısından yaralayıcı olarak nitelendiren Çakırözer şunları söyledi:

“Nisan ayında hayatını kaybeden işçilerin yüzde 47’si Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi. Salgın süresince binlerce emekçimiz çalıştırılmaya devam etti.  İSİG verilerine göre; Nisan ayında en az 103 işçi, koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti. Başta sağlık emekçilerimiz olmak üzere salgında çalışmaya devam eden on binlerce emekçimiz Kovid-19’un  meslek hastalığı, iş kazası kapsamına alınmasını beklerken, SGK’nın yayınladığı bu genelge kabul edilemez. Devlet bu genelge ile salgın döneminde çalıştırılan insanları ve onların mağduriyetlerini görmezden gelmiştir.”

Soru önergesi verdi

"Kovid-19 bütün çalışanlar için iş kazası, sağlıkçılar için de meslek hastalığı olarak tanımlamalıdır” diyen Çakırözer, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması talebiyle soru önergesi vererek konuyu Meclis gündemine de taşıdı.

Çakırözer, önergesinde şu sorulara yer verdi:

  • 11 Mart 2020 itibariyle Covid-19 teşhisi konulan SGK’ye kayıtlı çalışan sayısı kaçtır? SGK genelgesine yani 07.05.2020 tarihine karşın Covid-19 nedeniyle sağlık kuruluşuna başvuran ve “iş kazası” veya “meslek hastalığı” olarak kayıt edilen çalışan sayısı kaçtır?

  • SGK genelgesine kadar Kovid-19 teşhisi nedeniyle “iş kazası” veya “meslek hastalığı” olarak kayıt altına alınan vatandaşlarımızdan kanunda belirtilen haklardan herhangi birinden yararlanan sigortalı çalışan var mıdır? Varsa kanundaki hangi haklardan yararlanmışlardır, sayıları kaçtır? Sağlanan haklar kapsamında yapılan ödeme tutarları toplamı nedir?

  • İş kazası” olarak kayıtlı SGK’lıye hangi haklar tanınmaktadır? “Meslek hastalığı” olarak kayıtlı SGK’liye hangi haklar tanınmaktadır? “Hasta” SGK’liye hangi haklar tanınmaktadır?

  • SGK genelgesindeki “salgına maruz kalan ve sağlık hizmet sunucularına müracaat eden sigortalılara hastalık kapsamında provizyon alınması” kararının hak kayıplarına neden olduğu genelgeyi değiştirmeyi veya iptal etmeyi değiştirmeyi düşünüyor musunuz?

  • İş yerinde ve çalışma koşulları nedeniyle salgına maruz kalan çalışanların hak kayıplarını gidermek için önlem alındı mı? Alındıysa önlemler nelerdir?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir