Koronavirüs Nedeniyle Kapatılmıştı: AVM'lerin Açılma Süreci İçin Kademeli Takvim

 > 
20PAYLAŞIM

Alışveriş merkezleri, koronavirüs salgını nedeniyle tedbir amaçlı olarak kapatılmıştı. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, yaptığı açıklamada bilim kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda AVM'lerin kademeli olarak 11 Mayıs ve 1 Haziran'da açılabileceğini belirtti.

Tam açılış Ramazan Bayramı sonrasında olacak

Prof. Dr. Hüseyin Altaş, AVM'ler için kademeli bir açılış öngördüklerini ifade ederek, şunları söyledi:

"Bu kapanma kararımızı verirken, perakendecilerin bizden önce kapatması nedeniyle biz fiili olarak kapandık. Bu kapanma kararımızın da halk sağlığı açısından ne kadar isabetli olduğu ortaya çıkmıştır. Şimdi hayatın normale dönmesi açısından alışveriş merkezlerinin açılması gündemdedir. Buna ilişkin olarak 11 Mayıs'tan itibaren bilim kurulumuz onay verirse ve perakendeciden en az AVM bazında yüzde 50'nin üzerinde talep gelirse biz kademeli olarak alışveriş merkezlerini açabileceğimizi söylüyoruz. Ancak tam olarak açılışımızı Ramazan Bayramı sonrası 1 Haziran'dan itibaren olacağını düşünüyoruz"

'Sıkı tedbirler alınacak'

AVM'lerin açılma sürecinde, salgına karşı sıkı tedbirler alınacağını söyleyen Altaş, "Açıldığımız zaman sıkı önlemler alacağız. Çünkü bizim için önemli olan halk ve çalışan sağlığıdır. Girişlerde maske dağıtılması, ateş ölçülmesi, içerideki dezenfeksiyon ve belli metrekarelere belli sayıda misafir kabul edilmesi gibi sıkı tedbirler alacağız" dedi.

Sinema, restoran ve çocuk oyun alanları ikinci planda

Altaş, kademeli açılış sürecinde bazı alanların Bakanlık tarafından açılabileceğini belirterek, şunları söyledi:

"Kademeli geçişte özellikle sinema, restoran, çocuk oyun alanları İçişleri Bakanlığı tarafından kapatıldığı için yine bakanlık tarafından açılmaları gerekecek. Bu nedenle ilk etapta onların açılacağını düşünmüyoruz"

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir