Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Köpek Yediği İçin Suçlanan Vietnamlı Genç: En Sevdiğim Yemekten Vazgeçecek Değilim!

-
Abone ol

Köpeği normal bir mutfak unsuru olarak tüketen Vietnamlıların bu davranışı dünya genelinde yoğun eleştiriye maruz kalıyor.

İnsanlarla daima önemli bir bağ kurmuş bir hayvanın gıda haline gelmesini sindiremeyenlere karşı, Quora'da Vietnamlı bir genç kendini ve köpek yiyenleri savundu.

Köpek eti.

"Sürekli olarak köpek eti tüketiyorum. Lezzetlidir. Burada (Vietnam) köpek yemenin önünde herhangi bir dini ya da maddi engel yok."

Sırf köpekler dünyanın bazı bölümlerinde insanlığın dostu haline geldi diye köpek eti yemeyi bırakmamızı isteyen insanların iki yüzlü olduğunu düşünüyorum. Ayrıca, köpek yemekle aynı derecede dikkat çekmesi gereken pek çok uygulama mevcut. Balina avı gibi.

"Kanada'da kafalarına sopa indirilerek öldürülen foklar..."

"Faroe Adaları'ndaki balina katliamları..."

"...ve İspanya'daki boğa güreşleri."

Benim köpek yeme alışkanlığımın kimseye bir zararı yokken, bu eylemlerin doğaya ve dolaylı olarak insanlığa önemli zararlar verdiği biliniyor. Ama bildiğim kadarıyla bunları engellemek için halen somut adımlar atılmış değil.

"Peki neden? Sırf sizlerin memleketinde yaşandığı için normal mi geliyor?"

İnsanlar daima kendi yaptıkları şeyleri meşru kılmak için uğraşırken başkalarını yargılamayı sürdürürler. Sırf İnternet'te tanımadığım birilerinin hoşuna gitmiyor diye köpek yemeyi bırakacak değilim!

Peki yine de insanların köpek yemesinin önüne geçmek mi istiyorsunuz? Kore ve Çin'deki durumu bilmiyorum ama Vietnam için şunları deneyebilirsiniz:

  • Vietnam'a gelin. Burada ticaret yapın ve refahımızı yükseltin. Köpek yiyenler (ben dahil) genellikle düşük ekonomik arkaplana sahip insanlar. Eğer refahları artarsa, köpek yemeyi bırakmasalar bile bir sonraki jenerasyon bundan vazgeçecektir.

  • Ya da insanlara enerji harcamak yerine, Vietnam hükumetini suçlayın. Köpek hırsızlığının önüne geçmesini talep edin. Şimdi olmasa bile 5-10 yıl sonra köpek yemek yalnızca niş bir aktiviteye dönüşür.

Siz batılıların sürekli övündüğü demokrasi de böyle bir şey değil mi? İnsanların birbirleriyle konuşması.

Lütfen insanlara isim takmak, ırkçılık ve ayrımcılık yapmak yerine bu konuda da aynı hassasiyeti gösterin.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sekerkadayif

Adam haklı gerçekten .

bengu-incesu

Hayvanlar köpek kedi at inek diye ayrılmamalı aslında. Hepsinin canı ruhu hisleri var.. ve biz yamyam gibi onları yiyoruz.. bence et yemek her şekilde vahşettir ya.. inek köpek hepsi aynı aslında hepsi can.. biz alışmışız inek yemeğe kendimizi kandırmanın yoluna bulmuşuz allahtan diye.. ulan insan kadar lanet bir ırk var mı be.. ayyyy gerçekten kökümüzü kazısınlar şuan kendimden nefret ettim..

jsy

En azından tecavüz etmiyor, yiyor. (Bizimkilere nazaran.)

trimorphis

Gencin dedikleri doğru. Sırf bizim kültürümüze uymuyor diye kimsenin alışkanlıklarını yargılayamayız. Sonuçta et ihtiyacımızı karşılamamız gerekiyor. Bu ihtiyaç köpekten de karşılanır koyundan da. Sonuçta hayvanlar acı çekmesin yeter.

magical-galaxy

Aslinda hepimiz et yiyoruz (bazilari haric)..Ben de olumsuz bakiyorum gencin yaptigina.Ama anlamadigim bir kisim var, tek kopek eti mi yeniliyor,diger hayvanlardan farki ne.

Görüş Bildir