Koronavirüs Amazon Ormanlarında: Dışa Kapalı Yerel Gruplarda Vaka Görüldü

 > 
124PAYLAŞIM

Brezilya'nın yerli halkları içinde yer alan Yanomamiler'de koronavirüs vakası görüldü. Amazon bölgesinde yaşayan ve dışa kapalı bir toplum olan Yanomamiler'de görülen vaka, ülkede endişe yarattı.

Yerli halktan 15 yaşında bir genç yoğun bakımda

Independent Türkçe'nin haberine göre yeni tip koronavirüs (kovid-19), Brezilya'nın Amazon ormanlarında yaşayan yerli halka ulaştı.

Brezilyalı yetkililer, Yanomami halkından 15 yaşındaki bir erkeğin kovid-19 nedeniyle bir hastanede yoğun bakımda tedavi edildiğini açıkladı.

'Yerliler konusunda üç misli dikkat etmeliyiz'

Breziya Sağlık Bakanı Luiz Henrique Mandetta konuyla ilgili açıklamasında “Yanomamiler arasındaki koronavirüs vakasını doğruladık. Bu çok endişe verici” dedi.

Mandetta, sözlerine "Yerliler konusunda üç misli dikkat etmeliyiz, özellikle de dış dünyayla çok az teması olanlar konusunda" şeklinde devam etti.

Brezilya'da yaşayan 800 bin nüfusta en az 7 vaka tespit edildi

Brezilya'da, 30'dan fazla etkin gruptan oluşan yerli halkların nüfusu 800 binin üzerinde. Globo gazetesi, yerli halklar arasında tespit edilen koronavirüs vakalarının en az 7 olduğu aktardı.

Yüzlerini sürdükleri boyalar ve taktıkları piercinglerle tanınan Yanomami halkının nüfusunun yaklaşık 27 bin olduğu belirtiliyor.

Yanomamiler, 1970'li yıllarda yaşanan sıtma ve kızamık hastalıklarının yayılması sürecinde de büyük zarar görmüştü. Amazon yağmur ormanlarında yaşayan yerli halklar, dışarıdan gelen hastalıklara karşı oldukça savunmasız. Çünkü dışarıya kapalı yaşadıkları için dünyadaki birçok insanın aksine bu hastalıklara bağışıklık geliştirmiş olmuyorlar.

Koronavirüs Canlı Blog | Dünya Genelinde Vaka Sayısı 1,5 Milyonu Aştı - onedio.com
Koronavirüs Canlı Blog | Dünya Genelinde Vaka Sayısı 1,5 Milyonu Aştı - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir