Görüş Bildir
Haberler
Köpeklerde Yeni Bir Koronavirüs Türü Tespit Edildi! İnsanlara Geçmiş Olabilir

Köpeklerde Yeni Bir Koronavirüs Türü Tespit Edildi! İnsanlara Geçmiş Olabilir

R.G.
21.05.2021 - 13:10

Bilim insanları tarafından geçmiş dönem zatürre vakaları üzerinde yapılan araştırmada, çoğunlukla köpeklerde görülen ve insanlara da bulaşabileceği tahmin edilen yeni bir koronavirüs türü tespit edildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Bilim insanları tarafından 2017-2018 yılları için yapılan bir araştırmaya göre, zatürre şikayetiyle hastaneye kaldırılan bazı hastalarda köpeklerden bulaştığına inanılan yeni bir koronavirüs türü tespit edildi. 

Clinical Infectious Diseases dergisinde yayınlanan araştırmaya göre bilim insanları, hayvanlarda görülen koronavirüs türlerinin insan sağlığı üzerinde de tehdit oluşturduğunu belirtti. 

Eğer, bu tür yeni bir patojen olarak doğrulanırsa, insanlarda hastalığa neden olduğu bilinen 8. koronavirüs türü olarak kayıtlara geçecek.

Malezya'nın doğu Sarawak eyaletindeki bir hastanede bulunan 301 zatürre tanılı hastadan alınan nazal sürüntü örneğinin test edildiği araştırmada, çoğunlukla 5 yaşın altındaki hastalardan alınan numunelerin 8'inin 'köpek koronavirüsü' olduğu belirlendi. 

Makalede ayrıca, bulguların virüsün son zamanlarda hayvanlardan insanlara sıçradığını gösterdiği, ancak insanlar arasında bulaşıp bulaşmayacağını belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu vurgulandı.

Ayrıca, virüsün insanları hasta edip edemeyeceğinin belirsiz olduğunu belirterek, hastalığa neden olmadan sadece hastanın solunum yollarında 'taşınmasının' mümkün olduğu ifade edildi.  İnsanlarda hastalığa neden olduğu bilinen 7 koronavirüs türü bulunuyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
21
8
5
4
3
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Aysee Taskıran

Gelişmiş ğlkelerde bu makaleyi okuyup evladı yerine koyduğu köpeğinden vazgeçen kaç insan vardır bilmiyorum. Ama sizin paylaştığınız bu makaleye bakarak evde... Devamını Gör

Sefa Döner

şu haberleri ciddiye alan var mı artık? İnsanlar artık bunaldı ,ilk başta komple teorilerine inanmayanlar bile artık bu haberlerin yalan olduğunu biliyor.Şi... Devamını Gör

Aykızı

Bu son 1 senedir sokak köpekleriyle içli dışlıyım. Kucaklarım, oynarım, yemek yerken elimi yalar. Hiç korona virüs olmadım.. çevrede benim gibi bir sürü insa... Devamını Gör