Konsept Fakirlik mi Yoksa Gerçek mi? Sosyal Medyanın Yeni Fenomeni "Yoksul Şef" Taha Duymaz İnsanları İkiye Böldü

15bPAYLAŞIM

Herkes sosyal medyadan para kazanıyorsa Taha da kazansın, ne çıkar?

Sosyal medyanın yeni fenomeni 17 yaşındaki Taha Duymaz isimli bu genç. Kendisi Hatay Yayladağı ilçesinin Güveççi köyünde yaşıyor ve yemek videoları çekiyor.

Taha, yokluk içerisinde yaptığı yemeklerin videolarıyla ünlü oldu. Annesi ve babası kronik rahatsızlık yüzünden çalışamayan Taha'nın 12 tane de kardeşi var. Geçim kaynakları ise devletten aldıkları 800 TL.

@tahaduymaz

kaytaz böreği tarifi yorumda ##HATAY ##ANTAKYA 💖💝🙏

♬ Original Sound - Unknown

Taha, Posta gazetesine verdiği röportajda şunları söylemiş:

"Durumumuz iyi olmadığı için "Belki yeteneklerimi gösteririm, para kazanırım" düşüncesiyle 2015 yılında YouTube kanalı açtım. Küçük bir telefon vardı, onunla çekiyordum. Telefon bozulunca kanalı silmek zorunda kaldım.

Sonrasında yine açtım, yine telefon bozuldu. 2019'da açtığımda aynı sorunu yaşamadım. Sonra baktım Instagram'a daha çok bakılıyor. Oraya da videolar çekip koymaya başladım. Kısa sürede takipçim arttı."

Ailesi ilk önce Taha'ya video çekmesiyle ilgili çok karşı çıkmış: "İlk günler karşı çıkıyorlardı. Haklılardı. Sürekli yağ, un, şeker almaya hangi para yeter. Ama ben bir şekilde yapıyordum, hiç pes etmedim."

"Sosyal medya üzerinden malzeme gönderenler iyi ki var. Sosyal medyada çok linç yedim.

"Fakirsin, telefonun berbat, kamerası iğrenç, o mutfaktan bir şey yemem. Nasıl hasta olmuyorsun o mutfakta?" diyorlar. Oysaki mutfağım gayet temizdir."

Taha'nın şöhreti sosyal medyada kısa süre içerisinde yayılınca, ünlüler de ona el uzatmaya başladı. Mesela Gülben Ergen, Taha ile Instagram canlı yayını yaptı ve ona destek olduğunu söyledi.

Hatta Yayladağı Belediye Başkanı Mustafa Sayın ve İlçe Kaymakamı Tahir Yılmaz da Taha'yı evinde ziyaret etti.

Ancak son zamanlarda Taha'nın paylaşımlarıyla ilgili çeşitli spekülasyonlar dolaşmaya başladı sosyal medyada. Mesela bu yumurtalar bakkaldan mı alınıyordu aslında?

İddialardan biri de Taha'nın bir ajansla çalışmaya başladığı, gönderi başına da ücret aldığı yönündeydi. Hatta bazı firmalar Taha'ya mutfak robotu da göndermişti ama Taha kullanmıyordu.

Bir iddia da Taha'nın mutfağını yaptırmak isteyen bir kullanıcıdan geldi...

Tencere takımı hediye eden firmanın iddiası da böyle...

Sosyal medya fenomeni Çağrı Taner'in kendisine yeni bir telefon gönderdiğini de Taha hikayelerinde böyle paylaşmıştı.

Başka bir iddiaya göre Taha, kendisine daha önce gönderilen yeni telefon yerine eski telefonuyla çekim yapmaya devam ediyor...

Taha'nın Instagram'da paylaştığı gönderiler için para aldığını söyleyen kullanıcıya verdiği cevap da aşağıda.

Tüm bu iddiaların karşısında duran kişiler de var bu arada. Herkes aynı fikirde değil!

twitter.com
twitter.com
twitter.com
twitter.com

Taha belli ki bu konsept üzerinden videolarını çekmeye devam edecek. Umuyoruz ki Taha'nın ve ailesinin, hatta ve hatta bu coğrafyada yaşayıp ekonomik durumu kötü olan herkesin iyi bir hayatı olur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tayconot

Para kazanması,storyler ve gönderiler için para alması normal ama bu kadar takipçi ve bilinirlikten sonra fakir edebiyatı yapmasın bir zahmet.Türk insanı fakir sever.Yani fakir insanları izlemeyi ,onların dramını,göz yaşını sever... Eline fotoğraf makinası alan koşa koşa sümüklü sokak çocuğu,yaşlı insan fotoğrafı çeker mesela. Birisi bu arkadaşa zengin olmanın kötü bir şey olmadığını ,insanların gözüne sokmadan kazandığı parayla daha iyi standartlarda yemekler yapmaya devam edebileceğini söylemesi gerek. Sonradan para kazanıp guccileri,chanelleri insanların gözüne gözüne sokan fenomenler azalarak bitiyor zaten. bknz. Kerimcan/DanlaBiliç

winston-corc

Konsepti fakirlik,reklamdan da kazanıcak tabi ne var bunda büyütecek,bu kadar para yardımı yapmak isteyen de ''devletin olmayan'',özel kuruluşların çocukları esirgediği,koruyup kolladığı laik kesime ait vakıflara para yardımı yapsın.Din vakıflarına asla tenazzül etmeyin aman diyim.

z.kaanbdk

Benim asıl aklıma takılan şu. Kerimcan gibi seviyesiz karaktersizin 3 milyon takipçisi var. Şeyma Subaşının artık kaç tane var bilmiyorum sağolsun onediocum boşta kaldıkça sürekli reklamını yapıyor. Murat Övüç bütün gün peltek peltek ana avrat sövüyor. Bu 3 kişinin takipçelerini toplayıp boş bir bölgede ülke kurarsınız o kadar fazla Selin Ciğerci denen şahısta aylık 600.000 kazanırken bu çocuğun kazandığı 2000TL kimin g...tüne girdi de zırlıyor.

hipergrafi

Mesele kazanması değil... Savunmak gibi olmasında o saydığın fenomenlerin hiçbiri kazandığı paranın aksi bir manzara sergilemiyor ancak görünen o ki bu çocuk toplumdaki bir çok insandan daha fazla kazanmasına rağmen yardımların kesilmemesi için fakir görüntüsünü bozmayıp halen daha eski malzemeleriyle video çekip fakirlik edebiyatı yapmaya devam ediyor ve eğer gerçekten kendisine malzeme yardımı yapmak isteyenlere yardım değil para kabul ettiğini söylüyorsa çok mide bulandırıcı

z.kaanbdk

Meselenin bu boyutunu hiç bilmiyordum... :S Vay a.q

kevinmask

Olum 12 çocuk nedir la. Siz manyak mısınız?

kakaolukek

Sosyal medya milletine yaranılmaz. Çocuk lüks mutfağa geçse bu sefer "değişti" diyeceklerdi. İnsanları anlamak güç cidden

Görüş Bildir