Görüş Bildir
Haberler
Köpek Sahipleri Buraya: Yavrunuz İstediğini Elde Etmek İçin Sizi Kandırıyor Olabilir!

etiket Köpek Sahipleri Buraya: Yavrunuz İstediğini Elde Etmek İçin Sizi Kandırıyor Olabilir!

Gozex
03.04.2017 - 22:11 Son Güncelleme: 20.10.2017 - 16:19

Köpek sahiplerini şöyle alalım. Broadly'de karşımıza çıkan araştırmaya göre köpeğiniz sizi kandırıyor olabilir.

Kaynak: https://broadly.vice.com/en_us/articl...
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Animal Cognition'da yayımlanan yeni bir araştırma, biricik köpüşlerimizin bile gözümüzün içine baka baka yalan söylediğini ortaya çıkardı.

Animal Cognition'da yayımlanan yeni bir araştırma, biricik köpüşlerimizin bile gözümüzün içine baka baka yalan söylediğini ortaya çıkardı.

İsviçreli araştırmacılar, köpeklerin insanlardan istediklerini almak için aldatmaca yapıp yapmayacağını öğrenmek istediler. İlk olarak 1.5 ila 14 yaş arası 27 farklı cinsten köpeği eğiterek işe başladılar. Köpeklerin, iki kadını yemek konusunda cömertlikleriyle ayırt etmeleri beklendi. Birinci kadın 'işbirliği' yapıp yemeği köpeğe uzatırken ikinci kadın 'rakip' olup yemeği köpeğe gösterdikten sonra cebine attı. Testin sonucuna göre köpek işbirlikçi kadını tercih etti.

İkinci aşamada, köpekler, insanları yemeğe yönlendirmeyi öğrendi.

İkinci aşamada, köpekler, insanları yemeğe yönlendirmeyi öğrendi.

En sevdikleri ödül yiyeceğinin iki eş kutuya konulmasını izlediler. Sonrasında bu kutular, yanlarına üçüncü bir boş kutu eklenerek yere bırakıldı. Test boyunca köpeklere 'Yemeği göster.' komutu verildi ve bu komutun ardından insanlarını kutulardan birine yönlendirmeleri beklendi. İşbirlikçi ve rakip partnerlerinin her biriyle ikişer defa test edildiler. İşbirlikçi partner, dolu kutuyu bulduklarında köpekleri kutunun içindekiyle ödüllendirirken rakip partner kutunun içindekini kendine sakladı.

Köpeklerin davranışlarını günden güne karşılaştıran araştırmacılar ilginç bir sonuca ulaştı.

Test günleri ve partnerlerin rolleri arasında bir ilişki yakaladılar. İki test gününde de işbirlikçi partneri yemeğe götüren köpekler, rakip partneri boş kutuya yönlendirmeyi tercih etti; özellikle ikinci test gününde.

Kısacası, köpeklerin yarısından fazlası rakip partneri yemeğe götürmenin kendilerine faydası olmayacağını anlayınca yemeği göstermesini söyleyen partnerine yalan söylediler. Onu boş kutuya yönlendirdiler.

Hatta, Arwen ve Nelson adındaki iki köpek o kadar akıllı çıktı ki, işbirlikçi partneri her seferinde içinde yemek bulunan kutuya götürürken rakip partneri hiçbir zaman dolu kutuya yönlendirmediler. Baxter, Cicca, Barni ve Caju da rakip partneri hiçbir zaman dolu kutuya götürmedi, ancak bu köpekler işbirlikçi partnerle diğer ikisinin yakaladığı tutarlılığı yakalayamadı.

Sonuçlara bakılırsa köpekler, davranışlarını farklı durumlara adapte etme ve kandırma kabiliyetine sahip.

Kısacası hareketlerinin, diğerlerinin davranışlarını şekillendirdiğini anlayabiliyorlar.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Elisha Stynchula, lisanslı bir köpek eğitmeni ve "I Said Sit!" (Otur Dedim!) adlı köpek akademisinin sahibi.

'Küçük bir örnek olması ve uydurma bir senaryoyu yansıtmasına rağmen bu araştırma, bir köpeğin niyetlerini düşünmeye itiyor insanı. Benim çıkardığım sonuç köpeklerin yalan söyleyip kandırdığı değil. Bundan öte köpeklerin ne kadar akıllı oldukları. Kendilerine en çok fayda sağlayanı yapmaya meyilli olmaları. Eğitilmeye fazlasıyla yatkın olmalarının sebebi de bu.' diyor bu araştırma hakkında.

Köpeklerin istediklerini elde etmek için durumları kendi çıkarlarına kullanmaları duyulmadık bir teori değil.

Bu çalışmadan çıkarılan sonuç genellikle köpeklerin yalan söylediği yönünde. Ancak köpeğin bakış açısından ele aldığımızda, durumu istediğini elde etmek için akıllıca çıkarına kullanıyor.

Asıl soru: Köpek sahipleri gözlerini daha açık mı tutmalı?

Köpekler hala sadık dostlar. Ancak her hayvanda olduğu gibi onların da içgüdüleri kendi çıkarlarını gözetmelerini sağlıyor. İnsanları da bu amaçla manipüle etme kabiliyetine sahipler. Yani köpeğinizi ödüllendirirken dikkatli olun. Ödül almak için sizi kandırabilir.

Olsun, sonsuza kadar manipüle edilmeye hazırız biz! 😍🐶

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
350
131
101
7
7
5
3
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
layd hamdiye

hiç bir hayvan çıkar veya kandırma ile hareket etmez, bu insanlara has bir duygudur. bu olay onların ne kadar zeki olduğunu kanıtlar sadece.

Aycan

Benim köpeği ilk veterinere götürdüğümde köpeğimin çok zeki olduğunu ve onu eğitemezsem onun beni eğiteceğini söyledi. Aradan zaman geçti köpeğim büyüdü bu s... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

pati verebiliyor musun asdlassad

oneofgreylovers

sizi ben yerim salak şeyler.